İnşaat Mühendisliği Hangi Üniversitede Okunmalı?

Regalbeyin

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Bir kişi inşaat mühendisliğini hangi üniversitede okumalı? Teknik üniversiteler şart mıdır? Sıralama bakımından ne kadardan başlanmalıdır üniversite arayışı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ben de inşaat okuyorum. 1. sınıfım. Teknik üniversite itü,odtü ve yıldız teknik olmayacaksa teknik olmasına çok gerek yok. Diğerleri arasında da çok fark yok diyebilirim bazı teknikler normal üniversitelerden bile kötü olabiliyor teknik çok önemli değil yani. Başarı,yurtdışı ve kendini geliştirmen önemli bence.

Ben de inşaat okuyorum. 1. sınıfım. Teknik üniversite itü,odtü ve yıldız teknik olmayacaksa teknik olmasına çok gerek yok. Diğerleri arasında da çok fark yok diyebilirim bazı teknikler normal üniversitelerden bile kötü olabiliyor teknik çok önemli değil yani. Başarı,yurtdışı ve kendini geliştirmen önemli bence.
Kendini geliştirmek lafını biraz açar mısın? İlk 30-40 bin arasındaki bir üniversiteden mezun olup işsiz kalmaktan korkuyorum.

Kendi geliştirmekten kastım üniversitede derslere girmeden sadece vize ve finallere girerek zorla okulu bitirmek değil, calışarak işten öğreneceğin bilgileri şantiye ve iş hayatında kullanmak denebilir.

Teknik Üniversite olacak diye şart yok. Okulu ne kadar iyi bir okulda okursan o kadar iyi olur. Kendini daha iyi yetiştirmiş olursun. İTÜ gibi okullara bak bence.

Teknik Üniversite olacak diye şart yok. Okulu ne kadar iyi bir okulda okursan o kadar iyi olur. Kendini daha iyi yetiştirmiş olursun. İTÜ gibi okullara bak bence.
Elimden geleni yapacağım ama güven problemim olduğundan dolayı oralar olmaz ise nereye gitmeliyim diye düşündüm. Bana en yakın meslek inşaat mühendisliği geldi. Düşük üniversitelere bakma gereği duydum.

Öncelikle mühendis olmak istiyorsan daha net ve sonuç odaklı olmalısın. Söylediğinde çok fazla bilinmeyen var. Hangi üniversitede okunmalı derken senin imkanlarında burda çok önemli ve diğer soru: farklı şehirde düşünüyormusun okumayı? İnşaat mühendisliği benimde 1 sene okuduğum ve beklediğimi bulamadığımdan hayalim olan mimarlığa geçtiğim bir bölüm.

Öncelikle en önemli faktör hoca faktörü. Akademik kadrosunda teknik üniversitelerden veya bilinen iyi üniversitelerden hocalar var mı bölümde onları araştır. İnşaat bölümünde disiplin ve mükemmeliyetçilik beklentisi seni geliştirir ve başarılı yapar. Yan dal veya çift anadal olarak jeofizik bölümünü seçersen iş sorununu tamamen ortada kaldırırsın çünkü jeofizik mühendislerinin en çok aradığı kişiler onlarla çalışcak inşaat mühendisleridir. Yan dal veya çift anadal olmazsa mezun olduktan iş hayatına birkaç sene devam edip para biriktirip yüksek lisans yapmanı tavsiye ederim özellikle Geoteknik mühendisliğinde. 2 senelik bir eğitimle tek bir imzanla 10.000 tl kazanabilcek duruma gelirsin diyeyim sana en basit haliyle.

Kısacası, doğru adımlarla başarıya gidebileceğin çok yol var ama asıl soru: sen buna hazır mısın ve bunun için gayretli misin?

Ek not: Üniversite olarak yeni açılan vakıf üniversitelerin yüksek burs verenlerini takip edebilirsin ayrıca hocalarının birkaçı hem devlette hem bu okullarda görev alıyorlar. Uygun fiyatlı olabilirler eğer vakıf üniversiteleri seçeneklerin arasında yer alıyorsa.

Yeni konular

Geri
Yukarı