İşlemci Arızasında Bip Sesi Çıkar Mı?

İşte kararsız kaldım. İşlemcinin sağlam olup olmadığını bir test edebilseydim kesin sorunu bulabilecektim ama malesef elimde 1150 pin bir anakart yok. Zaten işlemciyi söküp dışarı alsam sistem hiç çalışmaz/çalışmıyor. (fanlar v.s) ... İşlemciyi takınca da sadece fanlar dönüyor ama ne bir ses ne bir ışık.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yüksek voltaj ve kısa devre olmadıkça, işlemci kolay arıza yapabilen bir ürün değildir bunu netlikle söyleyebilirim.
Işık altında işlemci soket'indeki pin'leri kontrol edin, küçükte olsa eğilmeler söz konusu olabilir.

İşlemci zaten malum pinleri yok. Sıfır olarak alınan ve değiştirilen anakart üzerinde ki pinlerde ise defalarca kontrol etmeme rağmen herhangi bir yamulma gözlemlenmemektedir.

Anakart sorunsuz ise, İşlemci sorunsuz ise.
Anakart' PSU bağlantısını yaptıysanız, CPU soket'inin yakınındaki CPU voltaj bağlantısını yaptıysanız.
RAM'ler olmadan speaker den ses alabiliyor olmanız gerekli, RAM yok diye bağırmalı anakart.
1 nci sırada anakart.
2 nci sırada ise CPU problemi olabilir.
PSU nuzuda ayrıca kontrol etmenizde fayda var. Bulabilirseniz başka PSU ile deneyin.

Şöyle diyeyim...
PSU da sıfır alındı Zalman LE 500W,kendisi bir haftalık ve diğer sistemleri takır takır çalıştırıyor.
Ben anakart ile işlemci arasında gidip geliyorum. Anakart ASUS H81M-C idi,değiştirdim Asus H81M-Plus yaptım,bir değişim olmadı. İşlemciyi de lanet olsun ki deneyebilme şansım yok.

Bilgisayarcı'da işlemciyi kontrol ettirebilirsiniz.

Bakayım,uğraşmak isteyen biri olursa öyle yapacağım artık. Eğer benim yanımda yaparsa arıza çözümü için bir şeyler öğrenirsem buradan paylaşırım. Çünkü araştırdığım kadarıyla bu konuda sorun yaşayan çok ama bir çok parça bu soruna yol açabileceği için net bir çözüm ortaya konamıyor.

Bakın sadece 3 parça bir şeyleri anlamamız için yeterli.
Anakart, CPU ve PSU.
3'ü bir araya gelince speaker'den hata sinyali sesi vererek RAM olmadığını bildirir.

Aynen böyle bağlıyorum hocam, tek bir bip ses bile alamadım.. Hatta speaker mı arızalı diye düşünüp başka kasayı çektim yanına o speaker'ı çalışan kasanın bağlantılarıyla uzay montaj yaptım, yine ses yok. Psu diğer kasada çalışıyor. Diğer anakartı da ben söküp topluyorum,hani hiç yapmadığım iş olsa yanlış kablo bağladım diyeceğim ama yok. Kendim bağlantı,temizlik yapıyorum sürekli,buna rağmen "beşer şaşar" dedim videolarla saniye saniye kurdum. Olmadı. Söktüm, sadece psu, cpu ve anakart bıraktım ses alamadım.

Başka kasanın speaker'ı ile denedim,yine ses alamadım. Artık bağlantılardan şüphe etmiyorum. Arıza var,ya anakart ya cpu. Anakartı değiştim. Ha değiştim diye arızasız demek değil,şansıma bu da arızalı denk gelmiş olabilir. Bir tek işlemciyi denemedim. Onu da dediğiniz gibi bilgisayarcılara rica edeceğim bakayım ilgilenen olacak mı. İkisinden birinde arıza var ama hangisi bir çözsem, yordu artık üç gündür.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı