Katip olmak mı, üniversiteye gitmek mi?

mertcanytk

Centipat
Merhaba ben geçen sene 12. sınıfa giderken orta öğretim KPSS'ye giriş yapmıştım ve sınavdan 74 puan almıştım. Sınava girerken ki amacım KPSS'yi kazanmak veya memurluk yapmak değildi. Şimdi ise üniversiteye daha iyi çalışmak için mezuna kaldım ve bu aralar kafam çok karışık. Hazırlanmaya devam edip üniversite mi okumalıyım yoksa katipliğe mi yönelmeliyim bilmiyorum. Katip bir arkadaşımın söylediğine göre Ocak'ta katip maaşları 32K oluyormuş ve bu bence oldukça büyük bir sayı. Özellikle bu konu kafamı karıştırmaya yetti. Üniversite konusunda ise hayal ettiğim bir meslek yok ama YBS okumayı düşünüyordum. Hedef üniversitelerim de Sakarya Üniversitesi ve dokuz eylül üniversitesiydi. Araştırdığım ve okuduğum kadarıyla YBS çok tartışılan bir bölüm o yüzden de kafam bayağı karıştı. Son bir not olarak da okumayı sevdiğimi, öğrencilik hayatının hoşuma gittiğini ve üniversiteyi görmek istediğimi söylemek isterim. Sizce ne yapmalıyım? Fikirlerinizden bahsederseniz sevinirim.

Son düzenleme:
32K simdi cok para gibi gelir ama tek basina bir ayri eve cik o zaman cok gelmez. Yeme icme ve fatura masraflarin olussun. Kiralar almis basini gitmis zaten. O zaman cok bi para gibi gelmeyecek. Hem bunun ileride evliligi, colugu cocugu var.

Katip olup askerliği bedelli yap, aradan çıksın askerlik, sonraki sene eline geçen parayla düzgünce hazırlanırsın sınavına.
Gerçi 2024 için sistem değişecek diyorlardı yine.
Evet sistemin değişeceğinden bahsediliyor. Bu da kafamı karıştıran şeylerden biri. Sizce böyle bir yol izlersem ilerde nasıl bir hayatım olur?

32K simdi cok para gibi gelir ama tek basina bir ayri eve cik o zaman cok gelmez. Yeme icme ve fatura masraflarin olussun. Kiralar almis basini gitmis zaten. O zaman cok bi para gibi gelmeyecek. Hem bunun ileride evliligi, colugu cocugu var.
Evet haklısınız ama YBS okuyup mezun olduğumda ne kadar maaş alabilirim ki zaten? Bundan fazla olduğunu sanmıyorum.

Yönetim bilişim sistemleri o
Evet sistemin değişeceğinden bahsediliyor. Bu da kafamı karıştıran şeylerden biri. Sizce böyle bir yol izlersem ilerde nasıl bir hayatım olur?

Evet haklısınız ama YBS okuyup mezun olduğumda ne kadar maaş alabilirim ki zaten? Bundan fazla olduğunu sanmıyorum.
Ybs okuyup hangi alanda ilerleyeceğinize bağlı ne kadar maaş alacağınız

Hocam haklısınız ancak diğer mesleklerin de ne kadar kazandığına bakmanızı isterim. Özellikle yeni mezun mühendisler bile 30k ile zar zor başlıyor. Bana kalırsa 32K şu dönemde ilaç gibi gelir. İstanbul'da muhtemelen zorlanırsınız ama Ankara'da güzel bir meblağ. Burada paradan da ziyade mutluluk, hayata bağlılık daha önemli. Ben arkadaşa ne istiyorsa, içinde ukte kalmayacağı şekilde yapmasını tavsiye ederim. Ben de istemeyerek inşaat okurken yatay yapıp endüstri mühendisliğine geçtim. O pişmanlığımı anlatamam. İnsanın psikolojisi her şeyin üstünde.

Hocam haklısınız ancak diğer mesleklerin de ne kadar kazandığına bakmanızı isterim. Özellikle yeni mezun mühendisler bile 30k ile zar zor başlıyor. Bana kalırsa 32K şu dönemde ilaç gibi gelir. İstanbul'da muhtemelen zorlanırsınız ama Ankara'da güzel bir meblağ. Burada paradan da ziyade mutluluk, hayata bağlılık daha önemli. Ben arkadaşa ne istiyorsa, içinde ukte kalmayacağı şekilde yapmasını tavsiye ederim. Ben de istemeyerek inşaat okurken yatay yapıp endüstri mühendisliğine geçtim. O pişmanlığımı anlatamam. İnsanın psikolojisi her şeyin üstünde.

Asker veya polis degilsen memurun rutbe alarak maas artisi yasama imkani pek yok. Devlet ne zam yapiyorsa ona baglisin. Yani sen bugun muhendis olarak 25K ile baslasan bile maksimum 3-4 yil sonra katibin alacagi maastan net fazlasini alacaksin. 9-10 yil sonrasini soylemiyorum bile meziyetlerine bagli iki kat veya daha fazlasini rahatlikla alabilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı