Lenovo IH81m anakartın üstündeki bu girişin ismi nedir?

FutureLight

Decapat
Merhaba anakartın üstündeki bu girişin ismi nedir? Anakartım Lenovo IH81m

IMG_20240426_130611.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Son düzenleme:
Acaba 20+4pin ATX güç bağlantısı mı bölünmüş, genelde PSU'ların anakart güç bağlantısı ek 4pin olarak geliyor ya, tam emin olamadım, tahmin ediyorum sadece. O anakarta özel bir güç bağlantı pinleri yapılmış belli ki.

Hocam öyle olduğunu sanmıyorum öyle olsa hemen dibine konurdu bence. Diğer tuhaf konu ise 14 pin anakart girişi kullanması bilirsiniz eski anakartlar bile 24 pin kullanıyor

1714153554682.png

Şurada sanki dönüştürücü ile güç kablosu takılmış gibi duruyor, Reddit'ten bir fotoğraf bu. Lenovo hazır kasa içinde gelen anakart sonuçta bu. HP ve ASUS'ta böyle değişik portlar yapıyor kendi kasalarına özel. Ben HDD güç girişi olduğunu düşünmüyorum çünkü HDD'lerin güç girişleri zaten kendi üstlerinde olur, ekstradan güç girişi de istemediklerine göre bence özelleştirilmiş ATX12V girişi onlar.

Eki Görüntüle 2179337

Şurada sanki dönüştürücü ile güç kablosu takılmış gibi duruyor, Reddit'ten bir fotoğraf bu. Lenovo hazır kasa içinde gelen anakart sonuçta bu. HP ve ASUS'ta böyle değişik portlar yapıyor kendi kasalarına özel. Ben HDD güç girişi olduğunu düşünmüyorum çünkü HDD'lerin güç girişleri zaten kendi üstlerinde olur, ekstradan güç girişi de istemediklerine göre bence özelleştirilmiş ATX12v girişi onlar.

Hocam araştırdığınız için çok teşekkür ederim 1150 soket olduğu için tek çarem bu anakart her türlü sorunuzu cevaplayabilirim. Sizin dediğiniz olabilir fakat bende birkaç şey gördüm. Hocam sarı siteden ürüne sahip 2 satıcıyla yazıştım soru cevap özelliği ile ikisi de HDD için kablo olduğunu söylediler bakın link burada https://shbd.io/s/RgE1jClH
Onun haricinde donanım arşivine atılmış bir kullanım kılavuzu buldum benimki ile aynı değil ama birbirine yakın bir model gibi duruyor görseli paylaşamadım bu konuyu inceleyin.
Konuda paylaşılmış bir kullanım klavuzu fotoğrafı göreceksiniz orda 6 numaralı hard disk driver power connector yazıyor ne olduğunu bilmiyorum ama bukadar araştırabildim.

Eki Görüntüle 2179337

Şurada sanki dönüştürücü ile güç kablosu takılmış gibi duruyor, Reddit'ten bir fotoğraf bu. Lenovo hazır kasa içinde gelen anakart sonuçta bu. HP ve ASUS'ta böyle değişik portlar yapıyor kendi kasalarına özel. Ben HDD güç girişi olduğunu düşünmüyorum çünkü HDD'lerin güç girişleri zaten kendi üstlerinde olur, ekstradan güç girişi de istemediklerine göre bence özelleştirilmiş ATX12V girişi onlar.

Hocam o kabloyu buldum yabancı bir Discord sunucusunda paylaştılar bu kabloyu. Bu fotoğrafı nereden buldular bilmiyorum. Sizce bu kabloya gerek var mı SSD kullanmak için?

s-l1200.png

Son düzenleme:
Hocam araştırdığınız için çok teşekkür ederim 1150 soket olduğu için tek çarem bu anakart her türlü sorunuzu cevaplayabilirim. Sizin dediğiniz olabilir fakat bende birkaç şey gördüm. Hocam sarı siteden ürüne sahip 2 satıcıyla yazıştım soru cevap özelliği ile ikisi de HDD için kablo olduğunu söylediler bakın link burada https://shbd.io/s/RgE1jClH
Onun haricinde donanım arşivine atılmış bir kullanım kılavuzu buldum benimki ile aynı değil ama birbirine yakın bir model gibi duruyor görseli paylaşamadım bu konuyu inceleyin.
Konuda paylaşılmış bir kullanım kılavuzu fotoğrafı göreceksiniz orada 6 numaralı hard disk driver Power connector yazıyor ne olduğunu bilmiyorum ama bu kadar araştırabildim.

Hocam o kabloyu buldum yabancı bir Discord sunucusunda paylaştılar bu kabloyu. Bu fotoğrafı nereden buldular bilmiyorum. Sizce bu kabloya gerek var mı SSD kullanmak için?

Eki Görüntüle 2179491

Hocam bu normal her PSU'da bulunan SATA Power konektörü, sizin PSU'da varsa hiç gerek yok o zaman o kabloya. Kaç tane depolama aygıtı takacağınıza bağlı tabii de dediğim gibi PSU'da varsa en azından 2 tane bu çıkıştan işinizi görecektir. En olmadı bu kabloyu bulmaya uğraşmayın, Molex to SATA Power dönüştürücü kablolarından alırsınız.

Hocam bu normal her PSU'da bulunan SATA Power konektörü, sizin PSU'da varsa hiç gerek yok o zaman o kabloya. Kaç tane depolama aygıtı takacağınıza bağlı tabii de dediğim gibi PSU'da varsa en azından 2 tane bu çıkıştan işinizi görecektir. En olmadı bu kabloyu bulmaya uğraşmayın, Molex to SATA Power dönüştürücü kablolarından alırsınız.

Evet hocam dediğiniz gibi PSU'da bu kablo var fakat neden bu tarz bir sistemle uğraşmış üretici firma ilginç oldu gerçekten. Ama anakartı kullanamayacağım 75watt üstü GPU'ları desteklemiyormuş kısaca boşa vakit kaybı oldu RX 570 takamayacağım için çöpe atılmalık oldu anakart.

Yeni konular

Geri
Yukarı