R9 295x2 Fan Hızı Kontrolü

ahmetr9

Decapat
Arkadaşlar ekran kartım ile ilgili bir sorunum var ve ne yaptıysam çözemedim. Öncelikle fan kontrolü yapılamıyor, Afterburner veya Radeon uygulaması üzerinden, bitcoin virüsü de yok. Ekran kartım boştayken ve ya Chrome, Mozilla vs. açıkken bile fan 2000-3500 arası RPM hızlarda çalışıyor, sıcaklık 35'i geçmiyor. Fan speed %67 gösteriyor ama fan bazen duruyor bir dakika gibi sonra yine deli gibi dönüyor ve acayip bir gürültü yapıyor, temizlik vs. de yaptım. Çıldıracağım lütfen yardım edin bu neden kaynaklanıyor olabilir? Yazılımsal ve ya donanımsal mı? Yardım ve görüşlerinizi rica ediyorum, teşekkürler.

Ekran Alıntısı.PNG
Ekran Alıntısı2.PNG

Kablolarda herhangi bir sıkıntı yok. Sapphire Amd Radeon 295x2 model. Ne yaptıysam çözemiyorum, çıldırtıyor bu gürültü artık.

Dosya Ekleri

• v2-72812-1_medium.jpg
    v2-72812-1_medium.jpg
    26,7 KB · Görüntüleme: 47
Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam, yani ya baş ağrısı çekicem ya da çöp mü :) Alternatif ne yapabilirim? Tamir vs mümkün mü?
Ben bunu fanı iptal etsem bir şekilde, biliyorsunuz birde harici fanı ve radyatörü var sıvı soğutma için, ekran kartı aşırı ısınıp zarar görür mü? Kasa içi soğutmam da fena değil. Ne dersiniz ?

Evet, ben de izlemiştim zamanında. PC toplarken yol göstermişti, pişman değilim tabi kartı aldığıma performansı harika ona lafım yok. Afterburner'da fan ayarı kısmı kaydırma seçeneği bile yok. Sürüm güncelledim, eski sürümleride denedim tek tek olmadı. Dün bir çözüm düşündüm ama kartı açıp fanı anakarta bağlamayı düşünüyorum, kontrolü karttan alıcam. O da olmazsa 12'lik bir fan alıp harici bir şekilde çözücem. Mantıklımı sizce ?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı