Korsan yazılım kullanmak neden yasa dışı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Autistic Boy

Kilopat
Makaleler
24
Yer
Didim
Merhaba. Korsan yazılım kullanmak neden yasa dışıdır? Yani şu anda dünya'da milyarlarca kullanıcı zaten korsan yazılım kullanmakta. İnsanlar elbette orijinal lisanslı bir yazılımı daha çok tercih edecektir çünkü, daha güvenli ve içerisinde virüs olma riski bulunmuyor ve daima güncelleniyorlar. Ancak, herkesin istediği yazılımı almaya parası yok. Örneğin emin olun ki şu an ülkemizde ve birçok yerde YouTube için video çekip, bunları Adobe Premiere 2018/2019 ve üzeri sürümleri ile düzenliyorlar ancak çoğu da bu yazılımı korsan olarak kullanıyor. Neden mi? Çünkü fiyatları oldukça yüksek. Bazı yazılımlar vardır, senelerce asgari ücretle çalışsanız, 10-20 senelik maaşınızın toplamının bile yetersiz kalabileceği düzeyde çok pahalı yazılımlar var. Peki ev kullanıcılarının böyle profesyonel ve pahalı yazılımlarla ne işi olabilir sizce? Açıkçası biz her zaman kısıtlama olmadan, istediğimiz her özelliğe sahip bir uygulama isteriz. Örneğin bir video düzenlerken, aradığın her şeyin olmasını isteyebilirsin veya bir müzikle ilgiliysen ise, profesyonel stüdyo ses kayıt yazılımlarıyla, dilediğini yapabilirsin.

Ben şahsen zengin olsam, aylık 100.000 TL maaşlı bir iş sahibi olsam, her yazılımı ve oyunu orijinal lisanslı satın alırdım ve bununla gerçekten gurur duyardım. Yazılımları crackli kullanmaktan nefret ediyorum açıkçası. Çünkü yazılım geliştiricilerinin emeğine saygısızlık etmiş oluyoruz. Ancak, paramız yok ki. Bazen yiyeceklerde, elektrik ve su tüketiminde bile tasarruf yapıyoruz denilebilir. Özellikle de Türkiye'de artık dolar çok yüksek ve asgari ücrette pek kurtarmıyor gibi. Bu ülkede aylık 10.000 TL ve üzeri gelirli bir iş sahibi olmak, herkesin harcı değil ne yazık ki. Gerçekten çok iyi tecrübe ve yetenekli olunması gerektiğini, çok zor bir eğitim sürecinden geçilmesinin gerektiğini düşünüyorum.

Mesela benimde profesyonel yazılım almaya param yok ne yazık ki. Ayrıca, madem korsan yazılım yasadışı o zaman neden Google bu tür sitelerin erişimine engel koymuyor? Veya Türkiye'de ONC'a site yasaklanırken, neden bu tür sitelere erişim yasağı konulmuyor? Bazı insanlar korsan yazılımın son derece yasadışı olduğunu söylüyorlar. Bu benim biraz sinirime dokunuyor. Çünkü neredeyse hepimiz, ama hepimiz hayatımızın bir yerinde, zamanında mutlaka crackli bir oyun veya bir yazılım kullanmışızdır. Hatta, internet kafelerdeki bazı yazılımlar veya oyunlar dahi crack olabilir. Artık dünya çapında milyarlarca kullanıcının alıştığı bir olay olmuş durumda. Korsan yazılıma karşı çıkabilecek gücü nereden bulabilirler ki? Dünya nüfusunun en az yarısı hayatında en azından bir kez dahi korsan yazılım kullanmıştır.

Bu çok derin bir konu gibi ve merak ettiğim soruların cevaplarını bilen arkadaşlar varsa sevinirim. :)

Son düzenleyen: Moderatör:
Her ücretli programın ücretsiz bir alternatifi var. Örneğin fotoğraf düzenleme için GIMP, video düzenleme için de Davinci Resolve. Bu programları yeterli kadar profesyonel bulmuyorsan ilk başta işini bunlarla yapıp para kazandıktan sonra ücretli programları alıp daha profesyonel çalışabilirsin.

Bu ülkede aylık 10.000 TL ve üzeri gelirli bir iş sahibi olmak, herkesin harcı değil ne yazık ki. Gerçekten çok iyi tecrübe ve yetenekli olunması gerektiğini, çok zor bir eğitim sürecinden geçilmesinin gerektiğini düşünüyorum.
Çalışan, iyi bir yerde okuyup kendini geliştiren kişi 10.000₺'den bile fazlasını kazanır. Eğer çalışmayıp yan gelip yatacaksan o zaman fakirlikten şikayetçi olma hakkın da yok.

Biz bu korsanı sopa ile anlattık, boru ile anlattık, tarak ile anlattık. Daha halen gelmiş böyle konular açıyorsunuz ya ne diyeyim.😀

Kendi vicdanınızı rahatlatmak için sürekli bahaneler üretip duracaksınız ama nafile. Korsan kullanıyorsan hırsızsın arkadaşım bunun lamı cimi yok. Yahu zaten birazcık zeka, millet karnı acıktığında karnını doyurmak için yani temel ihtiyacını karşılamak için ekmek çaldığında bile hırsız oluyorken sen keyfi ihtiyacın için korsan kullandığında neden hırsız olmayasın? Çok basit abicim paran yoksa kullanma! Ya da ücretsiz sürümlerini kullan. Neyse ya sinirlenmeyeceğim ne haliniz varsa görün.😒

Birazcık farklı bir örnek veriyim. Şimdi bir şarkı Youtube'da var, Spotify'da var. Sen neden gidip Spotify'a para veresin,Çünkü güzel hizmet veriyor. Şimdi senin sorduğun soruya gelelim. Bir şeyi korsan indirmek varken neden orjinal alırsın. Güzel hizmet verir.

2000 yılında bilgisayarı ilk aldığımdan beri çevremde hep yasa dışı yazılım satıldığını gördüm. İnsanımız lisanslı yazılım kullanmak nedir tam manası ile bilmiyor. Ayrıca pazardan alıp eve getirip açtığında çalışmasını istiyor ve her şeyi yapmasını. Bu sosyolojik olarak incelendiğinde cevap ortaya çıkacaktır.

- Korsan hirsizliktir, diyecek kişi.
- Abartmayin, diyecek kişi.
- Korsan mecburiyettir, diyecek kişi.
- Tartışmalar, hakaretler.
- Konu kitlenir ve insanlar banlanır.
- istiklal Marşı.
- Kapanış.
Ben: Korsan hırsızlıktır. Bu hırsızlığa yardım(kullanan) eden kişininde bence farkı yok. Burada bulunan herhangi bir kişi yazılım yapıyor para kazanmak için, biri çıkıp onu crackliyecek ve senin emeğini hiçe sayacak. Bu aleni hak ve hırsızlık.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı