Çözüldü Interface CRC Error Count Hatası

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Öncelikle merhaba arkadaşlar. Bilgisayarım geçenlerde sürekli oyundan atmaya, oyun esnasında donmalara ve durduk yere kendini resetlemeye başladı. Bazen Windows açılırken donup tekrar baştan başlıyordu. Bilgisayara format attım ve bütün diskleri temizledim ancak hala aynı sorunu yaşıyorum. Sorunun SSD'den kaynaklı olduğunu düşünerek forumda biraz dolaştım. Bunun üzerine HD Tune Pro yükleyerek bir test yaptırdım. Test sonucundaki ekran görüntülerim şöyle:

okuma.png

Read Testi

health.PNG

Health Sonucu

Errorscan.PNG

Error Scan Testi
Komut isteminden "sfc scannow" da yaptırdım. Gelen mesajda bozuk dosyaların bulunduğu ve tamir edildiği yazıyordu. Sistemim ise şöyle:
  • Ryzen5 2600X İşlemci
  • Gigabyte B450 Aorus Elite Anakart
  • MSI RX570 8 GB Armor Ekran Kartı
  • Corsair Vengeance 3000MHz 3x8 24 GB RAM
  • WD 250 GB HDD
  • Samsung 500 GB HDD (2 Adet)
  • KingSpec 240 GB SSD
Sorunun Interface CRC Error Count Hatası yüzünden olduğunu düşünmekteyim. Yardımcı olursanız sevinirim. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Teşekkürler hocam kabloyu değiştirdim yaklaşık 45 dakika kadar Counter Strike'da deneme yaptım şimdilik bir sıkıntı yok gibi. Eğer tekrarlarsa konuya eklerim.
Maalesef bilgisayarın donması ve oyundan atma sorunu devam ediyor hocam. Başka çözüm öneriniz var mı?
SSD'nin SATA kablosunu değiştirin.
Hocam sıkıntı devam ediyor başka çözüm öneriniz var mı?

Son düzenleme:
@Serhat the Trujillo, düzenlemenizi yeni gördüm. BIOS'tan XMP ayarı açık ise kapatabilir misiniz?
Hocam dün sorunu çözdüm eklemeyi unutmuşum. HDD ile SSD'nin sata portlarını değiştirdim ve sorun kalmadı. Sanırım anakartın portlarıyla ilgili bir sıkıntı var. Yardımınız için teşekkür ederim.
@Serhat the Trujillo, düzenlemenizi yeni gördüm. BIOS'tan XMP ayarı açık ise kapatabilir misiniz?
Hocam tekrar merhaba. Yaklaşık 5 gün herhangi bir sorun yaşamadım. Sonrasında ise tekrar mavi ekran almaya LoL ve CS oynarken oyundan atmalara ve tamamen donma gibi sorunlar başladı. BIOS üzerinden XMP ayarını da kapattım ancak hala aynı sorunlar devam ediyor. Sizce neyden kaynaklı olabilir?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı