Laptop Düştükten Sonra Ekran Kartı Çalışmıyor

Sıradan1Kolcu

Hectopat
Merhaba, öncelikle depremden dolayı hepimize geçmiş olsun. Deprem bölgesinde bulunduğum için laptopum sallantıda düştü. Şu an baktığımda ekran kartının çalışmadığını fark ettim. NVIDIA kontrol paneli çalışmıyor. Eğer fiziksel bir sorun yoksa yazılımsal olaraksa bu sorunu nasıl çözebilirim?

Ekran Alıntısı.PNG

"Sorun bildirdiğinden Windows bu aygıtı durdurdu. (kod 43) " sanırım bunu kastediyorsun.

Depremden sonra olduğunu zaten siz de biliyorsunuz. Bu halde fiziksel hasar almıştır. Çıplak gözle çıkarıp bakın derim. Belki sorun belli olabilir. Garantili ise garanti kağıdını çıkarmayın tabii.

NVIDIA Control Paneli bir hata vermeden hiç açılmıyor. Oyunlarda Intel GPU'yu kullanıyor. Dolayısıyla oyunlar kasıyor. NVIDIA Denetim Masası gözükmüyor.

Düştüğü sırada cihaz çalışır durumdaysa disk hasar görmüş olabilir. Sorunlu disklerde veri kaybı yüzünden sürücüler düzgün çalışmayabilir. NVIDIA sürücülerini baştan yüklemeyi deneyin, hatta olmazsa verilerinizi yedekleyip komple format atın.

Depremden sonra olduğunu zaten siz de biliyorsunuz. Bu halde fiziksel hasar almıştır. Çıplak gözle çıkarıp bakın derim. Belki sorun belli olabilir. Garantili ise garanti kağıdını çıkarmayın tabii.
Öncelikle çok çok geçmiş olsun. Umarım her şey yolundadır. Laptopun üreticisiyle iletişime geçmeni tavsiye ederim. Deprem ile ilgili sorun yaşadığını söylersen yardımcı olma ihtimalleri olabilir.
Teşekkür ederim. Canımız sağ buna şükür. En azından bilgisayarı da kullanabiliyorum oyun oynamasam da. Kargo da kalmadığı için şehirde bir süre yollayamayacağım. Belki yerel bir bilgisayarcıya götürürüm.

Daha öncesinde bu sorunu yaşamadığınıza emin misiniz?

Donanımı kaldır deyip cihazı yeniden başlatmayı dener misiniz?
Denedim. Ama işe yaramadı ne yazık ki.

NVIDIA Control paneli bir hata vermeden hiç açılmıyor. Oyunlarda Intel GPU'yu kullanıyor. Dolayısıyla oyunlar kasıyor. NVIDIA Denetim Masası gözükmüyor.

Sürücü sorunu da olabilir diğer arkadaşın dediği gibi. Özellikle sistem de HDD var ise yüksek ihtimalle hasar görmüştür. Ama muhtemelen SSD kullanıyorsunuz. Ayrıca güncelleştir deyip eski sürümünü yüklemeye çalıştınız mı? Veya internet üzerinden kendi sitesinden tekrar kurulum yapmayı deneyin.

Sürücü sorunu da olabilir diğer arkadaşın dediği gibi. Özellikle sistem de HDD var ise yüksek ihtimalle hasar görmüştür. Ama muhtemelen SSD kullanıyorsunuz. Ayrıca güncelleştir deyip eski sürümünü yüklemeye çalıştınız mı? Veya internet üzerinden kendi sitesinden tekrar kurulum yapmayı deneyin.
Hem HDD hem SSD kullanıyorum. Kaldırıp yeniden başlattım, düzelmedi. Şimdi ınternetten sürücüyü indiriyorum.

Düştükten sonra gittiyse yazılım olma ihtimali yok. Donanımsal sorun var. Geçmiş olsun cana geleceğine mala gelsin. Hangi şehirdesin bu arada?
Hatay'daydım. Adana'ya geçiş yaptım.

Tamam hocam Windows yüklü olan önemli HDD gitse bile SSD'de yüklü olduğu için sorun olmayacaktır. Bekliyorum.
Driverı yeniden yükledim ama düzelmedi. En iyisi bir bilgisayarcıya götüreyim. Teşekkür ederim hepinize.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı