Kanada nasıl bir ülke?

Bağımsız bir ülke değil. Bağlılığından kurtulabilmesi için hatta nüfus arttırıyor Kanada.
Alakası yok, sadece eski geleneklerden dolayı kraliyet ailesini paylaşıyorlar hepsi bu. Parlamentoları farklı, yönetimleri bağımsız, partnerlikleri sadece geleneksel ve stratejik. Kanada tam bağımsız durumda.

Alakası yok, sadece eski geleneklerden dolayı kraliyet ailesini paylaşıyorlar hepsi bu. Parlamentoları farklı, yönetimleri bağımsız, partnerlikleri sadece geleneksel ve stratejik. Kanada tam bağımsız durumda.

Parantez içinde detaylı bilmediğimi belirtmiştim zaten. Ben eskiden araştırmıştım, onlara bağımlılıklarından çıkması için nüfüs arttırıyorlar diyorlardı. Bunları orada yaşayanlardan dinledim.

1982 yılında Westminster parlamentosuyla olan bağlılık tamamen sonra erdi. Kendi anayasal değişikliği yapma hakları da var.
Koloni olmasa da hala İngiliz Milletler Topluluğu üyesi. Özgür gibi görünse de dış politikada pek bağımsız olduklarını sanmıyorum. Ancak Kanada gelişmeye başladı. Artık İngiltere'nin desteği olmadan ayakta durabileceği için yavaş yavaş bağımsızlığını kazanıyor.

Zamanında A.B.D gibi isyan etselerdi şu an bağımlı olmazlardı. Ama A.B.D'nin elindeki fırsatlar Kanada'da olmadığından o kadar gelişir miydi, bilemiyorum.

Koloni olmasa da hala İngiliz Milletler Topluluğu üyesi.
Zamanında A.B.D gibi isyan etselerdi şu an bağımlı olmazlardı.
Bu dediğin şey bir pakt, bir koalisyon. Nasıl ki şu anda AB ülkeleri bağımsızsa ama bir paktın içindeyse Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada gibi ülkeler de bir koalisyonun içindeler. Bu ülkelerin bağımlı oldukları anlamına gelmiyor, stratejik ortak oldukları anlamına geliyor.

O dediğin şey 1. Dünya Savaşı zamanındaydı, 1931 sonrasında bu durum değişti.

Bu dediğin şey bir pakt, bir koalisyon. Nasıl ki şu anda AB ülkeleri bağımsızsa ama bir paktın içindeyse Avustralya, Yeni Zelanda ve Kanada gibi ülkeler de bir koalisyonun içindeler. Bu ülkelerin bağımlı oldukları anlamına gelmiyor, stratejik ortak oldukları anlamına geliyor.

O dediğin şey 1. Dünya Savaşı zamanındaydı, 1931 sonrasında bu durum değişti.
Farkındayım ancak Kanada'da hala halkın seçmediği bir vali olduğunu biliyorsunuz. Bu hala dış bağımlılığının olduğunu gösterir.

Farkındayım ancak Kanada'da hala halkın seçmediği bir vali olduğunu biliyorsunuz. Bu hala dış bağımlılığının olduğunu gösterir.
Uzun uzun bunu da anlatırdım da gereksiz inat etmekte ısrarcı olacağın belli. Önceki sayfalarda sıcaklık anomalisi haberini gösterip kış sıcaklıklarına bile bakmadan Kanada sıcak diye direttiğini gördüm.

Uzun uzun bunu da anlatırdım da gereksiz inat etmekte ısrarcı olacağın belli. Önceki sayfalarda sıcaklık anomalisi haberini gösterip kış sıcaklıklarına bile bakmadan Kanada sıcak diye direttiğini gördüm.
Tabii ki, ısrar ediyorum. Kanada o kadar bağımsız bir ülke ki kraliçe doğrudan müdahale ediyor ve vali atıyor. Kanada ve A.B.D aynı ülkeler değiller. Tarihleri hiç aynı değil. İyi günler.

Geri
Yukarı