i7 7700K aşırı ısınıyor

Godseid

Decapat
Daha fazla  
Merhabalar bilgisayarı açtığım andan itibaren bilgisayar boştayken bile 60-70 derecelerde geziyor işlemci i7 7700K 4.2GHz ve sıvı soğutma olarak Xigmatek Scylla 120mm kullanıyorum. Termal macun vesaire yeni değiştirdim birkaç konuda görmüştüm BIOS güncellemeyi deneyin diyorlardı onları da hallettim ama bir türlü çözüm bulamadım. En ufak bir yük altına girince işlemci direkt 95-100 derece oluyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Görev yöneticisinin ekran görüntüsünü atar mısınız? Başlangıçtaki programları kapatmak işe yarayabilir.

görev yöneticisinde değerler bu şekilde başlangıç da neredeyse hiç bir şeyi etkinleştirmedim
Hiç normal bir durum değil. Macunu yeniledikten sonra soğutucu pompasını oturtamamış olabilir misiniz? Kontrol eder misiniz?

Bende ondan çok şüphelendim soğutucuyu çok araştırdım düzgün bir montaj videosu bulamadım diğer videolardan vesaire bilgi edinerek elimden geldiği kadar stabil takmayı denedim.

Dosya Ekleri

• 1626793242179.png
    1626793242179.png
    47,2 KB · Görüntüleme: 38
  • 1626793263088.png
    1626793263088.png
    37,8 KB · Görüntüleme: 41
Hocam tam oturmamış olabilir.
Termla macun az sürmüş olabilirsiniz.
Sıvı soğutma arızalı olabilir.
MSI Z270 SLI Plus anakart.
i7 7700K 4.2 GHz işlemci.
1060 6 GB ekran kartı.
16 GB RAM.
1TB HDD.
240 GB SSD.
Hava akışı kötü ise yapabilir:
120mm sıvı soğutma yetmiyor olabilir.
Hocam kasanızı yazmamışsınız.

Hocam tam oturmamış olabilir.
Termla macun az sürmüş olabilirsiniz.
Sıvı soğutma arızalı olabilir.

Hava akışı kötü ise yapabilir:
120mm sıvı soğutma yetmiyor olabilir.
Hocam kasanızı yazmamışsınız.

Bilgisayar toplama olduğu için kasa modelini tam bilmiyordum ama buldum Rampage squadron 3 modeli kasayı kullanıyorum termal macun konusunda da ufak bir top şeklinde sıktım ve spatula benzeri bir aparat ile güzelce yaydım ve düzledim.

Kullandığınız termal macun iletkenliği düşük kötü bir macun olabilir.
i7-7700k ya 120mm sıvı soğutma yetersiz. alabiliyorsanız en az 240 olursa 360mm sıvı soğutma daha yeterli gelecektir. Eğer bütçe sıkıntısı çekiyorsanız kule tipi kaliteli bir soğutucu alabilirsiniz.
Masraftan kaçınmak istiyorsanız Undervolt yapıp aşırı ısınmadan kurtulabilirsiniz.
Kasanın içinde hava akışı kötü olabilir.
Radyatör fanları ters bağlanmış olabilir.

Geri
Yukarı