Laptoplar gerçekten çok mu ısınıyor?

Arkadaşlar bu sene sınav senem. Acer Nitro 5 alacağım ay sonu. Ancak bu ısınma sorunundan çok dert yanan gördüm. Sadece Acer'de değil laptoplarda bu sorun çok oluyor galiba. Bana sorun çıkartır mı bu durum? Performans düşüşü, bozulma gibi durumlarla karşılaşır mıyım? RTX 3050 olacak aldığım laptopta.

Günlük olarak aktif şekilde oyun amaçlı Excalibur G770 kullanıyorum. Bakımlarını 1.5 yıldır yaptırmamıştım. Fandaki tozlardan dolayı 95 dereceden assagiya dusmuyordu sıcaklık. Fan temizliği yaptım artık 85 dereceyi geçmiyor. Excalibur soğutma konusunda gerçekten başarılı. Benim gibi laptop kullanan arkadaşların değerli yorumlarını okurken temizlik olayına dikkat etmenizi öneririm çok yanıltıcı olabiliyor.

Ben ısınır demedim. Farkettiysen ısınır mı, bir sorun yaşar mıyım diye sordum. Bilsem zaten böyle bir konu açmam deha arkadaşım. Ne anlatıyorsun boşu boşuna?

Konu başlığını okuyup anlamaktan aciz insanlar benim zekam hakkında yorum yapıyor, ilginç.
Fark ettiysen*
Bak güzel kardeşim, ısınır demedim diyorsun sonra çaydanlık örneğinde çaydanlık ısınınca bozulmuyor diyorsun yani cihazların ısındığına ve bozulduğuna değinmeye çalışıyor daha sonra da bunu altta kalmamak için inkar ediyorsun, bu saçmalığa bir son verelim, ben ilk yanıt yazdığımda sana yani konu sahibine hitafen değil alttaki cahilce birkaç yoruma hitafen yorum yaptım, çaydanlık örneğini de sana kafanın rahat olması gerektiği, takılacak bir şey olmadığını anlatmak için verdim ki anlayasın ama anladığım kadarıyla birazcık alıngan birisin ki örnek içinden bile kendine bir olumsuz pay çıkarıyorsun -sana denmediği seni bağlayan bir şey olmadığı halde- aksine ben içine su serpmek için yazdım ki net olsun. Ama vay efendim çaydanlık örneği saçmaymış da ısınırmış bozulurmuş da sen zaten içten pazarlanmışsın cihazların ısındığına yani inanmak istemiyorsun demek ki, ama ısınma en en en nihayetinde ısınma 90-100 derece bandına takılı kalmadığı sürece sorun olmaz.

Merhaba bir önerim olacak eğer işlemcinizin çok ısındığını düşünüyorsanız işlemci hızını 4 GHz'den 3.6 veya 3.5 GHz hızına sabitleyin performansınızın artma ihtimali bile var nedeni 4 GHz çalışan işlemci 95 dereceleri gördüğünde hızını otomatik olarak düşürür bu da oyun içinde dalgalı bir FPS'e neden olur bunun kolay bir çözümüde işlemci hızını bir tık daha düşük hıza sabitleyin dalgalı bir FPS yapısından kurtulursunuz.

Gaming laptopların ısınması gayet normal ve hepsi ısınıyor. Mesela yaz aylarında bazı oyunlarda işlemci 90-95 dereceye çıkabilir. Bu masaüstü bilgisayara göre yüksek bir sıcaklık. Ama bir laptop olduğu için gayet normal kabul edilebiliyor. İşlemciler zaten bu sıcaklıkta çalışabilecek şekilde üretiliyor. Toz temizliği ve termal bakımları yapıldığı sürece bir sorun çıkacağını düşünmüyorum.

Bazı modeller sorunlu olabiliyor ama onun dışında 80 dereceye çıktığını görmedim. Termal Macununu düzenli olarak değiştirirseniz sorun olacağını düşünmüyorum.

Intel 12.nesil itibari aşırı ısınıyor AMD daha iyi. Onun dışında notebooklar ısınmaz artık.

Ekran Görüntüsü 2023-06-29 16-16-38.png

Yeni konular

Geri
Yukarı