İnternet bağımlılığından kurtulma

nakliyeci

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba. Ben eskiden(4-5 sene önce) çok fazla oyun oynar, internette ve sosyal medyada takılırdım. Allah'a şükür oyunları bıraktım ve Instagram'ımı kapatabildim. Ama bir kısmı hala devam ediyor. İnternette çok fazla vaktim gidiyor. Hani şöyle insanlar olur ya belgeselde seyredersiniz mesela köylü insanı hatta diyorsunuz ki insan burada nasıl vakit geçirir telefon yok internet yok bilgisayar yok diye. Ben de öyle olmak istiyorum. İnternette çok fazla takılmamak istiyorum. Yani ihtiyacım kadar. Mesela utanarak söylüyorum ki internetteki forum sitelerinde veya ekşi sözlük, Twitter gibi yerlerde çok takılıyorum haliyle çok da vaktim gidiyor. Ve bu alışkanlığımı sevmiyorum. Yani itiraf ediyorum ki ben bunların bağımlısı oldum. Nasıl bu bağımlılığı yok edebilirim ya da benim gibi olan var mı? İşim bilgisayar üzerine ve elim ister istemez o siteleri açmaya gidiyor. Bunu nasıl yenebilirim?

Bir de gözümü açtıktan sonra elim hep telefona gidiyor. Sabah uyanınca ilk işim telefona bakmak oluyor. Telefona bakmazsam ayılamıyorum. Benzer şekilde yatmadan önce de öyle. Bu alışkanlık sizde var mı? Bu alışkanlığı nasıl yenebilirim?

Sen dopaminin kölesi olmuşsun maalesef hocam. Dopamini kendi kölen haline getir.

Dopamin detoksu nedir?
Ben onu ara sıra kullanıyorum hatta İnstagram'ı kapatmayı buna borçluyum. Neredeyse başarıyorsun ama bir süre sonra işler yine başa dönüyor. Ama Allah'tan hiçbir zaman eskisi gibi çok bağımlılık olmuyor o da dopamin detoksunun faydası. Belki bahane gibi olacak ama dopamin detoksu yapabileceğim süre yok maalesef. Ben de dopamin detoksunu farklı şekilde uyarlayıp kullanabilirim. Bu yöntemi bana hatırlattığın için teşekkürler.

Yeni konular

Geri
Yukarı