Mahallede tek binada internet hızı çok düşük

Emrah Gökçe

Kilopat
Daha fazla  
Herkese merhaba arkadaşlar TürkNet'e geçme arifesindeyim fakat kime sorsam bilmiyorum ben. Cevabını aradığım bir sorun var. Benim oturduğum sokakta 15 bina var benim bina numaram 13.Bizim bina hariç altyapı sorgulaması yaptığımda tüm binaların internet hızı ortalama aşağıdaki gibi ( Ankara'nın merkezindeyim)

Adsız.png

Yan binadaki komşunun evine gittim ve 88 Mbps down 4 upload aldığını gözlerimle gördüm. Fakat iş bizim binaya gelince durum şöyle

2.png

Şu an abonesi olduğum Türk Telekom'un genel merkezinede gittim müşteri hizmeterini de aradım. Parasını vereceğim düzeltin şu olayı dediğim halde herkes bilmiyorum diyor. Gerçekten mahallede tek yazılımla uğraşan benim tek altyapısı olmayanda benim. Bu sorunu nasıl çözdürtebilirim sorun nerelerden kaynaklı olabilir? TürkNet'i arasam bu sorunu çözebilirler mi? Mahalledeki tüm binalarda VDSL2 Altyapısı gözükürken bizim binada neden ADSL gözüküyor? Saha dolabı evimin önünde 10 mt falan var 4 tane büyük dolap.

Ankaranın merkezinde kablonet olmayan mahalleler var arkadaşım taşındı 2 ay önce ondan biliyorum. Kablonet olmayan yerde ttnet var mı bilmiyorum kendisi vodafone bağlattı. Eğer geçmediyseniz çok detaylı araştırma yapın.

Türknet'ten hız sorgulaması yaptığında önce kendi altyapısı (YAPA) varsa onda sorguluyor. Eğer yoksa TT altyapısı (VAE) ile çıkan sonucu gösteriyor. Sanırım üstte millenicomda sorgullatığın sonuç gözüküyor. Altta ise Türknet'teki sorgulama sonucu.

Türknet YAPA'da direk santraldeki DSLAM denilen cihazlardaki portlardan gelen bakır bir kablo ile hizmet verir. Bu kısa mesafelerde yüksek download ve upload hızları demek olsa da santralden uzaklaştıkça hızların düşmeye başlaması demektir. TT ise artık çoğu yerde sokaklarından başındaki saha dolaplarına fiber çekip DSLAM cihazını buraya koyar. Böylelikle sen uzaktaki santral yerine sokağındaki DSLAM'deki porttan çıkan bakır kablo ile hizmet alırsın. Saha dolabına yakınsan 100 mb e kadar download hızı alabilirsin. Bu her ne kadar TT nin koyduğu maksimum 4 mb upload hızına takılman demek olsada uzak YAPA santralinden hizmet almaktan çok daha mantıklıdır.

Sana önerim Extranet'in Altyapı sorgulama sayfasını kullanman. Böylelikle adresine bağlı santral veya saha dolabındaki port durumunu dahi görebilirsin. Bu sorgulama sayfası TT VAE üzerinde arama yaptığından burada port yoksa Türknette port olabilir. Eğer buradaki sorgulamada daha yüksek hız alıyorsan, Türkneti arayıp YAPA değil VAE üzerinden hizmet almak istediğini yoksa abonelik yaptırmayacağını söylemelisin. Zaten VAE'de port yoksa YAPA'ya mecbursun. En kötü geçiş talebi oluşturup port boşalınca geçersin.

Bu tarz sorgulama sayfalarında santalden veya saha dolabına uzaklığı ve binana gelen bakır kablonun çapı hesap edilerek bir tahmini hız sonucu çıkartılır. Gerçek hız ile tahmini hız arasında belirli bir oranda fark olabilir.

Son düzenleme:
Türknet'ten hız sorgulaması yaptığında önce kendi altyapısı (YAPA) varsa onda sorguluyor. Eğer yoksa TT altyapısı (VAE) ile çıkan sonucu gösteriyor. Sanırım üstte millenicomda sorgullatığın sonuç gözüküyor. Altta ise Türknet'teki sorgulama sonucu.

Türknet YAPA'da direk santraldeki DSLAM denilen cihazlardaki portlardan gelen bakır bir kablo ile sana hizmet verir. Bu kısa mesafelerde yüksek download ve upload hızları demek olsa da santralden uzaklaştıkça hızların düşmeye başlaması demektir. TT ise artık çoğu yerde sokaklarından başındaki saha dolaplarına fiber çekip DSLAM cihazını buraya koyar. Böylelikle sen uzaktaki santral yerine sokağındaki DSLAM'deki porttan çıkan bakır kablo ile hizmet alırsın. Saha dolabına yakınsan 100 mb e kadar download hızı alabilirsin. Bu her ne kadar TT nin koyduğu maksimum 4 mb upload hızına takılman demek olsada uzak YAPA santralinden hizmet almaktan çok daha mantıklıdır.

Sana önerim Extranet'in Altyapı sorgulama sayfasını kullanman. Böylelikle adresine bağlı santral veya saha dolabındaki port durumunu dahi görebilirsin. Bu sorgulama sayfası TT VAE üzerinde arama yaptığından burada port yoksa Türknette port olabilir. Eğer buradaki sorgulamada daha yüksek hız alıyorsan, Türkneti arayıp YAPA değil VAE üzerinden hizmet almak istediğini yoksa abonelik yaptırmayacağını söylemelisin. Zaten VAE'de port yoksa YAPA'ya mecbursunen kötü geçiş talebi oluşturup port boşalınca geçersin.

Bu tarz sorgulama sayfalarında santalden veya saha dolabına uzaklığı ve binana gelen bakır kablonun çapı hesap edilerek bir tahmini hız sonucu çıkartılır. Gerçek hız ile tahmini hız arasında belirli bir oranda fark olabilir.
Çoğu yerden alt yapı sorgulaması yaptım. ADSL maximum 35 gösteriyordu. Burada 14 Mbps gösterdi. Doğruluk oranı nedir?

Türknet YAPA'da direk santraldeki DSLAM denilen cihazlardaki portlardan gelen bakır bir kablo ile hizmet verir. Bu kısa mesafelerde yüksek download ve upload hızları demek olsa da santralden uzaklaştıkça hızların düşmeye başlaması demektir. TT ise artık çoğu yerde sokaklarından başındaki saha dolaplarına fiber çekip DSLAM cihazını buraya koyar. Böylelikle sen uzaktaki santral yerine sokağındaki DSLAM'deki porttan çıkan bakır kablo ile hizmet alırsın. Saha dolabına yakınsan 100 mb e kadar download hızı alabilirsin. Bu her ne kadar TT nin koyduğu maksimum 4 mb upload hızına takılman demek olsada uzak YAPA santralinden hizmet almaktan çok daha mantıklıdır.

Sana önerim Extranet'in Altyapı sorgulama sayfasını kullanman. Böylelikle adresine bağlı santral veya saha dolabındaki port durumunu dahi görebilirsin. Bu sorgulama sayfası TT VAE üzerinde arama yaptığından burada port yoksa Türknette port olabilir. Eğer buradaki sorgulamada daha yüksek hız alıyorsan, Türkneti arayıp YAPA değil VAE üzerinden hizmet almak istediğini yoksa abonelik yaptırmayacağını söylemelisin. Zaten VAE'de port yoksa YAPA'ya mecbursun. En kötü geçiş talebi oluşturup port boşalınca geçersin.

Merhaba öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.Dediğiniz gibi Extranet adresi üzerinden sorgulama yaptım.

Benim oturduğum bina sonucu :

Adsız.png

Bir yan binam ve mahalledeki diğer binaların sonucu :

Adsız.png

Bizim bina hariç mahallemdeki tüm binaların durumu yukardaki gibi vdsl2 hizmeti binamiz eski değil ve binada oturan kişiler full akraba tanıdık felan.Yani altyapıyı yaparken bizi unuttuklarını düşünmeye başladım.Acaba yukarda gördüğüme göre vdsl 2 internetin portu var diyor yani yan binayla aramızda 5 mt var :D bizim binayı vdsl 2 'ye geçirmeleri mümkünmüdür acaba.

Son düzenleme:
Merhaba öncelikle bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.Dediğiniz gibi Extranet adresi üzerinden sorgulama yaptım.

Benim oturduğum bina sonucu :

Eki Görüntüle 500657
Bir yan binam ve mahalledeki diğer binaların sonucu :

Eki Görüntüle 500658
Bizim bina hariç mahallemdeki tüm binaların durumu yukardaki gibi vdsl2 hizmeti binamiz eski değil ve binada oturan kişiler full akraba tanıdık felan.Yani altyapıyı yaparken bizi unuttuklarını düşünmeye başladım.Acaba yukarda gördüğüme göre vdsl 2 internetin portu var diyor yani yan binayla aramızda 5 mt var :D bizim binayı vdsl 2 'ye geçirmeleri mümkünmüdür acaba.

Sizin evinizin bağlı DSLAM cihazı yan binanınkiyle sistemde farklı gözüküyor. Santrale gidip durumu sorabilirsiniz. Türknet'e başvurmadan sorunu düzelt. Sonra Türknet'e VAE ile çok hız aldığını ve kurulumu VAE ile yapmalarını aksi takdirde abone olmayacağını söyle. 35 mb down 3 up'ı VAE üzerinden 76 liraya alırsın. Eğer VAE vermiyoruz çünkü YAPA bölgesindesiniz derlerse millenicomdan açtır, o zaten direk VAE kullanıyor.

Bu arada Türkneti aradığında veya online işlemlerden üye olurken şu kodu verirsen ikimizde ilk iki faturanı zamanında ödediğinde ikimizde bir ay ücretsiz hizmet alacağız. Kod : QYM19NF12CQC

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı