İşlemcinin 100 derecede çalışması kendine zarar verir mi?

Soğutucuyu yanlış takmış olabilir misiniz? Eğer değilse fan ayarı , işlemci gücünü azaltma gibi işlemler yapın bence çünkü bana pek normal gelmedi açıkçası normal diyen arkadaşlar kendi pcleri 100 derecede çalışmasını kabul eder mi?

İşlemcinin limitte çalışması sorun olmaz. Hala yanlış tarafından anlamaya çalışıyorsun, soğutucu olmadan mı kullanın diyorum ben sana.
İşlemciye bir sıkıntı çıkarmasa da çevre birimlerine en basitinden anakart'a zararı olur. Sıcaklık hiçbir zaman iyi bir şey değildir. İşlemcinin içinde de macun mevcut o yıpranır.

İşlemciye aşırı ısının zarar verdiği bir gerçek biraz simulasyonla bunu anlamak zaten çok basit geçmişte işlemcilerin aşırı ısıdan dolayı frekans düşürmedikleri ve kendileri kapatmadıkları yıllarda "yanan-kendini imha eden" bir çok işlemci videosunu internette bulabilirsiniz. peki 100 derecede işlemci çalışıyor ve kendini kapatmıyor.. üreticiler bunu bilmiyorlar mı? bence bu ısınında zararlı olduğunu biliyorlar .. ama şu var 100 derece de işlemci kendini 1 ay yada 1 yılda 90 yaşında insan haline getirmez diye düşünüyorum. yani işlemcinin yıpranması ve performansı ciddi derecede kaybetmesi en az 4-5 yılı bulur gibi geliyor .. bu süreden sonra zaten kullanıcı da işlemcim eskidi diye yenisini alacaktır. üreticilerinde istedği bu zaten.

İşlemcilerin zaten kritik sıcaklığı 90 derece hocam ne anlatıyorsunuz?
Undervolt yapılmış hali bu, alttaki görsel. Intel bey 100 dereceye kadar kısa süreli olarak çıkmasına izin veriyor. Bunun sonucu da laptop sürekli 80-100 derece arası gidip geliyor. Merak etme bu işlerden yeterince anlıyorum. Laptoplar için 90 dereceler, 95 dereceler görmek NORMAL.

"it is normal when under load to see short-duration temperature spikes up into the 90's"
Türkicesi: Yük altında, 90'lı derecelere kısa süreli sıcaklık sıçramaları normal.

Adsız.png

Undervolt yapılmış hali bu, alttaki görsel. Intel bey 100 dereceye kadar kısa süreli olarak çıkmasına izin veriyor. Bunun sonucu da laptop sürekli 80-100 derece arası gidip geliyor. Merak etme bu işlerden yeterince anlıyorum. Laptoplar için 90 dereceler, 95 dereceler görmek normal.

"İt is normal when under load to see short-duration temperature spikes up into the 90's"
Türkicesi: Yük altında, 90'lı derecelere kısa süreli sıcaklık sıçramaları normal.

Eki Görüntüle 1655981

Yük altında sıçramalarında bir problem yok zaten fakat sürekli 90 derece çalışması bir laptop için normal değil, bunu anlatmaya çalıştım.

Yeni konular

Geri
Yukarı