İşlemci değişimi sonra format veya ayar gerekir mi?

RomanthonyFPS

Hectopat
Daha fazla  
Meslek
Otomotiv Yedek Parça - Ağır Vasıta
RAM
G.skill Trident Z 32 GB 3200 MHz
SSD veya HDD modeli
Corsair 120gb, Patriot 960gb, 2x XPG 256 gb m2
Ekran kartı
Msı RTX 3080 Tİ Gaming X Trio 12gb
Anakart
Aorus x570
İşlemci
Ryzen 7 5800x3d
Mevcut Ryzen 5 5600X işlemcimi Ryzen 7 5800x3D ile upgrade yaptım. Herhangi bir ayar veya format atmak gerekir mi?

Format atmak zorunlu değil. Ama atılması iyi olur. Ayar ise size kalmış bir durum.

Format gerekmez. Ama BIOS ayarları sıfırlanıyor diye biliyorum. Ayrıca bazen BIOS Update etmekg erekebiloyor daha nesil bir işlemci takılacağı zaman. O nedenle değiştirmeden önce var olan işlemcin ile BIOS güncelleştirip sonrasında yeni İşlemcini takmanda fayda var. RAM'lerin XMP ayarlarını da açmayı unutma sonra.

Ben de aynı upgrade işlemini 5600X işlemcim için yapmayı planlıyorum. Performans konusunda nasıl bir farklılık var sonrasında buraya paylaşabilirsen çok memnun olurum.

Format gerekmez. Ama BIOS ayarları sıfırlanıyor diye biliyorum. Ayrıca bazen BIOS Update etmekg erekebiloyor daha nesil bir işlemci takılacağı zaman. O nedenle değiştirmeden önce var olan işlemcin ile BIOS güncelleştirip sonrasında yeni işlemcini takmanda fayda var. RAM'lerin XMP ayarlarını da açmayı unutma sonra.

Ben de aynı upgrade işlemini 5600X işlemcim için yapmayı planlıyorum. Performans konusunda nasıl bir farklılık var sonrasında buraya paylaşabilirsen çok memnun olurum.

Sipariş verdim bugün. Gelsin takayım bütün testlerini yapar, size bilgi veririm. Teşekkürler.

Format atmak zorunlu değil. Ama atılması iyi olur. Ayar ise size kalmış bir durum.

Teşekkür ederim ilginiz için.

Eğer Intel işlemciden AMD işlemciye ya da AMD'den Intel'e geçersen atman gerekir. Çünkü çok fazla gereksiz driver çalışacaktır arka planda. Bazen mavi ekran hatalası bile alabilirsin.

Ama aynı marka işlemciden aynı markaya geçersen atman gerekmez.

Format gerekmez. Ama BIOS ayarları sıfırlanıyor diye biliyorum. Ayrıca bazen BIOS Update etmekg erekebiloyor daha nesil bir işlemci takılacağı zaman. O nedenle değiştirmeden önce var olan işlemcin ile BIOS güncelleştirip sonrasında yeni işlemcini takmanda fayda var. RAM'lerin XMP ayarlarını da açmayı unutma sonra.

İşlemciyi aldım dostum. Sadece şunu söyleyim ben işlemci kullanmıyormuşum. DDR4'ün en baba işlemcisi bu işlemci. PUBG de aldığım FPS farkını gördükten sonra. Muazzam bir işlemci. Tek olayı şu; işlemci çok ısınıyor. Fabrika çıkışlı voltajı yüksek geliyor ve sen PBO2 programı ile manuel değer giriyorsun. Sana nasıl yapıldığına dair bilgi veririm. Sıvı soğutma kullanmanı ve en az 240mm olmasına dikkat et. Çok güçlü olduğu için ısınıyor. Ayardan sonra boşta 41 derece, oyunlar da Max 66 derece gördüm. DDR5'e geçmeyeceksen eğer 5600Xden 5800x3D ye geçiş çok doğru.

İşlemciyi aldım dostum. Sadece şunu söyleyim ben işlemci kullanmıyormuşum. DDR4'ün en baba işlemcisi bu işlemci. PUBG de aldığım FPS farkını gördükten sonra. Muazzam bir işlemci. Tek olayı şu; işlemci çok ısınıyor. Fabrika çıkışlı voltajı yüksek geliyor ve sen PBO2 programı ile manuel değer giriyorsun. Sana nasıl yapıldığına dair bilgi veririm. Sıvı soğutma kullanmanı ve en az 240mm olmasına dikkat et. Çok güçlü olduğu için ısınıyor. Ayardan sonra boşta 41 derece, oyunlar da Max 66 derece gördüm. DDR5'e geçmeyeceksen eğer 5600Xden 5800x3D ye geçiş çok doğru.
Soğutmadan yana problemim yok. Ben All Core Curve Optimizer ve PBO açık şekilde kullanıyorum.

Yani yepyeni bir PC almaktansa senin yaptığını yapacağım gibi duruyor 1 2 sene içerisinde.

p-2023-02-28 21.57.41.jpg

Soğutmadan yana problemim yok. Ben all Core Curve Optimizer ve PBO açık şekilde kullanıyorum.

Yani yepyeni bir PC almaktansa senin yaptığını yapacağım gibi duruyor 1 2 sene içerisinde.

Eki Görüntüle 1731402

Radyatörün üzerine 2 fan daha tak üst kısmına. Basıncı kuvvetli fan. 3 5 derece fark ediyor. Fan olarak da SilverStone 100CFM 4.5H2o üzerinde fanını tak. Arkana yaslan oyna.

Geri
Yukarı