Lenovo Ideapad S145 laptop çeşitli hatalar veriyor

OnePC

Hectopat
Makaleler
5
Yer
Türkiye
RAM
8 GB 2400 MHz DDR4
SSD veya HDD modeli
Intel 512 GB M2 SSD
Ekran kartı
AMD Radeon Vega 8 Graphics
İşlemci
AMD Ryzen 5 3500U
Merhaba. Ayrıyeten bir laptop satın aldım bayağı bir ucuza. Bunu yaptırıp satmak istiyorum. Markası da Lenovo. Bilgisayarda ki sorunlar şunlar;

- Bilgisayara format attım, sorun yok. Birkaç saat sonra sorunlar yavaştan başladı ve şu anda touchpad tamamen dondu, mouse ile bile imleç kullanamıyorum. Klavye falan çalışıyor ama.

- Kırmızı, mavi, yeşil noktalar oluyor. Bu noktalar Windows'ta da oluyor, BIOS ekranında da oluyor bazen.

- Sonra bilgisayarı açıyorum açılmıyor. Işığı yanıyor, ekran gelmiyor. Bazen 4-5 kere arka arkaya açıp kapatınca oluyor. Hata düzeltiliyor falan diyor, kurtarma moduna atıyor, kişisel bilgisayarınız yeniden açılıyor diyor. Sonra yine en başa dönüyor.

- Kendiliğinden kapanmalar başlıyor. Bazen hemen kapanıyor, bazen de kapanmak yerine donup kalıyor.

Defalarca format da attım, Windows 10'da da oldu Windows 11'de de oldu. Şu anda Windows 10 kullanıyorum.
Birkaç kişi SSD'de var diyor sorun, markası da Intel. SSD sağlığı da %96. 17 Haziran'da da elime SATA kutusu gelecek kargodan. Trendyol'dan aldım. Elimde boş HDD'ler var ona Windows kurup öyle bakarım artık. Yine aynı hatayı verirse sorun o zaman büyük işte.

İşlemci: AMD Ryzen 5 3500U.
Ekran kartı: AMD Radeon Vega 8 Graphics.
SSD: Intel 512 GB M.2 SSD.
RAM: 8 GB 2400 MHz DDR4.
Arkadaşlar bilgisayar laptop. Ideapad S145 serisi. Birkaç kişi de PSU sorunlu diyor da laptop ama masaüstü değil.
Yardımlarınızı bekliyorum, yardımcı olursanız çok sevinirim. Şu anda USB'ye işletim sistemi kuramam, 17 Haziran da SATA kutusuyla HDD'ye kurabilirim kurabilirsem artık.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

1678563502773.jpeg

Sadece bu hatayı almıyor. Attığım video da bir sürü daha da hata var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Ekrandaki noktalar Windows'ta olduğu gibi BIOS'ta da oluyor ise donanımsaldır. Harici bir ekran ile deneyin mümkünse.

Mouse noktasındaki sorununuz yazılımsal olabilir. Eğer sadece trackpad çalışmıyor olsa bağlantısı hasarlıdır derdim ama mouse ile de çalışmıyor demişsiniz.

3. sıradaki sorun Windows kaynaklı. Temiz bir kurulum çözer gibi.

Disk sağlığına nasıl bakıyorsunuz? CrystalDiskInfo ile bakıyorsanız inanmayın.

Ekrandaki noktalar Windows'ta olduğu gibi BIOS'ta da oluyor ise donanımsaldır. Harici bir ekran ile deneyin mümkünse.

Mouse noktasındaki sorununuz yazılımsal olabilir. Eğer sadece trackpad çalışmıyor olsa bağlantısı hasarlıdır derdim ama mouse ile de çalışmıyor demişsiniz.

3. sıradaki sorun Windows kaynaklı. Temiz bir kurulum çözer gibi.

Disk sağlığına nasıl bakıyorsunuz? CrystalDiskInfo ile bakıyorsanız inanmayın.
Noktalar bilgisayar donduğunda oluyor. Birde bazen Windows'a girmeden önce başlangıç ekranında da oluyor. Lenovo yazısında yani. Bende SSD'den şüphe ediyorum. Şu anda açılıyor bilgisayar masaüstüne geliyorum hocam ama mouse imleci yok. Mouse da çalışmıyor dokunmatik yüzeyde. Temiz kurulum, formatlar attım ama olmuyor. CrystalDiksInfo ile baktım hocam başka program bilmiyorum maalesef.

Sabit diskinize sağlık testi yapmak için HD Tune kullanabilirsiniz.
  • Öncelikle HD Tune 5.70+ sürümünü indirin.
  • Yazılımı çalıştırınca Health sekmesine geçin.
    • Eğer burada sarı veya kırmızı ibare varsa disk sağlığınız riskte olabilir.
  • Error Scan kısmından diskinizin yüzeyini hatalara karşı taratabilirsiniz.
Bu şekilde error scan yapıp sonucu paylaşır mısınız? Quick Scan seçeneği kapalı olsun.

Bu şekilde error scan yapıp sonucu paylaşır mısınız? Quick Scan seçeneği kapalı olsun.
Bilgisayarı kullanabilsem yapacağım ama yapamıyorum maalesef hocam. Birkaç kişi de USB'ye işletim sistemi kur öyle bak dediler. O peki olur mu ? Nasıl olacağını bilmiyorum da bilgisayar şimdi kilitlenmiş vaziyette maalesef.

Geri
Yukarı