Masaüstü bilgisayarı yükseltme

eclipsis

Femtopat
Daha fazla  
Selam dostlar, 2018 yılında toplamış olduğum artık eskiyen bilgisayarımı biraz daha güncel hale getirmek istiyorum. Bütçem ortalama 25k diyelim, artık yeni piyasayı hiç bilmiyorum ben eskide kaldım, RTX'ler bile yeni bana hani.

Sistem özelliklerim:

NVIDIA GTX 1060 6 GB.
AMD Ryzen 5 1600 six-Core Processor, 3200 MHz, 6 Core(s), 12 logical Processor(s)
B350M Pro-VDH (MS-7A38)
16 GB DDR4 2133MHz.

80+ 650W bir güç kaynağım var, güç kaynağı yükseltmek zorunda olmasam tatlı olur, zira zaten benim sistemime dahi 3 gömlek yukarıda.

Son düzenleyen: Moderatör:
PSU yeterli. 2 seçeneğiniz var ya AM4 de kalır 4070/7800xt gibi bir kart alıp 5600 ile sistemi kullanırsınız ya da AM5 geçersiniz bu size bir 11-12K ya patlar kalan bütçe 14 kalıyor tabii arta kalan parçaları satabilirsiniz. Bu parayada RTX4060 Ti alınabilir. FHD çözünürlükte kalmayı düşünüyorsanız AM5'e geçmenizi öneririm.

PSU yeterli. 2 seçeneğiniz var ya AM4 de kalır 4070/7800xt gibi bir kart alıp 5600 ile sistemi kullanırsınız ya da AM5 geçersiniz bu size bir 11-12K ya patlar kalan bütçe 14 kalıyor tabii arta kalan parçaları satabilirsiniz. Bu parayada RTX4060 Ti alınabilir. FHD çözünürlükte kalmayı düşünüyorsanız AM5'e geçmenizi öneririm.
Soket farkı bir önem arz eder mi? Bana ne gibi avantajları ve dezavantajları olur? Soket değiştirmek istersem anakart da yenilemek durumunda kalırım sanırım, hangi anakartları tavsiye edersiniz ve alacağım AM5 soket işlemci hangisi olur?

Soket farkı bir önem arz eder mi? Bana ne gibi avantajları ve dezavantajları olur? Soket değiştirmek istersem anakart da yenilemek durumunda kalırım sanırım, hangi anakartları tavsiye edersiniz ve alacağım AM5 soket işlemci hangisi olur?

Evet bütün parçaları yenilemeniz lazım. Bunun avantajı ileride bir yükseltme daha yapacak olursanız sadece ekran kartını değiştirmeniz yeterli olur ve AM5 işlemciler AM4 işlemcilere göre çok daha performanslı oluyor mesela R5 7500F vs R5 5600 videosu izleyin atıyorum Valorant'ta 2 katı kadar FPS farkı oluşuyor. Ayrıca RAM'lerde DDR5e geçeceği için onlardanda bir hız artışı yakalayacaksınız.

Parça önerisi yaparım ancak anakartlar hakkında çok bir bilgim yok daha detaylı araştırırsanız güzel olur.

Anakart (forumda gördüm iyi sanırım)

İşlemci

Ram

Etti 11760TL.

Ekran Kartıyla birlikte 25760TL ediyor.

Yeni konular

Geri
Yukarı