Katip olmak mı, üniversiteye gitmek mi?

Ailem adalet bakanlığında çalışıyor ama bana ve kardeşime asla memur olmayı önermiyorlar. Adalet bakanlığında çalışmanın en büyük avantajı lojman ve toplum içinde biraz daha havalı bir bakanlık olması ve bazen tayinler güzel olabiliyor. Ailemle yaşarken 4 şehir değiştirdim hep yeni insanlar tanıma imkanın oluyor.
Peki neden memurluk önermiyorlar?

Katiplerin memnun olduğu gün yoktur ki arkadaşları dinlemenizi önermiyorum, konu sahibi arkadaş eğer olabiliyorsan git ol hiç uğraşma başka işlerle, dersen ben iyi bir bölüm okumak istiyorum ve o bölümde çalışmak istiyorum o zaman ayrı ancak katiplik lise mezunu için bedava meslektir, bir de yukarıda arkadaş demiş gemide yağcı olarak çalışan daha fazla alıyor sor bakayım bi yağcı mı daha çok yıpranıyor katip mi? :D komedi yorumlar, maaşa bakacaksak inşaatta amele olarak çalışmak da iyi para ama çalışma şartlarına bak sen.

İstanbuldayım ve ailemle yaşıyorum şu an. Dediğiniz gibi mutluluk ve hayata bağlılık daha önemli ama gerek maddi durumumuz olsun gerek diğer zorluklar olsun bu soruyu düşünmeye itiyor beni. Yukarda okumayı sevdiğimi de bu mutluluk kriteri için belirtmiştim. Size tamamen katılıyorum yani. Bir de bunun üstüne çoğu kişi katip ol deyince insan ne yapacağını bilemiyor.

Hocam evet doğru bir yere parmak bastınız ancak ben mühendis olmayacağım, benim okumak istediğim bölümün de bu tarz bir durumu olur mu?

İstanbulda ailemle yaşıyorum. Evimiz veya herhangi bir varlığımız yok. Anlayacağınız maddi durumumuz pek iyi değil.

YBS'de yazilim yoluna yonelme sansin var. O kisma agirlik verirsen mezun oldugunda yazilimci olarak ise girebilirsin. Muhendis sayilirsin bir manada.

YBS'de yazilim yoluna yonelme sansin var. O kisma agirlik verirsen mezun oldugunda yazilimci olarak ise girebilirsin. Muhendis sayilirsin bir manada.
Evet haklısınız aslında. Bölümle alakalı o kadar çok tartışma var ki, bölüm iyi mi kötü mü anlamak çok zor.

Katiplerin memnun olduğu gün yoktur ki arkadaşları dinlemenizi önermiyorum, konu sahibi arkadaş eğer olabiliyorsan git ol hiç uğraşma başka işlerle, dersen ben iyi bir bölüm okumak istiyorum ve o bölümde çalışmak istiyorum o zaman ayrı ancak katiplik lise mezunu için bedava meslektir, bir de yukarıda arkadaş demiş gemide yağcı olarak çalışan daha fazla alıyor sor bakayım bi yağcı mı daha çok yıpranıyor katip mi? :D komedi yorumlar, maaşa bakacaksak inşaatta amele olarak çalışmak da iyi para ama çalışma şartlarına bak sen.
Yazdığın her şeye katılıyorum. İyi bir bölüm okumak konusu ise biraz göreceli. Mesela sizce Dokuz Eylül veya Sakarya Üniversitesinde Ybs okumak iyi mi olur?

Evet haklısınız aslında. Bölümle alakalı o kadar çok tartışma var ki, bölüm iyi mi kötü mü anlamak çok zor.

Yazdığın her şeye katılıyorum. İyi bir bölüm okumak konusu ise biraz göreceli. Mesela sizce Dokuz Eylül veya Sakarya Üniversitesinde Ybs okumak iyi mi olur?

Kuzenim Ankara'da AYBU YBS'den mezun oldu. 1 yildir da Kuveyt Turk'de analist olarak calisiyor. Meslegin iki kismi var birisi yazilim tarafi digeri isletme tarafi ne istediginize bagli.

Peki neden memurluk önermiyorlar?

İkisi de 20 yıldan fazladır adalet bakanlığında çalışıyor. İkisi de şu anda üstdüzey makamlarda görev alıyor. Türkiye şartlarına göre eve çok güzel para giriyor ve emekli olduklarında güzel bir ikramiye alacaklar artı olarak şu anda sınırsız lojman hakları var. Onlar şu anda sefasını sürüyorlar ama yeni memurlar için bu işler böyle değil maalesef. Eğer sen tayinle bir yere gidersen oraya ev taşımanım maliyeti en az 20-25bin olacak devletin maksimum verdiği yardım 10k oluyor. Yeni başlayan bir memursan çalıştığın yerin müdürünün karakteri çok önemli artık çok fazla mobbing olayları yaşanıyor. Normalde müdür veya savcı hakim olmayan bir memurun lojmanda oturma hakkı 5yıldır ama 10-15yıl lojmanda oturan memurlar var yani torpilli insanlar var. Memurluğun güzel yanları gibi böyle ve bundan daha fazla kötü yanları var ailem o yüzden asla memurluğa bulaşmamızı istemiyor.

Tabii ki daha çok yıpranıyor. Ama gemi de çalışmayı kendisi istedi. Masabaşı iş sevmiyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı