Memtest86 sonuçlarının güvenilirliği?

Ali CEYLAN

Hectopat
Daha fazla  
Bu konuyu sadece kendi sistemimde aldığım iki farklı sonuca istinaden belirtiyorum ki sorunu olanların sadece programın sonuçlarına bakarak karar vermelerinin doğru olmadığı belirtmek isterim.

Mevcut sistemim:
AMD Ryzen 1700 + Corsair Quadkit 4x4 GB 2666 MHz RAM, Asus x370 Prime Pro.

Geçtiğimiz ay içinde ve öncesinde oldukça can sıkıcı mavi ekran, takılmalar, önyükleme sorunları, ısınma gibi yaşanabilecek her naneyi yaşadım. Baştan aşağı sistemi demontaj yapıp kabloları denedim filan bir şekilde şu an her şey stabil. Belirtmek istediğim, Memtest86 sonuçlarına bakarak hareket etseydim 2000 TL üzerinde RAM satın almam gerekiyordu.

Update AGESA 1.0.0.2a güncellemesi sonrası Memtest86 belirli bir zaman sonrasında hata veriyordu. Windows kendi test aracı da RAM hatası veriyordu. AIDA64 stres testinde ise Hardware hatası alıyordum. Chrome arada RAM sebepli zırp pırt çöküyordu.
AGESA 1000a sürümüne sahip BIOS versiyonunda downgrade yaptığımda önyükleme hatası vermemişti. Memtest86 hatasız tamamlanıyor, Windows kendi aracı da RAM'lerde sorun bulamıyor ve AIDA64 stres test yazılımları da stabil bir şekilde tamamlanıyor. Diğer türlü ısınma ve Windows rutini sirasındaki mavi ekran hataları ayrı bir problemin parçası olduğunu da bu sayede anladım ve onlar içinde ayrıca bir operasyon uyguladım.

Buradan çıkarttığım sonuç şu; Güncel BIOS sürümü mevcut sistemimizde uyumsuzluk yapıyor olabilir. Ve test yazılımlarının sonuçları oldukça büyük öneme sahip olsa bile her zaman da bakii değil. Bilginize.

Son düzenleme:
ASUS anakartları çok seçici hocam. AMD tarafında bu durumu çok yaşamış ve en sonunda Gigabyte anakart almıştım. Anakarta da bağlı olabiliyor bu sorunlar. O günden beri anakart tarafında ASUS'tan uzağım.

O veya bu sebeple oluyor bunlar zaten. Benimde anakartım şüpheli. Ama işte, sağlam RAM yerine bir daha sağlam RAM alacaktım. :( Sistemin ölmesini bekliyorum. Gigabyte ile yoluma devam edeceğim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı