Kasadan çıt sesi geliyor

Nexus151

Hectopat
Merhaba, Ağustos 2021'de hazır toplanmış (tüm parçalar sıfır) bir PC aldım N11 üzerinden. Geçenlerde fark ettiğim üzere kasadan ara sıra (bazen 2-3 dakikada bir ve genellikle oyun oynarken) çok hafif bir çıt sesi geliyor. Sesin kaynağını tam olarak çözemedim, kaydetmeye çalıştım ancak videolarda düzgün çıkmadı ancak PSU'den gelebileceğini düşündüm. Çünkü bu ses geldiğinde PC+monitörün bağlı olduğu prize minik gece lambamı test etmek için taktığımda, lambanın ışığının (tam ses geldiği anlarda) hafifçe dalgalandığını gördüm. Ancak bu sese rağmen PC gayet normal çalışıyor.

PC'min özellikleri:
-Corsair CV550 PSU.
-Corsair Carbide SPEC-05 kasa.
-GTX 1650 GPU.
-i3 10100F CPU.

Yardımlarınızı bekliyorum sizce sesin kaynağı ne olabilir ve PC'ye zarar verir mi?

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU veya fanları yağlamayı deneyin. Bende de ses çıkıyordu. Fanları makine yağıyla yağladıktan sonra ses çıkmamaya başladı.
Sorun sadece ses değil ama ses geldiğinde elektriklerde de çok hafif dalgalanma oluyor dediğim gibi. OCCT power testi yaptım (kısa süre denedim 2dk gibi) ses yine geldi ancak PC reset filan atmadı.

Harddiskler çalışırken mekanik sesi çıkarırlar hocam,sabit olsalar dahi.Bir dinleyin bence diskleri.
Anlıyorum ama dediğim gibi onların sesinden bağımsız bir ses var.

Sorun sadece ses değil ama ses geldiğinde elektriklerde de çok hafif dalgalanma oluyor dediğim gibi. OCCT power testi yaptım (kısa süre denedim 2dk gibi) ses yine geldi ancak PC reset filan atmadı.

Anlıyorum ama dediğim gibi onların sesinden bağımsız bir ses var.
Monitör ile kasayı bağlayan VGA kablosunu kontrol eder misiniz? Olmazsa HDMİ kablosu takarak deneyin.

Sesi yapan asıl şey bilgisayara taktığınız hoparlörden veya kasaya bağlı olan bir şeyden gelme durumu var mıdır hocam? Klavye ve mouse de dahil her şeyi çıkarıp kasadan ses gelip gelmediğini kontrol eder misiniz?

Sesi yapan asıl şey bilgisayara taktığınız hoparlörden veya kasaya bağlı olan bir şeyden gelme durumu var mıdır hocam? Klavye ve mouse de dahil her şeyi çıkarıp kasadan ses gelip gelmediğini kontrol eder misiniz?
Aynen denedim ancak devam ediyor ses. Ayrıca az önce bir oyuna girmeyi denedim ve mavi ekran aldım (Görseli ekte)

Videosunu çekmeyi başardım şu şekilde gelen ses:
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Mavi ekran hatası bu yüzden mi oldu bilmiyorum ama PC'yi satın aldığımdan beri bunun dışında sadece 1 kez mavi ekran hatası almıştım.

Yeni bir Power Supply aldım ve denedim ancak sorun halen devam ediyor. Tüm harddiskleri söktüm sadece SSD kaldı ancak ses gelmeye devam etti. Ekran kartını söküp öyle çalıştırdım ancak ses yine de geldi. Sizce neden kaynaklanıyor olabilir? Bu çıt sesi geldiğinde dediğim gibi hafifçe prizin voltajı düşüyor.

Dosya Ekleri

• IMG_20230107_184956.jpg
    IMG_20230107_184956.jpg
    378,7 KB · Görüntüleme: 10
Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı