Lenovo Legion 5 laptopta aşırı fan sesi var

Laptopun BIOS ayarlarıyla alakalı bu arada O, kullanıcı deneyimi bekleyin mümkünse. Ben Ideapad'da mesela Advanced BIOS'a erişip fan seviyeleri gorebilmiştim hangi derecede açacağı vs.

Kullanıcı deneyimi derken hocam anlamadım.

Hocam kullanıcı deneyimi bekleyin, attığınız durumun normal olduğunu sanmıyorum. İade süreniz var diye tahmin ediyorum, o yüzden bekleyin kesinlikle.

Laptopun BIOS ayarlarıyla alakalı bu arada O, kullanıcı deneyimi bekleyin mümkünse. Ben Ideapad'da mesela Advanced BIOS'a erişip fan seviyeleri gorebilmiştim hangi derecede açacağı vs.

Hocam çözüm yok mudur? Yoksa iade edeceğim bugün.

Son düzenleme:
Legion 5 Pro 2021 modelinde Balanced-AC modunda fancurve bu sekilde. Yani integrated circuit 37 derecenin altina dusmeden fanlar durmuyor. Linux'ta EC'ye mudahale edip fancurve profilini degistirebiliyorsun. Windows'ta bunu yapabilen bir program yok maalesef. Belki termal padleri degistirip integrated circuiti serinletebilirsen fanlar daha az calisabilir.

Screenshot from 2023-06-23 06-38-49.png

Bende de Legion 5 Pro var (16ARH7H). şu anda sadece forumda geziyorum ve fanlar çalışıyor. pek ses yapmıyolar. 48-55 derece arası geziyor. malum yaz ayı. ev sıcak diye düşünüyorum. alalı 6 ay oldu. yurtdışı seyatahimde aldım. 6 aydır hiç açıp temizlemedim. dışarıdan bakınca temiz gibi duruyor. belki macunları değiştirme vakti gelmiştir. en azından oyun oynamadığım zamanlarda fansız çalışsın istiyorum ama turbo modu kapalı da olsa. sessiz moda da alsam farketmiyor. yine de fan sesi var. He ilk aldığımda boşta 37-40 derecelerde çalışıyordu. dediğim gibi 6 ay oldu ve macun değiştirme zamanı gelmiş olabilir. Cihaz yurtdışı olduğu için ücreti mukabilinde bile olsa lenovo servisi yardımcı olmayacağını söyledi. Oyun oynarken ekran kartı sıcaklığına bakarım genelde ve sıcaklığı 80 dereceyi geçmedi. belki notebook altına sessiz ama soğutucu bişey koyarsam hem daha rahat kullanabilirim hem de daha soğuk tutabilir.

Geri
Yukarı