İşletim Sistemi için SSD

Ömer Gündüz

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Arkadaşlar bu bilgisayar beni çıldırtıyor. Hem şu ekran kartınnı siyah ekranı hem de artık herkesin bildiği kafayı yeme olayı yüzünden hep yeniden başlatmak zorundayım ve 200 GB'lık HDD ağzına kadar dolu ve 5 dakikayı buluyor açılıp kendine gelmesi bilgisayarın. Şimdi benim elimde 150 TL para var. Daha fazlası olmuyor. :D Diyorum ki ben sadece maksat bilgisayar hızlı açılsın diye şu SSD'yi alıp sadece Windows mü yüklesem yoksa 500 GB bir HDD alıp rahat mı etsem? Sizce ne yapmalıyım? SSD:

VATAN COMPUTER - SANDISK - 32GB ReadyCache SATA 3.0 SSD(480MB Okuma / 115MB Yazma) - Solid State Disk

Bence HDD al. 32-60 GB'lık bir SSD alsan sadece Windows kurabileceksin ve zaten depolama alanın dolu olacak. Bilgisayarın hızlı açılacak belki ama ileride depolamada sorun çekeceksin.

Son düzenleyen: Moderatör:
Daha geçenlerde bir tane arkadaş konu açmıştı Windows 7 neden bu kadar yer kaplıyor diye. 60 GB mı ne öyle bir yer kaplamıştı bildiğim kadarıyla. 30 GB al sonra da yetmeyebilir. :D En iyisi 500 GB HDD al.

Emrah'ın bahsettiği o arkadaş benim... :) Değil 32 GB 60 GB bile az işletim sistemi için, en az 120 GB yoksa daha aşağısı ölü yatırım olur. Program oyun vs. kurmak için yerde kalmalı, 32 GB'ın bir kısmı SSD'ye özel sana kalan 30 GB'dan aşağı olur. HDD al, ileride mutlaka paran olur ve SSD alırsın.

150 TL'ye ikinci el 120 GB SSD alabilirsin. Tabi güvenilir birinden alman gerek. DonanımHaber'de referanslarına, kayıt tarihlerine, ikinci el mesaj sayılarına vs bakarak anlarsın bu kişileri. Ben Mecidiyeköy'de dükkanı olan Mete Özyoldaş adlı arkadaştan 240 GB SSD aldım. Bir kere takmış, onun dışında kullanmamış.

Ben de DonanımHaber'in 2. el bölümüne bakmanı öneririm. Oradan çok alışveriş yaptım. Güvenilir satıcılar mevcut ama Recep abinin bahsettiği kriterleri mutlaka göz önünde bulundurmalısın ve elden alışveriş yapmanı tavsiye ederim.

Ha şunu ilave edeyim: lütfen mezarcılık yapma.

Uyarı! Bu konu 12 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı