M.2 SSD olması gerekenden yavaş Okuma/Yazma sorunu

Nobre

Decapat
Sistemi Haziran'da topladım şu ana kadar test SSD HDD testi yapmamıştım yaptım ve 970 Evo Plus'un olması gerekenden çok düşük düzeyde olduğunu gördüm. BIOS'a girdiğimde PCI-e X16 ve X4+X4+X4+X4 olmak üzere iki seçenek gördüm. X16 seçiliydi ve pek bilgim olmadığından size danışmak istedim. Lütfen yardım edin.
Adsız.png

İki portun bant genişlikleri farklı. O yüzden SSD alt kısımda takılıysa aldığınız değerler normal. Burada teorik olarak en fazla 2000 MB/s okuma-yazma hızına ulaşabilirsiniz. Pratikte de alacağınız değer 1500-2000 arası olur. Siz de zaten bu hız değerini alıyorsunuz. SSD'nin gerçek hızını almak istiyorsanız üst tarafa takmanız lazım.

x470.jpg

Çok çok teşekkür ederim ancak 1. port görünmüyor galiba ekran kartının altında kaldı. Bu dönemler geçene kadar beklesem mi yani bu hız şu anlık çok etkiler mi? İkinci olarak HDD hızım normal mi? O da SATA 2 portunda diye biliyorum.

Bu hız sizi kötü etkilemez. SSD'niz şu anda yeterince hızlı. HDD hızınız da normal. Anakartınızda SATA 2 portu yok. Büyün portlar SATA 3.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı