Hobi olarak çizim yapmak istiyorum, nereden başlamalıyım?

• Konuyu başlatan KSA
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 8
  • Görüntüleme 134

KSA

Hectopat
Yer
Ankara
Daha fazla  
Meslek
Argon Kaynakçısı
Merhabalar herkese iyi sosyaller. Ben hobi olarak bilgisayarımdan ya da tabletimden çizim ya da tasarım işleriyle uğraşmak istiyorum bunu hobi olarak amaçlıyorum ve daha önce hiçbir yazılım kullanmadım. Animasyon karakterlerine ilgiliyim, ekte görselleri bırakıyorum örnek olarak. Sizce nereden başlamalıyım? Hangi programla ve paylaştığım görseller çok mu profesyonel, yapması zor mu merak ediyorum teşekkürler.

Dosya Ekleri

• draqona_by_lazulizard_dcrk7y9-375w.jpg
    draqona_by_lazulizard_dcrk7y9-375w.jpg
    41,3 KB · Görüntüleme: 29
  • black_desert_online___commission__1_by_cayecactus_ddwsovi-414w-2x.jpg
    black_desert_online___commission__1_by_cayecactus_ddwsovi-414w-2x.jpg
    126,1 KB · Görüntüleme: 29
  • black_desert_online__dark_knight_oc_commission_by_eddy_shinjuku_dfr8mht-414w-2x.jpg
    black_desert_online__dark_knight_oc_commission_by_eddy_shinjuku_dfr8mht-414w-2x.jpg
    66,4 KB · Görüntüleme: 34
Merhaba herkese iyi sosyaller. Ben hobi olarak bilgisayarımdan ya da tabletimden çizim ya da tasarım işleriyle uğraşmak istiyorum bunu hobi olarak amaçlıyorum ve daha önce hiçbir yazılım kullanmadım. Animasyon karakterlerine ilgiliyim, ekte görselleri bırakıyorum örnek olarak. Sizce nereden başlamalıyım? Hangi programla ve paylaştığım görseller çok mu profesyonel, yapması zor mu merak ediyorum teşekkürler.

Illustrator programının vektörel derslerini izleyerek başlangıç yapabilirsin.

Öncelikle resim çizmek doğuştan yetenek gerektiren bir şey ama sonradan da kazanabilirsin fakat hemen tablet veya bilgisayarda değil. Boş kağıt üzerinde çizmek daha mantıklı olur. Böyle portreler çizmek istiyorsan öncelikle postür ve anatomi bilmen lazım. Bu ikisini biliyorsan işin kolay.

Öncelikle resim çizmek doğuştan yetenek gerektiren bir şey ama sonradan da kazanabilirsin fakat hemen tablet veya bilgisayarda değil. Boş kağıt üzerinde çizmek daha mantıklı olur. Böyle portreler çizmek istiyorsan öncelikle postür ve anatomi bilmen lazım. Bu ikisini biliyorsan işin kolay.
malesef kalem kağıt ile çöp adam çizemiyorum en çok korktuğumda buydu

Tabletin kalemi iyiyse indir ibis paint direk çizmeye başla. Sevdiğin karakterlere bakarak çiz ilk önce. Yeterli seviyeye gelince sıkılıp kendin kafandan çizmek isteyeceksin ama anca gollum çizeceksin o sırada biraz Pinterest'ten Sketch'lere bakıp alıştırıma yaparsan vücut nasıldır kaslar nasıl duruyor falan diye kendi resmini çizebilmeye başlarsın.

Tabletin kalemi iyiyse indir ibis paint direk çizmeye başla. Sevdiğin karakterlere bakarak çiz ilk önce. Yeterli seviyeye gelince sıkılıp kendin kafandan çizmek isteyeceksin ama anca gollum çizeceksin o sırada biraz Pinterest'ten Sketch'lere bakıp alıştırıma yaparsan vücut nasıldır kaslar nasıl duruyor falan diye kendi resmini çizebilmeye başlarsın.
s9 fe+ plus kullanıyorum s pen var ama denedim ibispaint ve türevlerinde tofaş çizemedim :D

O zaman rastgele bir fotoğraftan referans alarak kağıda çizmeye çalış.
photoshop ile ortaya bişeyler çıkaramazmıyım mesela zaten olan bir fotoğrafı düzenleyip ortaya sanatsal bişeyler çıkarmak gibi

Doğuştan gelmesi sadece daha az emek ile daha hızlı yol kat etmesidir. Uğraşan insan ilerler, yeteneği olup uğraşmayanlar, oldukları yerde kalmaya mahkumdur.
Öncelikle geometrik şekil ve çizgi çalışması yapın, eliniz alışsın. Ardından herhangi bir fotoğraf üzerinde şekil alıştırması yapın, yani gördüğünüz geometrik şekilleri çizmeye çalışın fotoğraf üzerinden. Ardından fotoğrafı kareleme ve şekillerden yararlanarak bakarak çizmeye çalışın. 1 hafta boyunca farklı türde fotoğraflar üzerinde bunu uygulayın. Gelişme kaydedersiniz. Sonrası biraz size kalmış. İster perspektif ister tonlama öğrenin.

ilk önce kağıt kalemle bol pratik yaparak başla. baktın iyi gidiyor tablete geçersin.

Yeni konular

Geri
Yukarı