i3 540 Sistemi Yükseltme

İdris Usta

Hectopat
Yer
Vergiye
Merhaba. Çok yakın zamanda sistemimi güncellemeyi planlıyorum. Şu an şu parçalardan oluşuyor:
-i3 540
-6 GB 1333 MHz RAM
-500 GB HDD (5400 RPM'di sanırım)
-MSI H55M- E23
-250W PSU
-Klasik hazır kasalardan biri.

Öncelikle ekran kartı ve güç kaynağını değiştirmek istiyorum. İkinci ele yöneleceğim. Güç kaynağını 500-600W civarı yeterli bir model seçip, ekran kartını da GTX 760, RX 560/RX 460 civarı bir şey seçeceğim. İlk sorum buradan geliyor.
1-GTX 760 mı RX 560 /RX 460 mı? (RX 560/RX 460'ın yeni mimari ve birkaç yeni teknoloji bakımından bana daha uygun ve yararlı olacağını düşünüyorum ve ön görüyorum. Fakat GTX 760'ın da performans baz alındığında daha iyi olabileceğini düşünüyorum. Performans faktörü benim için çok az daha ön planda)

2- İşlemcimi Aliexpress'den alacağım X3440 ile değiştirmek istiyorum. Bu konuda baya kararlıyım gibi. Zaten 60 TL civarı bir şey. Bana zararı olmaz. Ayrıca zaten çok daha iyi bir performans göstereceğini düşünüyorum. Bu konuda sorum ise anakartımın işlemci ile uyumluluğu. Bu bir Xeon işlemci ve önemli hususlardan biri anakartımla uyumluluğu bildiğim kadarıyla. Her hangi bir sıkıntı çıkar mı?

3- Bu işlemleri gerçekleştirmek yerine bu bilgisayarı sadece sanal işlerim için kullanıp, Xbox One alsam nasıl olur? Ben oyun fiyatları, Steam, arkadaş ortamı gibi faktörlerden dolayı bilgisayara daha yakın gibiyim ama konsolları çok severim. Xbox One alsam da mutlu olurum. Sizce hangisi daha mantıklı?

Evet sorularım bunlar. Şimdiden yardım için teşekkürler.

Dipnot: RAM sıkıntı olmaz. Çünkü böyle bir upgrade yapacak olursam 4+2 GB'lık 2 modülden 2 GB olanı çıkarıp yerine 4 GB daha veya 8 GB bir modül takacağım.

@MWarfare

Merhaba Cihan,

Aslında kuracağın sistemde ortalamanın altında bir sistem olacaktır.Daha doğrusu sistemden ne istiyeceğine bağlı oyunmu? Hangi oyun?
Bunları belirtirsen eğer daha iyi yardımcı olunabilir..

Öncelikle güç kaynağını ikinci el almanı tavsiye etmem. Ekran kartı olarak GTX 670, 770 veya GTX 680 seçebilirsin. İşlemci anakartın ile uyumlu. Dolayısıyla bir sorun olmayacaktır. Ram yükseltmesi yapmanız yararınıza olur. 2 olanı çıkarıp 4 takabilirsiniz. 8 takamazsınız, çünkü anakartınız her slot için maksimum 4 GB RAM destekliyor.

@Cihan Tasli

Öncelikle güç kaynağını ikinci el almanı tavsiye etmem. Ekran kartı olarak GTX 670, 770 veya GTX 680 seçebilirsin. İşlemci anakartın ile uyumlu. Dolayısıyla bir sorun olmayacaktır. Ram yükseltmesi yapmanız yararınıza olur. 2 olanı çıkarıp 4 takabilirsiniz. 8 takamazsınız, çünkü anakartınız her slot için maksimum 4 GB RAM destekliyor.

@Cihan Tasli
Bu sistem için GTX 760 mı tavsiye edersiniz RX 460/560 mı? Bir de alternatif olarak GTX 750ti var. Normalde saydığım kartlardan iyi değil tabii ama ucuza buldum. Hemen alabilirim. Artısı bu.

Eğer GTX 750 Ti işinizi görecekse alabilirsiniz. Başka öneriler yapabilmem için bütçe belirtin.
GTX 750 Tİ işimi görebilir. Zaten eskiden çıkmış (2010-2016) oyunları çok fazla oynayacağım. Bilgisayarım gerekçesiyle görüp beğendiğim single player oyunları oynayıp zevkini çıkaramadım. Bir de yanında ek olarak bir kaç güncel online oyunu oynarım. Onlarda Overwatch, Rocket League, CS:GO, LOL falan. Çok çok iyi bir karta ihtiyacım yok yani, en azından şuanlık. Bütçeye gelirsek ikinci elde ekran kartına 300-400 civarı bir harcama yapmak istiyorum. İşlemci Aliexpress'de 65 TL civarında. Güç kaynağı konusunda da işimi görecek bir ürün bulduğumda ona göre bütçe oluştururum. PSU'dan bahsetmişken bu sistem için 500W bir PSU yeterli olur sanırım. Yazdıklarım üzerine yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.

GTX 750 Tİ işimi görebilir. Zaten eskiden çıkmış (2010-2016) oyunları çok fazla oynayacağım. Bilgisayarım gerekçesiyle görüp beğendiğim single player oyunları oynayıp zevkini çıkaramadım. Bir de yanında ek olarak bir kaç güncel online oyunu oynarım. Onlarda Overwatch, Rocket League, CS:GO, LOL falan. Çok çok iyi bir karta ihtiyacım yok yani, en azından şuanlık. Bütçeye gelirsek ikinci elde ekran kartına 300-400 civarı bir harcama yapmak istiyorum. İşlemci Aliexpress'de 65 TL civarında. Güç kaynağı konusunda da işimi görecek bir ürün bulduğumda ona göre bütçe oluştururum. PSU'dan bahsetmişken bu sistem için 500W bir PSU yeterli olur sanırım. Yazdıklarım üzerine yorumlarınızı ve önerilerinizi bekliyorum.
Dediğiniz oyunlar işlemciye yükleniyor. İşlemcinizin çok güçlü olduğunu sanmıyorum.

Dediğiniz oyunlar işlemciye yükleniyor. İşlemcinizin çok güçlü olduğunu sanmıyorum.
X3440 alacağım. Yeterli olmaz mı? Forumda herkes GTX 1080'i besleyeceğini falan söylüyor. RX 460-560, GTX 760 civarı bir kartla yeterli olmaz mı bu işlemci?

Merhaba,

Düşük bir sistem olacaktır. Fakat sana RX560 önerisi yapabilirim daha etkili bir kart.
O zaman Xbox One mı almalıyım yoksa RX 560 veya GTX 760 mı?

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı