İşlemcinin Ekran Kartına Darboğaz Yaptığını Nasıl Anlarız?

Heur9

Decapat
Darboğazdın ne olduğunu biliyorum. Fakat sormak istediğim şeyi bir örnek ile açıklayayım.
Elimizde RX 460 gibi bir ekran kartı olsun. Bu kartın eski nesil işlemciler ile beslemeye kalksak, seçeceğimiz işlemcinin hangi özelliklerine bakmamız gerekir.
"örneğin: Intel Core 2 Duo E5200 2.2GHz bu işlemciyi overclock yaparak GHz değerlerini yükseltirsek Darboğazın önüne geçebilir miyiz?"
vermek istediğim örnek GHz değeri gibi farklı değerler ile mi bunun sınamasını yapıyoruz veya başka bir bilgi ile mi?

Not: elimde olmayan ürünler için nasıl kontrol edebilirim?
(MSI afterburner ile kontrol etmeyi biliyorum)

Son düzenleme:
Elinde ekran kartından başka parça var mı?
Casper ın toplama olmayan sistemi var.
230Watt Psu, 2Gb Ddr2 Ram, intel core 2 duo e4500 işlemci, anakartı hatırlamıyorum ama Lga 775pin 2 Gb ram desteği vardı eski bir anakart.
normalde çalışan sistem ama Rx460 takınca çalışmıyor.

Not: Rx460 kartı a320m ryzen 3 2200g sistemde denedim çalışıyor.

Son düzenleme:
Casper ın toplama olmayan sistemi var.
230Watt Psu, 2Gb Ddr2 Ram, intel core 2 duo e4500 işlemci, anakartı hatırlamıyorum ama Lga 775pin 2 Gb ram desteği vardı eski bir anakart.
normalde çalışan sistem ama Rx460 takınca çalışmıyor.

Not: Rx460 kartı a320m ryzen 3 2200g sistemde denedim çalışıyor.

Valla şimdi power ve ram yetersiz ayrıca; işlemcide o karta darboğaz yapar malesef :) yani kısacası yeni bir sistem almanız lazım en azından dd3 ikinci el bulabilirseniz alın. En az (minimum) 4 gb ram ve 450Watt psu olmasına özen gösterin.

sormak istediğim bu değil bunu bende biliyorum. ama elimde olmayan işlemciler ile test yapamayacağım için Rx460 gibi bir ekran kartına eski nesil 2. el bir sistem toplamak istiyorum. İşlemcinin ekran kartını besleyip besleyemeyeceğini nasıl öngöre bilirim? işlemcinin hangi değerlerine bakmak gerekli?
Forumlarda test sonuçlarına bakabilirsiniz. Youtube üzerinde bu konular için video hazırlayan içerik üreticileri de var.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı