Manuel mi yoksa otomatik vites mi?

18 yaşındayım, yakında ehliyet almayı düşünüyorum fakat vites konusunda çok kararsız kaldım. Hayatımda daha önce hiç araba kullanmadım, sıfırdan başlayacak birine hangi vitesi önerirsiniz? Manuel vitesten endişeleniyorum doğrusu, genelde çoğu kişi sınavdan kaldığından dolayı. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.
Otomatik vites daha kolay ama alfa kişiler manuel kullanır. (!)

Ben manuel seviyorum.

Kasım ayında sıfır deneyimle manuel derslerine başladım; başta zor geldi, 4-5. derse kadar da keşke otomatiğe başvursaydım diye düşündüm ama son iki derste artık vites geçişlerini falan rahat yapabiliyordum, sadece durunca viteste unuttuğumdan stop ediyordu, sınavda da stop ettirmediğimden tekte geçtim :D aldıktan sonra otomatik de kullandım, tabii ki manuele göre çok rahat ama manuel de yapılamayacak kadar zor değil. Sınavdan sonra 30km otomatik 40-50km de manuel kullanmışımdır, manuelde bir kere kırmızı ışıkta stop ettirme haricinde sorun yaşamadım. Tabii bu kullanım sırasında manuelle yoğun trafiğe girmedim, onu biraz daha ustalaşınca denerim.
Bence manuel al, sonrasında otomatik araba kullanabiliyorsun zaten.

Hocam ehliyeti kaç ayda alınıyor?
Trafik derslerine gitmesem alabilir miyim ehliyet?

quote-real-men-use-three-pedals-vector-91105770.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Hocam ehliyeti kaç ayda alınıyor ?
Trafik derslerine gitmesem alabilir miyim ehliyet ?
Ben 2021 Ağustos sonu kursa kaydoldum, gittiğim kurs kitap verdi ve Covid'den dolayı ders yapmadı, zaten devam olmuyormuş, biraz oradan biraz internetten deneme çözdüm, zaten çok kolay bir sınav. Hiç çalışmadan bile geçer puana yakın alırsın ama biraz bilmekte fayda var.
Normalde 2 haftaya sınav tarihi veriliyor sınavdan 1-2 hafta sonra da direksiyon eğitiminiz başlıyor ama arada ailemde Covid olup biz de yanlış günde test yaptırınca trafik sınavım 2 hafta ertelendi, sonrasında direksiyon derslerine de 1 ay sonra kasımda başladım. 7*2 ders direksiyon dersi oluyor, 1 2 2 2 şeklinde 4 haftada dersleri alıp aralığın ilk haftası sınava girdim. 2-3 güne ehliyet almanız için belge çıkıyor, sonra ilçe nüfusa başvuruyorsunuz. Yılbaşından 1 önce falan fiziki ehliyet elime ulaşmıştı. Benim tam 4 ay sürdü ama benim gibi aksaklık yaşamazsanız 2-2.5 ay içerisinde halledersiniz. Zaten bu sürenin çoğu beklemeyle geçiyor.

Ben ve çevremdeki herkes manuel aldı. Çünkü manuel aldığınızda otomatik araba kullanabiliyorsunuz direkt. Tavsiyem manuel vites almanız. İleri de iş için lazım olur manuel vb.

Araç seçiminize göre değişir ancak büyük ihtimalle orta halli araç alacağınız için araba manuel olur.

Manuel araba kullanmak hiç zor değil, sınavdan kalanlar ise ya sinyal vermediğinden dolayı ya da park yaparken dubaya değdikleri için kalıyorlar.

Ehliyetimi 2021 Aralık ayında almıştım, sınavda milletin park etmesini beklerken canım çıkmıştı.

Trafikteyken müfettişler bas bana gaza diyorlardı.😂
Sürücü kursundan ders alırken yeri geldi 80 Km/h ile sollama yaptım, yeri geldi az daha Tofaşçı ile yarışacak kıvama gelmiştim. 😂

18 yaşındayım, yakında ehliyet almayı düşünüyorum fakat vites konusunda çok kararsız kaldım. Hayatımda daha önce hiç araba kullanmadım, sıfırdan başlayacak birine hangi vitesi önerirsiniz? Manuel vitesten endişeleniyorum doğrusu, genelde çoğu kişi sınavdan kaldığından dolayı. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Manuel al bende senin gibi endişeleniyordum sınavı tekte geçtim korkacak bir şey yok.

Geri
Yukarı