i3-10100F Turbo Boost açıkken 4.30 GHz olmuyor

518385

Hectopat
RAM
2666 MHz 8GB
Anakart
B460M-A PRO
Turbo Boost nasıl açılıyor bilmiyorum. Bazı yerlerde otomatik açıldığını söylediler ama açık gibi gözükmüyor. Güç planım nihai performans ve yüksek performansta da aynı. İşlemcim ise 43-44 derecede dolaşıyor. Anakartım MSI B460M-A Pro.

1645174004839.png

Testi durdurduktan hemen sonrasında da böyle yapıyor.

Aynı testi intelburn ile yaptım PC artık ne kadar zorlandı ise fanlardan duyulabilir şekilde ses yükseldi 3-4 dakika sonra korkudan testi kapattım.
Ben de i3 10100F kullanıyorum. Prime95 indirdim ve testi başlattım. 4.07 GHz hıza sabitlendi.

Bende de aynı şekilde oldu ve bunda test yapınca böye yaptı korkudan testi kapattım bende.

Dosya Ekleri

• 1645174468459.png
    1645174468459.png
    82,8 KB · Görüntüleme: 66
Bende de aynı şekilde oldu ve bunda test yapınca böyle yaptı korkudan testi kapattım bende.

Araştırdım biraz. 4.3 GHz tek çekirdekte çıkabileceği maksimum hızmış. Aşağıdaki konuya bakabilirsiniz.

Aynı testi intelburn ile yaptım PC artık ne kadar zorlandı ise fanlardan duyulabilir şekilde ses yükseldi 3-4 dakika sonra korkudan testi kapattım.

Bende de aynı şekilde oldu ve bunda test yapınca böye yaptı korkudan testi kapattım bende.

Korkmana gerek yok soğutman yeterli değil 86 dereceye kadar çıkmış. 100 derece Max. Limitli bu işlemci ısın yüksek olduğu için işlemcin frenliyor kendini. Güzel bir soğutucuyla daha verimli kullanırsın. Bütçen varsa eğer RAM'leri Dual yapabilirsin.

Araştırdım biraz. 4.3 GHz tek çekirdekte çıkabileceği maksimum hızmış. Aşağıdaki konuya bakabilirsiniz.

Hocam makineyi boşa suçlayıp zorladık desene :D.testi çalıştırınca ilk defa bu kadar yüksek fan sesi duydum.
Korkmana gerek yok soğutman yeterli değil 86 dereceye kadar çıkmış. 100 derece Max. Limitli bu işlemci ısın yüksek olduğu için işlemcin frenliyor kendini. Güzel bir soğutucuyla daha verimli kullanırsın.

Stok soğutucu yeterli olur demişlerdi ben PC'yi toplarken.

Hocam makineyi boşa suçlayıp zorladık desene :D.testi çalıştırınca ilk defa bu kadar yüksek fan sesi duydum.

Stok soğutucu yeterli olur demişlerdi ben PC'yi toplarken.
Stok soğutucun yeterli zaten, o işlemciyi 1 yıl kadar kullandım hiç ısınma sorunu olmadı. Orada belirtilen 4,3 Ghz değeri uygun voltaj, sıcaklık ve iş yükü vs. gibi değişkenlere bağlı bir şey. Bende testlerde 4,07 Ghz alıyordum.

Geri
Yukarı