Her şey tesadüfler üzerine mi kurulu?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@BERWAR Mantık dışı bir şey göremiyorum. Sen baştan o dine inanmayarak reddediyorsun. Kendini Tanrı veya yönetici olarak düşün. Senin getirdiğin kurallara uymayan bir işçiyi barındırır mısın yönettiğin ortamda? Veya onu ödüllendirir misin? Hayır.

Sadece dine, Allah'a, peygambere ve kitaba inanıp da her türlü pisliği yapanların cezalarını çektikten sonra cennete girecek olmasını çok adaletli bulmuyorum. Bunların ayrılması gerek. Veya girecek olsalar bile diğerlerinden ayrı bir yerde olmalılar.

@Jira Inanmasi güç ama Kurana göre bir kişi müslüman olursa ne kadar insan öldürürse öldürsün cezasını çektikten sonra yine cennete gidecek, hiç kimseyi öldürmesen Allahi reddersen yerin cehennem. Diğer dini inançlara sahip insanlarinda yeri cehennem Kurana göre. Dünyada 8 milyar insan var ve cennete gidecek sadece müslümanlar.

@Rosseckx Konunun Islama gelme nedeni bunların bu dine sahip olmasi yüzünden yoksa din ayrimi yapmiyoruz.

Elbette her şeyi açıklayacak güçte değiliz bilimin bile bu gücü yok. Tanrinin var olduğuna inanan insanlarin en büyük kaniti örnek verdikleri dini kitaplar ben de size diyorum. Bu kitaplar bilimsel değil mantik dışı, gaddarca sert kuralları olan günümüze uymayan yanlislarla dolu olan bu kitaplari nasil bir Tanri yazsin. Tanrinin kitabinda yanlış olur mu?
Cennete kimin gideceğini bu kadar kesin çizgilerle peygamberler dahi yazamamışken şimdiki çakma hocalar gibi bu yorumu yapmamamız gerek bence. Hiç bir şekilde kimin cennete kimin cehenneme gideceğini bilemeyiz. Hadislerde belirtilmiş bazı durumlar var sadece iki örnek vereyim mesela. Sabah akşam ibadet eden kafasını Kurandan kaldırmayan uykusundan feragat edip ibadet eden bir müslüman bir hayvana kötü davrandığı için cehenneme giderken müslüman olmayan bir kadın sokakta gördüğü bir kediyi doyurduğu için cennetle müjdelenmiş. Cennete kim girer kim giremez bunu biz bilemeyiz. Bizim tek derdimiz iyi bir insan iyi bir müslüman olmak.

Benim düşünceme göre, örnek olarak İslam'ı baz alıyorum. Muhammed çok zeki bir liderdi. Yozlaşmış Arap ordusunu, halkını tek çatı altında toplamayı bildi ve cihad politikasını çok iyi yaydı. Bu gücü sağlayan şey dindi. Kuran güncel olarak ayet ayet indiğini hepimiz biliyoruz. Alkolün yasağı da çok geç gelmiştir. Güncel sorunlara ek ek eklenmiştir. Adeta devlet yasaları gibi. Ayrıca gerçek İslam ütopyası çok katıdır. Barış dini ve kolaylık diye geçer fakat mükafaatı kazanmak çok zordur ve gayrimüslümlere sert davranışlar sergiletir.

Alkolün yasağı da çok geç gelmiştir. Güncel sorunlara ek ek eklenmiştir. Adeta devlet yasaları gibi.
İslam dininde insanın vücuduna zarar veren şeyler yasaktır. İçki gibi, uyuşturucu gibi. Bunlar beyni uyuşturur, insanı insan yapan özelliklerini kullanmasını engeller. Bu sebeple getirilmese bile bunun kötü bir şey olduğunu anlamak zor değil. Ki Muhammed daha peygamber olmadan, İslam dini bile ortada yokken bu tür şeylerden uzak duran biriydi. Yani dinle ilgili değil, akılla ilgili bir şey.

İslam dininde insanın vücuduna zarar veren şeyler yasaktır. İçki gibi, uyuşturucu gibi. Bunlar beyni uyuşturur, insanı insan yapan özelliklerini kullanmasını engeller. Bu sebeple getirilmese bile bunun kötü bir şey olduğunu anlamak zor değil. Ki Muhammed daha peygamber olmadan, İslam dini bile ortada yokken bu tür şeylerden uzak duran biriydi. Yani dinle ilgili değil, akılla ilgili bir şey.
Yapmak istediğim vurgu alkolün aşamalı olarak yasaklanmasıydı.

Sadece dine, Allah'a, peygambere ve kitaba inanıp da her türlü pisliği yapanların cezalarını çektikten sonra cennete girecek olmasını çok adaletli bulmuyorum. Bunların ayrılması gerek.
Bunun adaletli olmadığını senin aklın aliyor yaratici olsaydi buna nasil akil erdiremezdi sence? Benim inanmama nedenim kitabi okuduktan sonra oldu bunlari yazan bir yaratıcı olamaz çünkü.

@EDNDragneel Benim bahsettigim şey sadece hadis değil Kuran ayetlerinin kendisinde yazan hususlardir. Ayrıca Buhari hadislerinde de geçiyor Buhari en güvenilir hadisçi sayilir. Işine gelmeyen hadislere yok böyle değil diyerek savuşturamazsin.

İçinizde Cehenneme uğramayacak hiç kimse yoktur. Bu, Rabbinin kesin hükmüdür. Allah’tan sakınanları oradan kurtarır; zalimleri [kâfirleri] de dizüstü çökmüş olarak orada bırakırız.)[Meryem 71, 72]

Bunun adaletli olmadığını senin aklın aliyor yaratici olsaydi buna nasil akil erdiremezdi sence? Benim inanmama nedenim kitabi okuduktan sonra oldu bunlari yazan bir yaratıcı olamaz çünkü.
Şu an bizim bildiklerimiz bunlar. Çok iyi bir Müslüman da yaptığı bir şeyden dolayı giremeyebilir. Bunu kimse bilemez.

Bu sebeple çok iyi bir Müslüman, çok iyi bir Hristiyan olma ama çok iyi bir insan ol diyorum.

Aşamalı indirilen bir kitapta aşamalı yasaklanması neden anormal olsun?
Alkol henüz yasaklanmamışken cemaate namaz kıldıran ve kafası bayağı güzel olan bir İmam Kafirun suresini okurken gayet tabiki saçmalıyor ve ortaya komik bir namaz çıkıyor.. Bu olaydan bir kaç gün sonra da Muhammed peygamber geliyor ve müminlere açıklama yapıyor; "Allah'tan vahiy geldi, alkollü iken ne dediğimizi bilinceye kadar namaza yaklaşmayacağız artık." Ancak arapların baldan yaptığı o meşhur şarapları, yani alkol daha serbest.. sadece sarhoşken namaza yaklaşmak ve bunun gibi şeyler yasak..

Belli bir zaman sonra temelli olarak yasaklanıyor (Hamza'nın cariyenin gazına gelmesinden dolayı.)

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı