i7 7700K aşırı ısınıyor

Kullandığınız termal macun iletkenliği düşük kötü bir macun olabilir.
i7-7700K ya 120mm sıvı soğutma yetersiz. Alabiliyorsanız en az 240 olursa 360mm sıvı soğutma daha yeterli gelecektir. Eğer bütçe sıkıntısı çekiyorsanız kule tipi kaliteli bir soğutucu alabilirsiniz.
Masraftan kaçınmak istiyorsanız undervolt yapıp aşırı ısınmadan kurtulabilirsiniz.
Kasanın içinde hava akışı kötü olabilir.
Radyatör fanları ters bağlanmış olabilir.

Arctic MX4 macun kullandım sistem 4 belki 5 yıllık bu zamana kadar böyle bir sorun olmamıştı son 1 aydır bu sıkıntıyı yaşıyorum Windows sürümü vesaire güncellemiştim 1-1.5 ay önce ondan dolayı olabilir mi acaba?

Hocam termal macunun fotoğrafını çekip atabilir misiniz?
image0.jpg

Arctic MX4 macun kullandım sistem 4 belki 5 yıllık bu zamana kadar böyle bir sorun olmamıştı son 1 aydır bu sıkıntıyı yaşıyorum Windows sürümü vesaire güncellemiştim 1-1.5 ay önce ondan dolayı olabilir mi acaba?
Termal macun orjinal olmayabilir mi? Hangi siteden aldınız? Ayrıca qr kod ile kontrol eder misiniz orjinalliğini?
Uzun yıllardır kullandığınız sistemse sorun psu ve anakartta da olabilir, zor bir ihtimal de olsa. Eğer düzgün voltaj veremiyorsa ikisinden biri bu da aşırı ısınmaya sebebiyet verebilir.

QR kodu ile kontrol ettim orijinal gözüküyor. Firma adı vermek yasak mı bilmiyorum ama güvenilir bir yerden aldım. Bu zamana kadar hiçbir sıkıntım yoktu ısı konusunda son 1 aydır ne denediysem çözüm bulamadım.

Pompa arızalanmış ve radyatöre sıvıyı basamıyor olabilir. Bunu kontrol etmen biraz zor ama birkaç yöntemi var.

Bir kolay yöntem var, eski soğutucun duruyorsa üşenmem, takarım dersen, ayarları normale alıp deneyebilirsin. Soğutucudan olduğu anlaşılabilir. Heatsink olsa daha kolay anlaşılırdı ama, sıvı soğutma kullanıyorsun. Yüksek ihtimal soğutucun arızalı gibi. Bir de şu olabilir, termal macunu yenilediğinden beri bu sorun var ise, macunu fazla kullanmış olabilirsin, çok ince kullanmalısın ölçüyü kaçırdıysan bir işe yaramaz ısınır.

Yeni konular

Geri
Yukarı