Çözüldü HP Victus 16 İşlemci düşük kullanımda 80-90 derecelere çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Aksi Takdir

Hectopat
İşlemci kullanımı %5-10 arasındayken yüksek ısıda çalışıyor. Oyunu açar açmaz 80 derecelere oyun esnasında ise 90 derecelere çıkıyor.
HP Victus 16.
Ryzen 7 6800H.
16 GB RAM.
1 TB SSD.
RTX 3600.

Dosya Ekleri

• IMG_3514.jpeg
    IMG_3514.jpeg
    410,6 KB · Görüntüleme: 63
Çözüm
Hocam, burada frekansıyla oynamışsınız. Turbo Boost'u kapatmamışsınız. Turbo Boost'u kapatmak için Denetim Masası'ndan aynı menüden işlemci performans arttırma modundaki prize takılı seçeneğini devre dışı olarak işaretlemeniz gerek. Sizin yaptığınız işlem işlemciyi temel hızda değil sizin istediğiniz frekansta çalıştırır. Eğer memnunsanız ve herhangi bir sorun teşkil etmiyorsa garanti bozma gibi sorun olmaz. Kullandığınız rehberi buraya da atarsanız memnun olurum. Eğer yardımcı olduysam çözüldü olarak işaretlerseniz de sevinirim.
İşlemci performans arttırma seçeneği yok bende. Güç seçeneği de yalnızca Dengeli seçili. Ama sorunum çözüldü.
Rehber:
Soğutucu ya da yükseltici yok. Sorunun bundan kaynaklandığını sanmıyorum. Görseldeki değerler normal gelmedi bana.

Cihazı yükseltip deneyebilirsin biraz daha, 4.1 GHz'e çıkmış ve diğer çekirdekler az kullanılsa bile %60 kullanılan çekirdek var, sandığın gibi %5 vs değil yani. Çektiği güç ne kadar?

Bilgisayar bir haftalık. Son iki gündür bu problem var. Bulunduğu ortam sıcaklığı 25 derece. Yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum hâlâ. İki dakika içinde 90+ dereceleri görmesi normal değil.

Bilgisayar bir haftalık. Son iki gündür bu problem var. Bulunduğu ortam sıcaklığı 25 derece. Yazılımsal bir sorun olduğunu düşünüyorum hâlâ. İki dakika içinde 90+ dereceleri görmesi normal değil.
Bende 25 derece sıcaklığı olan bir ortamda denedim aynı sıcaklıkları gördüm en son Turbo Boost'u kapattımda kendine geldi cihaz yoksa yaz bitmeden yanardı laptop.

Geri
Yukarı