Linux Mint yazıcı kurulumu

cmldlny

Zeptopat
Daha fazla  
Linux Mint 21.3 cinnamon versiyonunu kullanıyorum. 6.04 çekirdek, 5.15.0-102-generic. AMD E2-3000M APU with Radeon(tm) HD Graphics × 2 sistemim var. Çok güzel çalışıyor, çok memnunum. Bu yapıda HP laser jet P1005 yazıcı kullanıyorum. Kurulum sırasında hiç sorun yaşamadım. 10-15 gün kadar da kullandım. USB kablo ile direkt olarak bağlı, ağ yazıcısı değil. Neyin olduğuna dikkat etmedim ama Linux Mint bir güncelleme yaptı, o günden beri yazıcımı kullanamıyorum. Bir hata falan da vermiyor, iş bitti diyor, yapılan işlerin sırasına alıyor ama kağıda bastıramıyorum. Birkaç kez silip yeniden kurdum ama sonuç değişmiyor. Ne yapmalıyım.

Son düzenleyen: Moderatör:
Linux Mint 21.3 cinnamon versiyonunu kullanıyorum. 6.04 çekirdek, 5.15.0-102-generic. AMD E2-3000M APU with Radeon(tm) HD Graphics × 2 sistemim var. Çok güzel çalışıyor, çok memnunum. Bu yapıda HP laser jet P1005 yazıcı kullanıyorum. Kurulum sırasında hiç sorun yaşamadım. 10-15 gün kadar da kullandım. USB kablo ile direkt olarak bağlı, ağ yazıcısı değil. Neyin olduğuna dikkat etmedim ama Linux Mint bir güncelleme yaptı, o günden beri yazıcımı kullanamıyorum. Bir hata falan da vermiyor, iş bitti diyor, yapılan işlerin sırasına alıyor ama kağıda bastıramıyorum. Birkaç kez silip yeniden kurdum ama sonuç değişmiyor. Ne yapmalıyım.

Teşekkürler, deneyeceğim.

Gösterdiğiniz yoldan gittim ama daha başlangıçta """
do: komut bulunamadı
cemal@cemal-HP-Pavilion-g6-Notebook-PC:~$ sudo apt install cups
[sudo] cemal için parola:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor... Bitti
Durum bilgisi okunuyor... Bitti
cups zaten en yeni sürümde (2.4.1op1-1ubuntu4.8).
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
linux-headers-5.15.0-101 linux-headers-5.15.0-101-generic linux-image-5.15.0-101-generic linux-modules-5.15.0-101-generic linux-modules-extra-5.15.0-101-generic
Bu paketleri kaldırmak için 'sudo apt autoremove' komutunu kullanın.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 3 paket yükseltilmeyecek.
cemal@cemal-HP-Pavilion-g6-Notebook-PC:~$ """ sonucunu verdi. Defalarca neredeyse tüm seçenekleri teker teker denedim, sonuç olumsuz.

Teşekkürler, deneyeceğim.

Gösterdiğiniz yoldan gittim ama daha başlangıçta """
do: komut bulunamadı
cemal@cemal-HP-Pavilion-g6-Notebook-PC:~$ sudo apt install cups
[sudo] cemal için parola:
Paket listeleri okunuyor... Bitti
Bağımlılık ağacı oluşturuluyor... Bitti
Durum bilgisi okunuyor... Bitti
cups zaten en yeni sürümde (2.4.1op1-1ubuntu4.8).
Aşağıdaki paketler otomatik olarak kurulmuş ve artık bu paketlere gerek duyulmuyor:
linux-headers-5.15.0-101 linux-headers-5.15.0-101-generic linux-image-5.15.0-101-generic linux-modules-5.15.0-101-generic linux-modules-extra-5.15.0-101-generic
Bu paketleri kaldırmak için 'sudo apt autoremove' komutunu kullanın.
0 paket yükseltilecek, 0 yeni paket kurulacak, 0 paket kaldırılacak ve 3 paket yükseltilmeyecek.
cemal@cemal-HP-Pavilion-g6-Notebook-PC:~$ """ sonucunu verdi. Defalarca neredeyse tüm seçenekleri teker teker denedim, sonuç olumsuz.
Yani 'sudo apt autoremove' komutunu kullanıp, 5.15.0-101 generic linux paketlerini mi kaldırmam gerekiyor.

Evimde çok uzun yaklaşık 7-8- yıldır kullanmadığım HP D1300 yazıcım da vardı. Meraktan onu bağladım hiç sorun çıkarmadan ve en ufak bir katkım olmadan kurulumu kendi yaptı, bana sadece yazdır demek kaldı ve yazdı. Kartuşlar kurumuş olduğu için sayfa boş çıktı sadece. Çok daha sonra üretilmiş Laser Jet P1005 i, tam olarak aynen yükleyip kullandırmaması çok ilginç. Altı üstü basit bir yazıcı ancak seçilmesi gereken yazıcı ve bağlantı çeşidi o kadar çok ki belki orada ben yanlış seçim yapıyorumdur, ki otomatikman kendi kurulum seçimleri de çok doğru. Sadece bir ağ yazıcısı görüyor gibi geliyor bana, belki sorun buradadır.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı