HP Pavilion 15 oyun performansı normal mi?

MaxDecimus

Centipat
Daha fazla  
HP Pavilion 15 Gaming laptop kullanıyorum.(yeni kasa)
Ryzen 5 5600H.
RTX 3050 4 GB.
8 GB RAM 3200 MHz.
512 GB SSD.
Windows 10 Home.

RDR 2'de yüksek ayarlarda akıcı oynayabiliyorum ama çok uzak mesafelerin görülebileceği alanlarda(dağlarda falan) veya kasabada, fazla ev veya insan olan alanlarda FPS çok ciddi anlamda düşüyor. 30'lara kadar belki de daha fazla düşüyor. Forza Horizon 5 tarafında ise inanılmaz drop giriyor. FPS 90'dan birden 50'lere düşüyor. FPS sabitlesem de yine drop giriyor. Sizce performans normal mi?

Sıcaklık değerleri 80 90 civarında seyrediyor. 90'a nadiren varıyor.
Laptop 6 aylık.

Maalesef öyle hocam. Şu sıralar biraz sıkışığım, yakın zamanda yükseltebileceğimi sanmıyorum. Bir süre idare edeceğim dolayısıyla. Peki RAM yetersizliğini de göz önünde bulundurduğumuzda performansı normal mi?

Tam olarak FPS değerlerini belirtmemişsiniz ama normaldir diye düşünüyorum, Pavilion'un tdpside düşük. Sıcaklıktan dolayı frekans kısmıyor değil mi cihaz? 90'da kısmazda gene de daha yükseğe çıkıyor mu?

RDR 2'de 65 FPS civarı oynuyorum hocam. Ama dediğim gibi belirttiğim alanlarda FPS bir hayli düşüyor. FH 5'te de 60 90 FPS civarında gidip geliyor ama çok sık drop giriyor ve birden 40'lara kadar düşüyor. 90'dan yüksek derece görmedim hocam. Frekans kısma olayını nasıl anlayabilirim?

RDR 2'de 65 FPS civarı oynuyorum hocam. Ama dediğim gibi belirttiğim alanlarda FPS bir hayli düşüyor. FH 5'te de 70 90 FPS civarında gidip geliyor ama çok sık drop giriyor ve 40'lara kadar düşüyor. 90'dan yüksek derece görmedim hocam. Frekans kısma olayını nasıl anlayabilirim?
Afterburnerdan sıcaklıkları vs takip ederek.

Sıcaklık 90 üstüne çıkarsa donanım kendini mi kısıtlıyor yani? Kusura bakmayın hocam bu konularla ilgili çok bir bilgim yok cahilliğime verin😅

Sıcaklık 90 üstüne çıkarsa donanım kendini mi kısıtlayacak yani? Kusura bakmayın hocam bu konularla ilgili çok bir bilgim yok cahilliğime verin😅

Ne demek hocam, kimse her şeyi bilerek doğmuyor :D AMD işlemcilerde throtthle limitleri genelde fazla oluyor fakat gene de bir kontrol edin dedim 90 üstüne çıktığında mı frekans kısıyor diye. Ekstradan laptopun altı açık şekilde değilse silgi gibi benzeri şeyle yükseltip oynayın.

Tamamdır hocam kontrol edeceğim. Bir de laptopu cisimlerle yükseltmek yerine stant ya da fan almayı düşünüyorum bu aralar ama çoğu kişi fanın sıcaklığı düşürmesindeki tek etkenin laptopu havada tutması olduğunu, fanların sıcaklığa neredeyse hiç etki etmeyeceğini bu yüzden de o paraya değmediğini söylüyor. Sizce fan almak mı daha mantıklı yoksa stant mı?

Tamamdır hocam kontrol edeceğim. Bir de laptopu cisimlerle yükseltmek yerine stant ya da fan almayı düşünüyorum bu aralar ama çoğu kişi fanın sıcaklığı düşürmesindeki tek etkenin laptopu havada tutması olduğunu söylüyor. Sizce fan almak mı daha mantıklı yoksa stant mı?

Bütçe çıkmıyorsa stant yeteri kadar iş görecektir, evet genel olarak etkisi yükselterek oluyor soğutucuların.

Geri
Yukarı