İnceleme Lenovo Legion R25I30 monitör incelemesi

Merhaba değerli Technopat hocalarım. Hepsiburada üzerinden sipariş etmiş olduğum ve bugün sabah (20.02.2024) teslim adlıgım "Lenovo Legion R25I30 modelini inceleyeceğim. İncelemeden önce tam anlamıyla deneyimlerimi yazmak istediğimden kurduğumdan beri 6-9 saat boyunca YouTube, CS:GO, Photoshop, gibi uygulamaları kullandım ve deneyimlerimi sizlere aktarmak isterim.

Monitörün özellikleri:

-Bit derinliği: 8bit (genel monitörlerde bu değer 8 bit olsa da frc olarak 6 bittir ancak yapay olarak 8 bite dönüştürülür. Lenovo'nun bu modeli gerçek 8 bittir.)
-Çözünürlük: 1920x1080.
-Hoparlör: Var.
-Panel: IPS.
-Gecikme: 0.5ms
-Yenileme hızı: 165Hz (OC 180Hz)
-Teknoloji: AMD FreeSync.
-Renk: Siyah.
-Panel eğimi: Düz panel
-Parlaklık: 400 cd/m

Öncelikle kutu içeriğinde 1 adet DP kablosu, 1 adet güç kablosu ve kitapçık gelmekte. Monitörü en alta koymuşlar ve oldukca korunaklı oldugunu söyleyebilirim lakin monitör ile kutu arasında pat pat ya da bir plastik poşetimsi bir şey koyabilirlerdi neyse sorunsuz geldi. Giriş olarak 2 adet HDMI ve 1 adet DP yani DisplayPort girişi mevcut.

IMG_4028.jpg
IMG_4029.jpg
IMG_4031.jpg

Monitörün kurulumu gayet kolay önce monitörün arkasındaki 4 vidanın geleceği yere ayağını tuttuktan sonra elle sıkılabilir vidalarla sıkıyoruz. (tornavida ile sağlamlaştırmayı öneririm) sonraki adımda ise asansör görevi gören kısmın ayağını takıyoruz o da elle sıkılabilir bir şekilde üstünde geliyor bunu da tornavida ile sağlamlaştırılmasını öneririm. Ve bu kadar monitör kurulmuş vaziyete geldi. Tek yapmamız gereken görüntü kablomuzu ve güç kablomuzu takıp sistem içi ayarları yapmak kaldı. Sistem içinde sadece Hertz ayarını yapmak ve kullanıyorsanız çift monitör ya da üçlü monitör oluyorsa ana monitör olarak aldıysanız ayarlardan ana monitör olarak seçmeniz gerekiyor.

IMG_4034.jpg
IMG_4035.jpg
IMG_4036.jpg

Öncelikle hoparlörü 5 dk kullandım ve şunu fark ettim ki %50 değerinde bile oldukca yeterli bir ses seviyesi var, piyasadaki çoğu harici hoparlörden kat kat iyi. Çerçevesine ne çok ince diyebilirim ne de kalın. Bu göz zevkine kalmış bir durumdur lakin benim için gayet ince. IPS panel olduğu için ışık sızması var, ama derecesi yükselebilir ya da yok denecek kadar az olabilir o her ürün, model için farklılık gösterir. Benimkinde çok fazla yok. Fotoğrafını ekledim lakin gerçekte bu kadar sızma yok %40-50 kadar daha fazla göstermis bu kadar abartı değil bilginize. Ölü piksel bulamadım ya da ghosting görmedim belki de dalgınlığıma geldi yoktu yarın tekrar kontrol edeceğim. Umarımda yoktur. Monitör mat oldugu için yansıma vesaire söz konusu değil.

IMG_4038.jpg

Üründe sadece AMD FreeSync teknolojisi var sanırsam çünkü G-Sync ile alakalı ne sitesinde ne de monitörün kutusunda, üzerinde bir ibare gördüm. Ama bu benim için problem değil o yüzden sorun yok ama alacaklara şimdiden bilgisi olsun istedim. Monitör yukarı aşağı, sağa sola ve dik pozisyona gelebiliyor. Ayakları büyük gelebilir o yüzden iyice fotoğraflarına dikkatli bakarak ve masanızla kafanıza bir oluşturarak alırsanız daha sağlıklı olur. Çok saçma bir şekilde 180Hz ayarını sadece 30dk kullanabiliyoruz diğer monitörlerde OC oldugunda sürekli kullanılıyor diyebiliyorum ama burada bari 30dk sınır koyacaktınız hiç overclock ayarı yapmasaydınız.
1 saat boyunca photoshop yaptım ve renkler gerçekten çok güzel görünüyor. Counter'da ise performans artışım oldu ciddi anlamda hem de. oyunu ben bunca zaman 60 FPS'te oynuyormuşum. Youtube'da ise görüntüler artık çok daha net ve zevk verici hale geldi, oyunlarda da aynı şekil.

IMG_4041.jpg

Monitör ayarlarına gelirsek çoğu kişiye farklı ayarda gelebiliyormuş o yüzden ayar yapmanızda yarar var aşağıya eklediğim Screenshot'ta Technopat hocalarımızdan birisi bana yardımcı olmuştu hem etiket atıyorum hem de yazdıgı yazıyı screenshot olarak koyuyorum ayarları tam olarak uygulayıp sonrasında göz zevkinize göre ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Not: Sistem içinde görüntü ayarlarından HDR kapatın yoksa monitörün HDR ayarıyla çakışabiliyor ve kötü görüntüler çıkabiliyor. ikinci monitörümün panelini bilmiyorum maalesef muhtemelen tn paneldir çünkü va panelden bile kötü renkleri var.

Satın almış olduğum link (Hepsiburada satıcısından aldım): Lenovo Legion R25i-30
Ürünün detaylarına buradan ulaşabilirsiniz

@Glock
Ekran görüntüsü 2024-02-19 021529.png

Son düzenleme:
Nereden kapatabilirim?

Monitörün arkasındaki joystick üzerinden oynayarak kapatilirsiniz. Dediğim üzere OverDrive ayarınıda 2.level a çekin eğer yüksekse.

IPS panellerde bu kadar olması normal, yapacak bir şey yok.
Hocam tamamen beyazlık olmadıgı sürece bir sorun olmaz. Az loş bir ışık ise ı IPS panellerde doğal durumdur.
Karışıklık olmasın. Her IPS 'te olan kronik IPS problemi IPS glow'dur. Işık sızması (backlight bleed) ise kenardan aydınlatmalı (Edge LED) monitörlerin tamamında olabilir. IPS glow çok değilse değişime gerek yok çünkü olmayan IPS yok. Ama ışik sızması var ise ben değişim taraftarıyım.
Benim monitörüm de yeni. Çoğu kişinin önerdiği AOC 24G2SP model monitörü aldım. Benimkisi direk 8 bit değil. Direk 8 bit paneller ile çok farkı olur mu bilmiyorum. Önceki monitörüm Samsung QLED VA panel ve siyah rengi AOC'tan çok daha iyi gösteriyor.
Elinizdekinin siyah tekdüzeliği çoi kötü gelmesiyse ve buna rağmen beğenmediyseniz başka herhangi bir IPS'in kontrastını beğenmenize imkan yok. Elinizdeki en iyi kontrasta sahip IPS monitörlerden birisi çünkü. VA panel dogal olarak çok daha iyi kontrasta sahip olacaktır ancak onun da getirisi çok.

Elinizdekinin siyah tekdüzeliği çoi kötü gelmesiyse ve buna rağmen beğenmediyseniz başka herhangi bir IPS'in kontrastını beğenmenize imkan yok. Elinizdeki en iyi kontrasta sahip IPS monitörlerden birisi çünkü. VA panel dogal olarak çok daha iyi kontrasta sahip olacaktır ancak onun da getirisi çok.
AOC 24G2SP monitörümde siyah ekran açınca belirgin derecede koyu mavimsi siyah tonda arka ışıklandırmasını görüyordum. Bu durum olmasa kontrast'ı fena sayılmaz aslında. Ne demek istediğimi anlamadıysanız aşağıdaki videonun 2:13 dk'sına bakın. (2:13 dk'daki en sağdaki monitör)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Benimkisi direk 8 bit değil. Direk 8 bit paneller ile çok farkı olur mu bilmiyorum
Şunu da düzelteyim 24G2SP doğal 8 bit.
AOC 24G2SP monitörümde siyah ekran açınca belirgin derecede koyu mavimsi siyah tonda arka ışıklandırmasını görüyordum. Bu durum olmasa kontrast'ı fena sayılmaz aslında. Ne demek istediğimi anlamadıysanız aşağıdaki videonun 2:13 dk'sına bakın. (2:13 dk'daki en sağdaki monitör)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam tarifiniz ışık sizmasını anlatıyor. Işık sızması da dediğim gibi:
Ama ışik sızması var ise ben değişim taraftarıyım

İnsanlar siyah performansını karşılaştırırken her ne kadar sadece kontrasta baksa da aslında sizin de fark ettiğiniz üzere siyah tekdüzelik de bir o kadar önemli. Bu yüzden zaten:
Elinizdekinin siyah tekdüzeliği çoi kötü gelmesiyse ve buna rağmen beğenmediyseniz
Böyle dedim.

Hocam bende öyle bir problem yok. Ayarlardan OverDrive yüksekse 2.seviyeye getirin. O etkiliyor olabilir ya da MPRT açıksa kapatın. Onun dışında ben parlaklık 100 contrast 64 saturation 55 Dark Boost 4 seviyesinde kullanıyorum.
Sonradam yaptığım testlerde farkettim ki blur testinde çizgide kırılma meydana geliyor ve hatta diğer testlerde de görüntüde yırtılma oluyor. Nvidia ekran kartı ile açabildiğim bütün syncler açık halde yaşadım bunu(dp ile). Ve hatta bu sorunları monitörü 60hz'ye sabitlediğimde de yaşadım. Herkesde bu hata var mı yoksa bana mı denk geldi? Test edebilenler yardımcı olursa sevinirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı