Keenetic ExtraDSL Modem Testi

Bende omni DSL modeli var. Gerçekten eski kullandığım TTNET modemimin berbat halde olduğunu anladım. Birisi video açtığında ping değerleri aşırı derece fırlıyordu. Sayesinde çok rahat ettim ama şu an küçük bir sorunu çözemiyorum. Web arayüzün'e bağlandığımda 192.168.1.1 sol tarafında not secure yazısı geliyor. Öncesinde böyle bir sorun yoktu. Tabii ki ben biraz ayarları kurcalayınca böyle olmuştur. Nerede hata yaptım merak ediyorum. Acaba DoH kullandığımdan dolayı olabilir mi ki bence olamaz ne alakası var .:D cevaplarınızı bekliyorum. Araştırmalarım sonucu my.keenetic.net yazarak SSL olacak bir şekilde bağlanabiliyorum ama IP ile neden böyle gösteriyor onu hala merak ediyorum...

Son düzenleme:
Merhaba;

Bende ASUS alayım diye araştırıken bu modemi buldum ve çok çok memnunum. Cihazın çok fazla özelliği var. Ben modemlerden çok fazla anlamam ama mesela şu an USB'den telefonumu bağladım ve 4G hattımın internetini otomatik tanıyım modemden normal kullanmaya başladım.

Cep telefonu için uygulaması var, FTP varmış ona uğraşıyorum şu anda. KeenDNS var mesela bana DNS adı oluşturdu her yerden modem içine erişebiliyorum bu sayede.

Mesela ağa bağlı cihazların internet download kısıtlaması veya zaman kısıtlaması yapılabilmesi çok iyi.

VPN bağlantıları vs var, bende yavaş yavaş cihazı çözmeye çalışıyorum oldukça detaylı.
peki Ercan bey ben de aynı modemi Zyxel modem den geçerek yaptım ve kendim turknet kullanıyorum. Ancak modem geldiğinden ve manuel kurulum yaptığım dan beri Zyxel Modem ile 15.5mbs down 0.750 mbs upload alır iken şu anda down hızım 10.5 mbs e up hızım da 0.5 e kadar düşmüş durumda bu konuda bir bilginiz var mı?

Merhaba arkadaşlar;

Sitemizde modemin incelemesini Ali güngür bey çok güzel yapmış ve bende o inceleme video sonrası bu modemi almak istedim ve kendi şikayetlerim doğrultusunda testler yaptım.

Modem İncelemesi

Öncelikli sıkıntım eski modemim olan Huawei H630'da hız dalgalanması, Wi-Fi kopması ve 100 MB olan hızdan kablosuzda 50-55MB arası hız almamdı.

Eki Görüntüle 527450
Huawei H630 kablosuz hız testi

Yeni modemim extradsl de kablolu ve kablosuz testimi yaptım, buyurun hız dalganma ve download değerlerime siz bakın yorumları size bırakıyorum. (Snr değiştirmedim varsayılan 8)

Eki Görüntüle 527452
keenetıc extra kablolu test

Eki Görüntüle 527455
keenetıc extra kablosuz 2.4G test

Eki Görüntüle 527456
keenetıc extra kablosuz 5G test

Kablolu ve 5GHz testlerimde hiçbir fark yok oldukça güzel stabil aynı hızı alıyorum. 2.4GHz'de ise 2-3MB kadar düşük hız ve çok çok az bir IV'me söz konusu ki tolere edilebilir derecede. 5GHz olayını gerçekten çok beğendim.

Hem Laptop'um hem de telefon ile Wi-Fi testi yaptım. 5GHz evimin her köşesinde çekiyor (evim 164 m2) en dip salona gittim ve 5GHz ile Laptop'dan test yaptım. Yarı çekim gücü göstermesine rağmen yine 90 MB hızı veriyor bu harika bir şey.

Daha önce yazdığım gibi Huawei modemde cep telefonum sürekli bağlantı koparıyordu ve uzaklaştıkça ama bu modemle 5GHz 1 kademe bile olsa çekiyor ve hız testinde 60 MB görüyorum. Salonun en dibi duvara bütünleşik şekilde yaptığım testte ise 20 MB gördüm ki yine çok iyi değer.

Telefonu 2.4GHz'den bağladığımda evin her yerine çok iyi çekiyor görünüyor ama hız en dipte 4-6Mb'e kadar düşüyor ki benim için pek önemli değil çünkü 5GHz her yerde çekiyor.

Aynı testi 2.4GHz üzerinden Laptopum'dan yaptığımda ise 60 MB hız alabiliyorum ki benim için çok çok iyi. Malum Huawei modemle ben bu hızı modemin dibinden bile zor alıyordum.

Şuana kadar ki testlerimde parasının hakkını fazlasıyla veren bir cihaz olduğunu düşünüyorum.

Testlerim devam ettikçe buradan paylaşacağım. Şu an için modem harika gerçekten çok stabil. Arayüz ve ayarlar hem kolay hem de çok Türkçe.

1GB gibi bir dosyayı ne kadar süre içerisinde indiriyor?

merhaba hocam ürünü halen kullanıyormusunuz? cihazda ısınma oluyormu? halen memnunmusunuz hangi modelini kullanıyorsunuz?
Ben Keenetic Extra DSL kullanıyorum uzun süredir. Çok memnunum. Modemin yönetim paneli ve sağladığı işlevler günlük yaşamda çok işime yarıyor.

Extra DSL yatay konumlandırmada biraz sıcak çalışıyor, bu bilinen bir şey. Ancak bunun bir sorun olmayacağını belirtiyorlar. Yine de ben dikey konumlandırarak kullanıyorum. Böyle daha serin çalıştığını gördüm. Şimdiye kadar da bir sorun yaşamadım.

Ben Keenetic Extra DSL kullanıyorum uzun süredir. Çok memnunum. Modemin yönetim paneli ve sağladığı işlevler günlük yaşamda çok işime yarıyor.

Extra DSL yatay konumlandırmada biraz sıcak çalışıyor, bu bilinen bir şey. Ancak bunun bir sorun olmayacağını belirtiyorlar. Yine de ben dikey konumlandırarak kullanıyorum. Böyle daha serin çalıştığını gördüm. Şimdiye kadar da bir sorun yaşamadım.
teşekkürler hocam peki wifi çekim gücü nasıl? dowland upload hızında düşme oluyormu?

teşekkürler hocam peki wifi çekim gücü nasıl? dowland upload hızında düşme oluyormu?
Wifi kapsama alanı ile ilgili inanılmaz bir fark yok. Eski modemime göre daha iyi. 2.4GHZ ve 5GHZ geçişleri iyi. Bildiğiniz gibi 5GHZ daha kayıpsız ama daha dar bir kapsama alanı sunuyor zaten. Ağı mesh ile genişletebiliyorsunuz.

Yeni konular

Geri
Yukarı