i3-10100F Turbo Boost açıkken 4.30 GHz olmuyor

518385

Hectopat
RAM
2666 MHz 8GB
Anakart
B460M-A PRO
Turbo Boost nasıl açılıyor bilmiyorum. Bazı yerlerde otomatik açıldığını söylediler ama açık gibi gözükmüyor. Güç planım nihai performans ve yüksek performansta da aynı. İşlemcim ise 43-44 derecede dolaşıyor. Anakartım MSI B460M-A Pro.

Hocam bir yıl önce işlemcim 4.20 ghzlere kadar çıkıyordu şimdi 4.07 ghz de sabit ve oyunlarda takılma oluyor en sık lolde yaşıyorum bu durumu 280 fps alıyorum ama takılma oluyor işlemciylemi alakalı ekran kartıylamı , ekran kartım rx560 , anakart asus h410m-f , 8gb ram

Takılmanın sebebini kullanım değerlerine bakmadan tahmin etmek zor. Single Channel RAM sanırım bu nedenle de olabilir. İşlemci kullanımı %90 üzerine çıkıyorsa yine drop olabilir vs. HDD üzerinden oynuyorsanız disk hızından kaynaklı da drop yaşanabilir. Lafın kısası parçaların kullanım değerlerinin izlenmesi gerekli.

Takılmanın sebebini kullanım değerlerine bakmadan tahmin etmek zor. Single channel RAM sanırım bu nedenle de olabilir. İşlemci kullanımı %90 üzerine çıkıyorsa yine drop olabilir vs. HDD üzerinden oynuyorsanız disk hızından kaynaklı da drop yaşanabilir. Lafın kısası parçaların kullanım değerlerinin izlenmesi gerekli.

Hocam SSD üzerinden oynuyorum teşekkürler hangi Control programlarını tavsiye edersiniz acaba.

Takılmanın sebebini kullanım değerlerine bakmadan tahmin etmek zor. Single channel RAM sanırım bu nedenle de olabilir. İşlemci kullanımı %90 üzerine çıkıyorsa yine drop olabilir vs. HDD üzerinden oynuyorsanız disk hızından kaynaklı da drop yaşanabilir. Lafın kısası parçaların kullanım değerlerinin izlenmesi gerekli.

Hocam kusura bakmayın Single channel RAM yazmayı unutmuşum.

Dosya Ekleri

• IMG_20221113_001043.jpg
    IMG_20221113_001043.jpg
    59,5 KB · Görüntüleme: 11
Son düzenleme:

Yok hocam bende de 10100F var işlemci hiç kararlı düzgün bir işlemci gibi gelmiyor hangi videoya nereye bakarsam bakayım 1660 Ti ile darboğaz yoktur diyorlardı şimdi Forza Horizon 4, Apex, BF 1 BF 5, AC serisi oyun fark etmeksizin 2K ya almadığım sürece ne kadar ayar köklersem kökleyeyim darboğaz yiyorum işlemci yüzde 80 oluyor yüzde 30'a iniyor tekrar 60'a çıkıyor ve ekran kartı 68-100 arası gidip geliyor alacak arkadaşlara söyleyim hiç memnun değilim aldığımdan beri.

Hocam SSD üzerinden oynuyorum teşekkürler hangi Control programlarını tavsiye edersiniz acaba.

Hocam kusura bakmayın Single channel RAM yazmayı unutmuşum.

Dual yapsanda bir şey değişmiyor hocam oyunlarda 2666MHz yetişmiyor hiçbir şeye MHz sınırı olmasa işlemci iyi fakat bu sınır oyunları keyiflice bir oynatmıyor 5600'e geçeceğim param birikince.

Geri
Yukarı