İlk AMD Ekran Kartı Mağduriyeti (R9 295X2)

HUNTER

Kilopat
Makaleler
2
Yer
Fethiye/Muğla
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar arkadaşlar bu mesaj Nvidia GTX 590'dan sonra alınan (Aynı zamanda ilk AMD ekran kartım olan) R9 295X2 ve AMD'ye olan sitemlerimin bir parçasıdır. Sistemime geçtiğimiz günlerde MSI R9 295X2 aldım. Bugün ise bilgisayarıma Windows 8.1 Pro yükler yüklemez taktım ekran kartını. (Öncelikle şimdiden belirteyim biraz uzun bir yazı olacak.)
  1. İlk sorunu ekran kartının yanında gelen radyatörü takarken yaşadım. Yanında vidaları gelmemişti ve koca sanayide 3 saatlik arayışın sonunda bulabildim. Birde üstüne radyatördeki ısı peteklerinin bir kısmını delince tadından yenmedi.
  2. Herneyse taktım ekran kartını sonra internetten güncel driver'ı yükledim. Sonra ne göreyim; ayarların 1920x1080 ve 60 Hz olmasına rağmen ekran bildiğin bulanık ve monitöre tam oturmuyor. Kenarlarda epey boşluk var. Bulanıklığa anlam veremedim ama en azından görüntüyü sığdırayım ekrana diye AMD Catalysium Center'ı açtım.
  3. Bir de ne göreyim? Karşımda son derece modernden uzak, karışık ve hiçbir işimi göremediğim bir arayüz var.(Ahh Nvidia Controll Center, sen neylere kadirmişsin)
  4. Neyse dedim devam ettim işime. Kısa bir arayıştan sonra sanırım aradığım yeri bulmuştum. Ekranı tanımla butonu olan bir ayar sayfasından bahsediyorum. Başka da hiçbirşey yok. Bunu da ayarlayamadım. Şu anlık yaşadığım sorunlar bunlar. Belki biraz fazla abartıyor olabilirim. Ama bir karta 5.000 lira verip ilk dakikalarda böyle sorunlar yaşayacağımı hiç tahmin etmiyordum. Kendimi 2011 model rahat, lüks Mercedes'den inip 2014 model yüksek beygirli ve hızlı ama bir o kadar da rahatsız bir Formula arabasına binmiş gibi hissediyorum. Şimdiye kadar hep Nvidia sadece grafik işlemcu üretmiyor aynı zamanda onlara kendine has üstün teknolojiler sağlıyor, AMD ise sadece grafik işlemci üretiyor, diye düşünüyordum. Hala fikrim aynı malesef.
Madde olarak yazdığım problemlere yorum ve cevaplarınızı bekliyorum. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bu sorunlardan sonra siz R9 295X2 önerir misiniz ? Ucuz etin yahnisi R9 295X2. Size göre parasını hak ediyor mu ? Yoksa iyi bir Nvidia kart alınır mı ?

Sana yardım edeyim dedim, ama bana geri dönüş yapmadın.
Yarın müsait misin?
Teşekür ederim. Montaj işini sıkıntılı olsa da hallettim. Kasanın üst ön tarafına egzoz fanı olarak yerleştirdim radyatörü.
Bu sorunlardan sonra siz R9 295X2 önerir misiniz ? Ucuz etin yahnisi R9 295X2. Size göre parasını hak ediyor mu ? Yoksa iyi bir Nvidia kart alınır mı ?
Ya ben bu konularda fazla titiz bir insanımdır o yüzden tepkilerim böyle oldu yoksa performans olarak çok iyi. Ama bir daha kesinlikle AMD ekran kartı almayacağıma ant içtim biraz önce. Eğer maddi sıkıntınız yoksa Nvidia alın geçin. Ben titan Z'den daha performanslı ve ucuz olmasına kanarak R9 295X2 aldım. Tabi bencil davranmamak da lazım bunu bulamayan çok insan var ama dediğim gibi böyle olacağını bilseydim Titan Z yi yurt dışından alır geçerdim.

Radyatör delinmesi ? O sorun ciddi. Radyatör su kaçırabilir ?
Su borularına denk gelmemiş aradaki ısı petekleri hasar gördü çok az bir tarafı.

Hocam bir nvidia fanboy gibi amd 295x2 ezip biçmişsiniz. Halı hazırda dünyanın en iyi kartından biri.
Nvidia fanboyu değilim R9 295X2 yi de ezmiyorum. Fark ettiyseniz R9 295X2 ye hiçbirşey demedim. AMD ürettiği kartlara yazılımsal ve teknolojiksel desteğini yeterince sunmadığından yakındım hep.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı