İşlemcideki yükü ekran kartıyla hafifletmek mümkün mü?

İşletim sistemi
Windows 10

Balinus

Femtopat
Daha fazla  
RAM
16
Ekran kartı
RTX 3050 ti
İşlemci
AMD Ryzen 5 5600h
Dizüstü bilgisayar kullanıyorum şarjda oynadığım zaman işlemci oldukça ısınıyor. 75 derecenin altına inmiyor mesela Thief Simulator en iyi grafiklerde oynadığımda şarja takmayınca 50 derece civarlarında oynuyor. Tüm bunlar olurken ekran kartı ısınmıyor yani işlemci 80 dereceyken ekran kartı 50 derece oluyor. Kısaca işlemcide ki yükü azaltıp bunu ekran kartına yönlendirebilir miyim? Yani isteğim aslında işlemcinin ısısını azaltmak ekran kartını kullanarak. Bu mümkün mü? Nasıl yapabilirim?

Dizüstü bilgisayar kullanıyorum şarjda oynadığım zaman işlemci oldukça ısınıyor. 75 derecenin altına inmiyor mesela Thief Simulator en iyi grafiklerde oynadığımda şarja takmayınca 50 derece civarlarında oynuyor. Tüm bunlar olurken ekran kartı ısınmıyor yani işlemci 80 dereceyken ekran kartı 50 derece oluyor. Kısaca işlemcide ki yükü azaltıp bunu ekran kartına yönlendirebilir miyim? Yani isteğim aslında işlemcinin ısısını azaltmak ekran kartını kullanarak. Bu mümkün mü? Nasıl yapabilirim?

Hocam grafik ayarlarını fulleyin ekran kartı kullanımı artacağında işlemci kullanımı bir nebze de olsa düşer.

Oyunları şarja takmadan oynamak çok fazla performans kaybına neden olur ve bu dediğin olacak iş değil.

İşlemcinin boost özelliğini devre dışı bırakırsanız performanstan bir miktar vazgeçersiniz fakat termal anlamda hatrı sayılır sonuçlar alırsınız.
Ayrıca mobil bir işlemci için oyun içinde 75 derece hiçbir şey değil sıkıntı etmenize gerek yok.

Hocam şarja takarak oynasa bataryanın ömründen yer.
Takmadan oynayınca daha da çok yiyor. Yük altında çok ciddi güç çekebiliyor donanımlar. Pil bunu sağlamakta zorlanacaktır.

Geri
Yukarı