Kod yazan hocalar bu kadar kodu nasıl aklında tutuyor?

Sana tavsiyem algoritma ve matematik konularında kendini geliştir. Sonrasında Python veya başka bir dilin temel mantığını öğrenip; bunları harmanladığında daha iyi kod yazabildiğini göreceksin. ChatGPT'ye veya başka bir yere bakmadan kendin çözüm geliştir. Olmuyorsa tekrar tekrar dene. Öbür türlü kolaya kaçıp sadece bugününü kurtarabilirsin. Yarının muamma olur.
Matematik konusunda iyi değilim ama bu işin kötü tarafı. Algoritma bir şekilde çözülür ama haksız mısın?

Cevabım: hayır.

@Rufig Cavadov Rusça biliyor musun?
O kadar kelimeyi ve bunun nasıl kullanıldığını nasıl aklında tutuyorsun? Ben bir şey anlayamıyorum. Bir de yazılışı da Kiril alfabesi olunca, bana Fransızca gibi geliyor. Sen bunu nasıl başarıyorsun?

@Rufig Cavadov Rusça biliyor musun?
O kadar kelimeyi ve bunun nasıl kullanıldığını nasıl aklında tutuyorsun? Ben bir şey anlayamıyorum. Bir de yazılışı da Kiril alfabesi olunca, bana Fransızca gibi geliyor. Sen bunu nasıl başarıyorsun?
Kiril biliyorum ama Rusça bilgisayar ile ilgili bazı kelimeleri biliyorum sadece. İngilizcem B1 ama.

Arkadaşlar merhaba. Azerbaycan'da bir Python hocasından eğitim alıyorum. Böyle kolay öğreniyorum öğrenmesine ve en azından disiplin oluyor insanda çalışmak için. Fakat kafama takılan soru şu. O hoca gibi kod yazmak. Nasıl oluyor da hoca o kadar kodu aklında tutabiliyor ve mantık yürüterek kod yazıyor ama ben yazarken gidip Google'u açıp bakıyorum unutuyorum kodu. Mesela if else bunlar kolay aslında ama mesela ekrana dün 1'den 200'e kadar saydırma ödevi vermişti burada ama o adam farklı yaptı ödevi. Bak bir de böyle olabilir Rufiq dedi. Yazdıktan sonra ya bu nasıl oluyor da aklıma gelmedi diye kendi kendime sordum oysaki, kolaymış diyor insan kendi kendine ama bunu nasıl hatırlamazsın diyorsun. Sizce bu zamanla çözülecek mi?

Hoca araştırmaya bir şey demiyor ama mesela for ile sayı yazdıracağım ekrana diyelim bunu ChatGPT'de yazıp bakıyorum nasıl yapılmış copy, paste edip tekrar yazıyorum. Hafızaya kazıyorum birkaç defa böyle silip yazıp.
Zamanla olur, zaten bu sebeple junior değil senior yazılımcı talebi daha fazla.

Zamanla olur, zaten bu sebeple junior değil senior yazılımcı talebi daha fazla.
Hocam mesela basit randevu alma sistemi için ödev verdi o kadar dersi izlememe rağmen işte nedir if else function for loop bu sistemin mantığını yazamadım ha hoca kodu izah et derse izah ederim ama kodu yazmaya gelince tıklanıyorum ve ayrıca matematiğim de iyi değil :( bu durum da beni üzüyor yazamamak bu tarafdan da kod.

Çocukken de zaten hep yanlış telafuz ediyorduk. Yanlış cümleler kuruyorduk. Kendi dilimizi tam öğrenmemiz ne kadar sürdü diye bir düşünsek, günlük hayatta düzgün kullanabilmemiz yaklaşık 20 yılımızı alıyor. Ve burada kullanılan yazım hatalarına ve hatalı cümlelere bakarsak ta, kimse daha kendi ana dilini tam bilmiyor.

O halde, endişeye gerek yok.

Geri
Yukarı