HP Victus 16 işlemci limiti nasıl kaldırılır?

laptopların çoğunda var o limit oc yapılamaz sadece uv edilebilir ama 5ghz lik işlemci 5e kadar çıkmıyor diyorsan o ayrı
1714846162422.png

1714846175312.png

Maalesef limiti kaldırmazsınız hocam ama eğer ısınıp güçten kesiyorsa underclock yapabilirsiniz.
O nasıl oluyor biraz açar mısınız?

Arkadaşlar benim bunu çözmem lazım gerçekten doğru düzgün oyun oynayamıyorum yardım eden olursa çok çok sevinirim.

Son düzenleme:
Eki Görüntüle 2186878
Eki Görüntüle 2186879

O nasıl oluyor biraz açar mısınız?

Arkadaşlar benim bunu çözmem lazım gerçekten doğru düzgün oyun oynayamıyorum yardım eden olursa çok çok sevinirim.

Resim size aitse, GPU'nuz resme göre prochot yiyor bu ekran kartının MHz değerini ve W değerini çok düşürüyor. Keşke Victus 16 almasaymışsınız bence, bende kendi Casper laptopumda GPU'um prochot görmüyor ama CPU prochot yiyorum ve CPU sömüren kısımlarda oyunların FPS 60'a düşüyor. Diğer yerlerde yüksek.

Prochot demek zaten işlemcinin veya ekran kartının hotspot derecesinin tavana ulaşması demek. Yani o olmasa yanar bu da demek oluyor ki, laptopun soğutması başarısız belki macun yenilerseniz çözülebilir emin değilim.

Ben i5 veya i7'lerde 11. nesilden sonra undervolt yapılamıyor diye biliyorum, yani undervolt demek istedi muhtemelen. Bunların çözümü zor artık, Victus 16 pek önermiyorum bu yüzden. Kendi Casper'ımı da önermiyorum bu sebeplerden.

Son düzenleme:
Resim size aitse, GPU'nuz resme göre prochot yiyor bu ekran kartının MHz değerini ve W değerini çok düşürüyor. Keşke Victus 16 almasaymışsınız bence, bende kendi Casper laptopumda GPU'um prochot görmüyor ama CPU prochot yiyorum ve CPU sömüren kısımlarda oyunların FPS 60'a düşüyor. Diğer yerlerde yüksek.

Prochot demek zaten işlemcinin veya ekran kartının hotspot derecesinin tavana ulaşması demek. Yani o olmasa yanar bu da demek oluyor ki, laptopun soğutması başarısız belki macun yenilerseniz çözülebilir emin değilim.

Ben i5 veya i7'lerde 11. nesilden sonra undervolt yapılamıyor diye biliyorum, yani undervolt demek istedi muhtemelen. Bunların çözümü zor artık, Victus 16 pek önermiyorum bu yüzden. Kendi Casper'ımı da önermiyorum bu sebeplerden.
Fiyat performans açısından en iyi laptop bu gözüktüğü için bunu aldım. Eğer böyle bir limit olduğunu bilseydim almazdım. Peki düzeltebilme konusunda servise göndersek bir şey yapabilirler mi? Yani garantisi gitsin ama işlemcinin limitini kaldırın desek.

Fiyat performans açısından en iyi laptop bu gözüktüğü için bunu aldım. Eğer böyle bir limit olduğunu bilseydim almazdım. Peki düzeltebilme konusunda servise göndersek bir şey yapabilirler mi? Yani garantisi gitsin ama işlemcinin limitini kaldırın desek.
Reis bak şimdi, üzülerek söylüyorum ki bir laptop global marka diye her cihazı çok iyi olmuyor. Casper ve Monster'da Türk ürünü ve hazır kasalara logo basıp geçiyor diye kötü olmuyor. Her markanın segment segment kasaları ve ürünleri var bu ürünler arası kasa kalitesi, anakart kalitesi ve limitlenmeler hatta panel kalitesi değişiyor ama HP genel olarak Omen kasasında bile limitlenmeden çok ağır eleştiriliyor forumlarda. Türk forumlarında bile HP global marka olmasına rağmen eleştiri çokça gördüm. Bu laptopun kasası ve soğutma sistemi yetersiz geliyor ve işlemciyi turbo frekansta soğutamıyor, dolayısıyla ilk oyuna girdiğinde 5 ghz çalışan işlemci oluyor sana 3 ghz. Benim G870'te de böyle. Üstüne Gpu prochot yiyorsun sen sanırım. Tabii bunun olmasının sebebi artık oyunların hem cpu hem gpu zorlaması normalde furmark testi yapsan muhtemelen bir limit yemeyeceksin GPU tarafında ve bu kasalara masaüstünde olduğu gibi güçlü parçaları koyuyorlar. Haliyle Nitro serisi gibi sıvı metal olmadığı için cihazda zaten çok yüksek sıcaklıklar görme meyillinde olan İntel cpu thermal throttle yiyor. Yetmiyor prochot yiyorsun yani limitler bile koruyamıyor seni prochot yemekten. Bu performans açısından kötü bir şey ancak her oyunda aynı şeyi yaşamazsınız ve iade etme şansın yoksa kullanmak zorunda kalıyorsunuz. Maalesef gerçekler bunlar, limitleri kaldırsan bu cihaz alev alır muhtemelen macun değiştirin derim bir de en azından Gpu'yu prochot etkisinden kurtarın.

Diğer tavsiyemde fps sabitlemek olur size.

Yeni konular

Geri
Yukarı