Çözüldü HP Victus 15-FA1039NT düşük performans

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

kannic

Centipat
Daha fazla  
Yakın zamanda bir HP laptop aldım özellikleri şu şekilde;
RTX 3050 6 GB.
i5 13500h.
8 GB RAM.
Önerilen sistem Windows 11 yazıyordu ama Windows 11 kurduktan sonra bilgisayarın genel anlamda hızının düşük olduğunu fark ettim. HP'nin sitesinden driverları indirdim ve bir oyun açıp girmeyi denedim Valorant'ta 5 FPS değeri gösteriyordu. Ben de Win 10 kurup öyle denemeyi düşündüm. Win 10 benchmark testleri aşağıdaki gibi geldi. Nerede yanlış yaptığım konusunda çok bilgim yok. Yardımcı olabilir misiniz?

Dosya Ekleri

• 341135981_594188235985965_5617350589337627950_n.png
    341135981_594188235985965_5617350589337627950_n.png
    276,3 KB · Görüntüleme: 44
  • 341143962_660255406157276_3925598230654510671_n.png
    341143962_660255406157276_3925598230654510671_n.png
    290,7 KB · Görüntüleme: 49
  • 341161961_620568386257419_3083011936247223352_n.png
    341161961_620568386257419_3083011936247223352_n.png
    215,9 KB · Görüntüleme: 39
Çözüm
Afterburner ayarlarını yarım açmışsınız tam açmanız lazım. GPU1 ne kadar kullanıyor göremiyoruz.

bir yöntem söyleyeceğim adım adım uygulayın.

DDU indirin.
Buradaki sürücüyü indirin.
İndikten sonra internet kablosunu çıkartın internet erişimini kesin. Güncellemeleri devre dışı bırakın.
DDU ile GPU sürücünüzü silin.
Bilgisayarı yeniden başlatın - ınternete bağlanmayın.
Linkini verdiğim sürücüyü kurun.
Tekrar bilgisayarı yeniden başlatın.
Interneti bağlayın.

GeForce experiensi açıp genel kısmından deneysel diye başlayan yerdeki tiki kaldır.
Shield kısmındaki tikleri kaldır GameStream kapalı olsun.
Oyunlar kısmındaki optimum oynanabilirlik ayarlarını kapat.
Mümkünse GeForce Experience'ı komple devre dışı bırakın hizmetlerden.

Masaüstü sağ tık NVIDIA Denetim Masası "görüntü ayarlarını önayarla yap" kısmını açın;
Benim tercihimi kullan ve şunlara önem ver seçip en sağa yani kaliteye çek, kaydet çık.
Güç ve uyku ayarları - sağ üstten ek güç ayarları - yüksek performansı seçin.
Arama kısmına grafik ayarları yazın göz at deyip Valorant'ı seçin listeye eklenince seçenekler çıkacak oraya tıklayıp "yüksek performans" seçin.
Sonra oyunu açın kendine gelmiş olması gerekiyor.

Adım adım atlamadan sırayla yazdığım gibi yapın büyük ihtimalle çözülecektir.

İlgin için teşekkürler!
Sorunu çözdüm ama başta neden kaynaklandığını hala bilmiyorum. Formatlayıp Windows 11 kurup HP'nin sitesinden önerilen driverların hepsini teker teker dikkatlice kurdum sıfırdan şu anlık düzeldiğini düşünüyorum. Aynı sorunu yaşayan olur diye Driver linkini de buraya atıyorum: Victus by HP 15.6 inch Gaming Laptop 15-fa1000 (771S7AV) Software and Driver Downloads | HP® Customer Support
5FPS mi..

CPU içindeki dahili grafik arabirimini kullanıyor desem yine en kötü bi 20 alırsın. Oyuna girdiğin zaman MSI Afterburner ile tüm değerleri gözükür şekilde fotoğraf paylaşınız.

@Ebu Zalim Windows 11'de iken 5 FPS problemi vardı şu an Windows 10'u deniyorum bu işlemci ve ekran kartı ikilisinin böyle düşük FPS değerleri vermesi normal mi? Afterburner değerleri aşağıdaki gibi;

Dosya Ekleri

• Adsız.png
    Adsız.png
    2,4 MB · Görüntüleme: 39
Son düzenleme:
Afterburner ayarlarını yarım açmışsınız tam açmanız lazım. GPU1 ne kadar kullanıyor göremiyoruz.

Bir yöntem söyleyeceğim adım adım uygulayın.

DDU indirin.
Buradaki sürücüyü indirin
İndikten sonra internet kablosunu çıkartın internet erişimini kesin. Güncellemeleri devre dışı bırakın.
DDU ile GPU sürücünüzü silin
Bilgisayarı yeniden başlatın - Internete bağlanmayın
Linkini verdiğim sürücüyü kurun
Tekrar bilgisayarı yeniden başlatın
Interneti bağlayın

GeForce Experiensi açıp Genel kısmından deneysel diye başlayan yerdeki tiki kaldır
SHIELD kısmındaki tikleri kaldır Gamestream kapalı olsun
Oyunlar kısmındaki Optimum oynanabilirlik ayarlarını kapat
Mümkünse GeForce Experience'yi komple devre dışı bırakın hizmetlerden

Masaüstü sağ tık Nvidia denetim masası "Görüntü ayarlarını önayarla yap" kısmını açın;
Benim tercihimi kullan ve şunlara önem ver seçip en sağa yani kaliteye çek, kaydet çık.
Güç ve uyku ayarları - Sağ üstten ek güç ayarları - Yüksek Performansı seçin
Arama kısmına grafik ayarları yazın gözat deyip Valorantı seçin listeye eklenince seçenekler çıkacak oraya tıklayıp "Yüksek Performans" seçin.

bir yöntem söyleyeceğim adım adım uygulayın.

DDU indirin.
Buradaki sürücüyü indirin.
DDU ile GPU sürücünüzü silin.
Bilgisayarı yeniden başlatın - ınternete bağlanmayın.
Linkini verdiğim sürücüyü kurun.
Tekrar bilgisayarı yeniden başlatın.
Interneti bağlayın.

GeForce experiensi açıp genel kısmından deneysel diye başlayan yerdeki tiki kaldır.
Shield kısmındaki tikleri kaldır GameStream kapalı olsun.
Oyunlar kısmındaki optimum oynanabilirlik ayarlarını kapat.
Mümkünse GeForce Experience'ı komple devre dışı bırakın hizmetlerden.

Masaüstü sağ tık NVIDIA Denetim Masası "görüntü ayarlarını önayarla yap" kısmını açın;
Güç ve uyku ayarları - sağ üstten ek güç ayarları - yüksek performansı seçin.
Arama kısmına grafik ayarları yazın göz at deyip Valorant'ı seçin listeye eklenince seçenekler çıkacak oraya tıklayıp "yüksek performans" seçin.

İlgin için teşekkürler!
Sorunu çözdüm ama başta neden kaynaklandığını hala bilmiyorum. Formatlayıp Windows 11 kurup HP'nin sitesinden önerilen driverların hepsini teker teker dikkatlice kurdum sıfırdan şu anlık düzeldiğini düşünüyorum. Aynı sorunu yaşayan olur diye Driver linkini de buraya atıyorum: Victus by HP 15.6 inch Gaming Laptop 15-fa1000 (771S7AV) Software and Driver Downloads | HP® Customer Support

Çözüm
O driver linkini biz de buluruz Windows 10 kullanıyorum dedin diye yukarıdaki yöntemi yazdım sana. Çünkü HP'nin kendi sitesinde Windows 10 sürücü desteği yok böyle kötü bir durum. Sadece Windows11 için sürücüler var. Windows 10 desteği olmadığı için de kullanıcılar HP'nin bu laptopunda böyle sıkıntılar çekebiliyor. Umarım farklı sıkıntılar çıkmaz, bundan sonra güzel bir şekilde kullanırsınız.

O driver linkini biz de buluruz Windows 10 kullanıyorum dedin diye yukarıdaki yöntemi yazdım sana. Çünkü HP'nin kendi sitesinde Windows 10 sürücü desteği yok böyle kötü bir durum. Sadece Windows 11 için sürücüler var. Windows 10 desteği olmadığı için de kullanıcılar HP'nin bu laptopunda böyle sıkıntılar çekebiliyor. Umarım farklı sıkıntılar çıkmaz, bundan sonra güzel bir şekilde kullanırsınız.

Evet eskiye yönelik driverların resmi sitesinde bulunmaması çok sıkıntılı. Şimdilik Windows 11 alışmaya çalışıyorum geriye dönüp Windows 10 kurmaya karar verirsem dediğiniz yöntemi deneyeceğim teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı