Her şey tesadüf mü?

Birbirinden habersiz trilyonlarca parça şu anda neden ve nasıl aynı kurallara uyabiliyorlar?
Birbirinden ayrı trilyonlarca atom ve foton şu anda neden ve nasıl aynı kurallarla hareket edebiliyorlar?
Sizin dediğiniz gibi olsaydı tek bir formül bulabilmemiz mümkün değil. Ayrıca sizin inancınız olan natüralizm hiç sorguladınız mı? Sizin metodunuzun güvenilirliği ne kadar sorguladınız?

Mantıklı bir kanıtınız var mı?
Gerek yok. Alttan alttan Allah'ini kanitlamak icin cirpinan birine kanit sunacak degilim.
Evrendeki kurallara kural dememizin sebebi her objeyi berlili sartlar gerceklestiginde etkiliyor olmasi zaten. Oyle olmasa kural demezdik.
Simdi cikip da "kurallar nasil her seyi bagliyor" diye sorup da Allah'ini ispat etmek icin cirpinan birine bundan fazlasini soylememe hic gerek yok.
Cidden, Allah'ini ispatlayacaksan sen kanit sunacaksin. Sagda solda "mantikli bir kanitiniz var mi" diye jargon kastirma, mantik pesinde olsan "kurallara nasil her sey uyuyor" gibi sacma sapan sorular sormazsin.

Gerek yok. Alttan alttan Allah'ini kanitlamak icin cirpinan birine kanit sunacak degilim.
Evrendeki kurallara kural dememizin sebebi her objeyi berlili sartlar gerceklestiginde etkiliyor olmasi zaten. Oyle olmasa kural demezdik.
Simdi cikip da "kurallar nasil her seyi bagliyor" diye sorup da Allah'ini ispat etmek icin cirpinan birine bundan fazlasini soylememe hic gerek yok.
Cidden, Allah'ini ispatlayacaksan sen kanit sunacaksin. Sagda solda "mantikli bir kanitiniz var mi" diye jargon kastirma, mantik pesinde olsan "kurallara nasil her sey uyuyor" gibi sacma sapan sorular sormazsin.
Yukarıdaki soruma cevap alamadım.

Yukarıdaki soruma cevap alamadım.
Bunca cehaletin aciga cikmasina ragmen "soruma cevap alamadim" diye cirpinman cok enteresan.

Senden su sacmaliga kaynak istedigimizde derin bir sessizlige gomulmustun.

Kaos demek kuralların olmama durumudur.

Madem cevap alinamayan sorulari tartisiyoruz, once sen kendi sacmaliklarini temellendir rica ediyorum.

Sagda solda bilimle alakasi olmayan seyler okuyup buraya gelip sayikliyorsun. Sana bunlari ogreten abilerin ablalarin kimse gelsinler onlarla tartisalim, sen kendi fikirlerini olusturabilen bir insan degilsin.

Bunca cehaletin aciga cikmasina ragmen "soruma cevap alamadim" diye cirpinman cok enteresan.

Senden su sacmaliga kaynak istedigimizde derin bir sessizlige gomulmustun.

Madem cevap alinamayan sorulari tartisiyoruz, once sen kendi sacmaliklarini temellendir rica ediyorum.

Sagda solda bilimle alakasi olmayan seyler okuyup buraya gelip sayikliyorsun. Sana bunlari ogreten abilerin ablalarin kimse gelsinler onlarla tartisalim, sen kendi fikirlerini olusturabilen bir insan degilsin.
Siz cevapları veremiyorsunuz. Siz insanları hala aşağılıyorsunuz. Cevaplarınız mantıklı değil. Ayrıca sizin metodunuz güvenilirliğini nasıl eminsiniz? Eğer cevaplarınız mantıklı değilse insanları küçük görüyorsunuz. Siz natüralizm sınır çizdiği yerleri sorguluyorsunuz. Yani hiç başka sınırlara göz atmıyorsunuz. Ve siz size çizilen sınırlar için sorguluyor havası veriliyor. Ve kendinize sorgulayan dersiniz.

Siz cevapları veremiyorsunuz. Siz insanları hala aşağılıyorsunuz. Cevaplarınız mantıklı değil. Ayrıca sizin metodunuz güvenilirliğini nasıl eminsiniz? Eğer cevaplarınız mantıklı değilse insanları küçük görüyorsunuz. Siz natüralizm sınır çizdiği yerleri sorguluyorsunuz. Yani hiç başka sınırlara göz atmıyorsunuz. Ve siz size çizilen sınırlar için sorguluyor havası veriliyor. Ve kendinize sorgulayan dersiniz.
Kusura bakmayın fakat olmayan şeyin kanıtı nasıl verilebilir? Ve kanıt verseydi bile bu kanıt, tatmin edici bir kanıt olmayacaktır. Tam tersi için dine inananların kanıt sunma çabası için de geçerli bu tatmin olmama durumu. Din bir inançtır, kimseye zorla "Bu gerçek, bu gerçek! Gör bunu!" demesinin hakkı yok.

İnsanlar dini sadece hayatın bir parçası olarak yaşayamıyor mu? Keşke herkes öyle olabilse...

Birbirinden habersiz trilyonlarca parça şu anda neden ve nasıl aynı kurallara uyabiliyorlar?
Birbirinden ayrı trilyonlarca atom ve foton şu anda neden ve nasıl aynı kurallarla hareket edebiliyorlar?
Sizin dediğiniz gibi olsaydı tek bir formül bulabilmemiz mümkün değil. Ayrıca sizin inancınız olan natüralizm hiç sorguladınız mı? Sizin metodunuzun güvenilirliği ne kadar sorguladınız?

Mantıklı bir kanıtınız var mı?
Kanıtım yok evren hakkında çok az bilgimiz var bende dahil bu konuda çok bir fikir belirtemem atomlar kuarklar fotonlar belirli kurallara uymak zorundalar bunun nedenini bilmiyorum açıklayacak kadar zekaya sahip değilim ama hepsi bir amaca hizmet ediyor evrenin döngüsünü gerçekleştirmek bundan eminim ve her şeyi açıklayabilen bir teorimiz var adı sicim teorisi ama gerçekliği hala kanıtlanamadı,benim metodumun hiçbir güvenilirliği yok çünkü var olmamın herhangi bir anlamı yok neden yaşadığımı amacımı bilmiyorum evren kocaman bense küçücük bir canlıyım neredeyse yok gibiyim yapabileceklerim sınırlı aklımında bir sınırı var kendi boyutumdan ötesini algılayamam sadece 3 boyutu algılayabilen bir varlığa 4 boyutlu bir küp çiz dersen bu ne diyor der mantıken aynı zamanda hiçbir inancım yok emin ol hayatımı senden çok sorgulamışımdır neden bir düzen içerisinde döndüğümüzü merak etmişimdir siz kendinizce evrendeki bu düzeni bir tanrıya bahşediyorsunuz kafanızda anladığım kadarıyla ama ben edemiyorum çünkü çok saçma madem her olan şey kurallara göre işliyor fiziğe göre hiçbir şey yoktan var olamaz tanrı kendini nasıl var edebiliyor aklım almıyor böylece iki seçenek kalıyor ya her şey tesadüfen milyarlarca olasılıktan biri olarak gerçekleşti yada çok üst düzey bir şey böyle olmasını istedi bilemiyorum.

Ve artık benden kanıt istemeyin ben bir bilim adamı olarak konuşmuyorum kendim adıma konuşuyorum hiçbir kanıtım yok sadece düşüncelerimi belirtiyorum.

Sana elli defa yanit verdik. 3-4 tane mesaj paternin var; onlarin disina cikamiyorsun.
- Nasil zibilyonlarca foton gravitasyon kanuna uyuyor?
- Kural is yapmaz, isi baskasi yapar.
- Bilimsel metoda tanri gibi tapiniyorsunuz
- Bana kanit gosterin.

Bunlarin hepsini senin mesaj attigin konularda yaziyorsun, bu ustte verdigim liste disina cikamiyorsun.
Bu mesaji okuyan meraklisi gidip arkadasin profiline girip yazdigi mesajlara bakabilir. Hepsi bu ayarda.
Bir insana bir seyi soylersin, anlarsa devam edersin. Anlamazsa vazgecersin.

Senin cevap alamamanin sebebi bizim cevap verememiz degil, senin onceki cevaplarimizi algilayamiyor olman. Amacim seni asagilamak falan degil, gercek bu.

Busun sen tam olarak, basmakalip laflar ve tartismayi 1 adim oteye goturemeyecek muhakemesizlik:

Ayni seyleri tekrar ediyorsun ve bunlar senin kendi fikirlerin degil. Baska yerlerden okuyup/ogrenip/ezberleyip gelmissin. Kendin muhakeme edemedigin icin bu iddialarin cevaplandiginda ya da elestirildiginde cevap veremiyorsun. Bir sure sonra tekrar basa donuyorsun ve ayni seyi sayiklamaya devam ediyorsun.

Isin komik tarafi bunlari Allah'i ispatlama derdiyle soylemene ragmen bunlarin aslinda deist argumani olmasi : ) Her dediginde hakli dahi olsan ( ki degilsin ), bu sadece bir ilah oldugunu gosterir, spesifik olarak Allah'a ulasamazsin bunlardan.

O yuzden sana bunlari ezberleten abilerin ablalarin kimse onlari yolla onlarla tartisalim, sende bundan otesi yok.

Bir insanın tanrıyı anlaması çok zor çünkü herhangi bir canlı değil cinsiyeti yok istediği tüm şeyler gerçekleşiyor ve dünya diye bir gezegene bir sürü canlı yerleştiriyor en gelişmiş varlık olarak insanı seçiyor sizce böylesine kocaman bir düzeni döndüren tanrı neden insan gibi zavallı bir varlığın ona tapmasına ihtiyaç duyar bu demek ki tanrının bir egosu var hemde çok büyük benim düşüncem insanların tanrıya ihtiyaç duymasının sebebi ölmeleridir insanlar ölümden korkar ölümden sonra hayatın olmasına inanmak zorunda hisseder kendini bu yüzden tanrıya ihtiyaç duyar size mantıklı geliyor mu bedeniniz toprak altında kalıyor ama cennet denen yere gidiyorsunuz bu tamamen kapitalizm gibi işliyor bilgime göre 11. yüzyılda endüljans denen bir belge satıyor kilise para ile
insanlar bugünkü gibi akıllı olmadıkları için inanıp alıyorlar bu belge ile cennete gidiyorsunuz inanabiliyor musunuz üzücü olan tek şey ölmemiz ve toprağın altına gömülüp üstümüze beton dökülmesi benim için bundan ötesi yok cennet yok tanrıda yok tüm dinler insanın uydurması çoğu istediklerini yaptırmak için ceplerine para doldurmak insanları kendi emirleri altına almak daha fazla toprak almak için üretilmiş kendi inandıkları(ürettikleri) din ile bile ters düştüklerinde kendilerine göre kural yazabilir bu insanlar.

Kanıtım yok evren hakkında çok az bilgimiz var bende dahil bu konuda çok bir fikir belirtemem atomlar kuarklar fotonlar belirli kurallara uymak zorundalar bunun nedenini bilmiyorum açıklayacak kadar zekaya sahip değilim ama hepsi bir amaca hizmet ediyor evrenin döngüsünü gerçekleştirmek bundan eminim ve her şeyi açıklayabilen bir teorimiz var adı sicim teorisi ama gerçekliği hala kanıtlanamadı, benim metodumun hiçbir güvenilirliği yok çünkü var olmamın herhangi bir anlamı yok neden yaşadığımı amacımı bilmiyorum evren kocaman bense küçücük bir canlıyım neredeyse yok gibiyim yapabileceklerim sınırlı aklımında bir sınırı var kendi boyutumdan ötesini algılayamam sadece 3 boyutu algılayabilen bir varlığa 4 boyutlu bir küp çiz dersen bu ne diyor der mantıken aynı zamanda hiçbir inancım yok emin ol hayatımı senden çok sorgulamışımdır neden bir düzen içerisinde döndüğümüzü merak etmişimdir siz kendinizce evrendeki bu düzeni bir tanrıya bahşediyorsunuz kafanızda anladığım kadarıyla ama ben edemiyorum çünkü çok saçma madem her olan şey kurallara göre işliyor fiziğe göre hiçbir şey yoktan var olamaz tanrı kendini nasıl var edebiliyor aklım almıyor böylece iki seçenek kalıyor ya her şey tesadüfen milyarlarca olasılıktan biri olarak gerçekleşti ya da çok üst düzey bir şey böyle olmasını istedi bilemiyorum.

Ve artık benden kanıt istemeyin ben bir bilim adamı olarak konuşmuyorum kendim adıma konuşuyorum hiçbir kanıtım yok sadece düşüncelerimi belirtiyorum.

Siz diğerlerine göre inancınızı kabul etmişsiniz. Sıkça sorulan tanrı nasıl ebedidir? Çünkü tanrı ebedidir. Aklınız neden mi almıyor? Çünkü biz sonsuzluk kavramını kavrayamıyoruz. Kavramları düşünürken denklemi kurabilmeyi öğrenmelisiniz. Biz bu yaşadığımız yer bir takım olaylar oluyor. Naturalizm inancını sahip olanlar bunu açıkladıklarını söylerler. Kullandıkları metodun sorgulamazlar. Süreçleri açıklamak nedeni açıklamak mıdır?
Sana elli defa yanit verdik. 3-4 tane mesaj paternin var; onlarin disina cikamiyorsun.
- Nasil zibilyonlarca foton gravitasyon kanuna uyuyor?
- Kural is yapmaz, isi baskasi yapar.
- Bilimsel metoda tanri gibi tapiniyorsunuz
- Bana kanit gosterin.

Bunlarin hepsini senin mesaj attigin konularda yaziyorsun, bu ustte verdigim liste disina cikamiyorsun.
Bu mesaji okuyan meraklisi gidip arkadasin profiline girip yazdigi mesajlara bakabilir. Hepsi bu ayarda.
Bir insana bir seyi soylersin, anlarsa devam edersin. Anlamazsa vazgecersin.

Senin cevap alamamanin sebebi bizim cevap verememiz degil, senin onceki cevaplarimizi algilayamiyor olman. Amacim seni asagilamak falan degil, gercek bu.

Busun sen tam olarak, basmakalip laflar ve tartismayi 1 adim oteye goturemeyecek muhakemesizlik:

Ayni seyleri tekrar ediyorsun ve bunlar senin kendi fikirlerin degil. Baska yerlerden okuyup/ogrenip/ezberleyip gelmissin. Kendin muhakeme edemedigin icin bu iddialarin cevaplandiginda ya da elestirildiginde cevap veremiyorsun. Bir sure sonra tekrar basa donuyorsun ve ayni seyi sayiklamaya devam ediyorsun.

Isin komik tarafi bunlari Allah'i ispatlama derdiyle soylemene ragmen bunlarin aslinda deist argumani olmasi : ) Her dediginde hakli dahi olsan ( ki degilsin ), bu sadece bir ilah oldugunu gosterir, spesifik olarak Allah'a ulasamazsin bunlardan.

O yuzden sana bunlari ezberleten abilerin ablalarin kimse onlari yolla onlarla tartisalim, sende bundan otesi yok.
Gördüğüm kadarıyla inanmamayı seçiyorsunuz. Mesela ne olsa inanmayı seçersiniz? Hala sorduğum halde soruyu başka yöne çeviriyorsunuz. Kullandığınız metodun güvenilirliği ne kadar doğru? Eleştirirken kendi inancınızı sorgulayın. Bazı kavramları gözden geçirmiyorsunuz. Sırf süreçleri açıkladığınız için nedenleri açıklamıyorsunuz. Önce olayı görüp o olaya bir isim takacaksınız ,sonra o olayı bu isim yapıyor diyorsunuz. Doğru denklemi kurabilmeyi öğrenmelisiniz. Yaşadığımız evrende atomlar aynı kurallar uyguluyor. Ama nedense tesadüf diyorsunuz. Olayın acı kısmı nedir? Olayın acı kısmı cevap yazdım siz konuyu başka yöne çeviriyorsunuz. Eğer inancınız abağlıysanız bizim inancımızı hor göremezsiniz. Bakmakla görmek farklıdır.

Geri
Yukarı