MESEM nedir?

rimexlz

Decipat
Yer
Bursa
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Geforce RTX 2080 - AMD RYZEN 7 3800XT - MSI MAG B550 - 16 GB RAM
Dostlar ben MESEM'e kaydolmak istiyorum ama nasıl oluyor, neler yapmalıyım?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ülkemizin nitelikli iş gücü ihtiyacı çerçevesinde öğrencilerin, ilgi, istek, yetenek ve kişilik özelliklerinin ortaya çıkarılması, başarılı ve mutlu olabilecekleri bir mesleği seçmeleri için meslekler hakkında bilgilendirilmeleri, eğitim sistemi ile çalışma hayatı arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi, ülkemiz insan kaynağının geliştirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Buna istinaden bu bünyeye kayıt olabilirsiniz. Ayrıca mesleki eğitim merkezi öğrencileri haftada 1 gün okulda teorik eğitim, 4 gün işletmelerde pratik eğitim alırlar.

Kayıt şartları:
  • En az ortaokul veya imam hatip ortaokulunu bitirmiş olmak.
  • Sağlık durumu ilgili mesleğin öğrenimine elverişli olmak. Bu durum gerektiğinde sağlık/sağlık kurulu raporuyla belgelendirilir.
  • Kayıt olacağı meslek dalı ile ilgili bir iş yeriyle sözleşme imzalamak (Sözleşme imzalanacak iş yerinde "Usta Öğreticilik Belgesine" sahip bir usta bulunması gerekir).
  • Kayıt için yaş sınırı yoktur.
  • Öğrenci kayıtları yıl boyu devam eder.
Nasıl başvurabilirsin:
  • Başvuru şartlarını taşımak koşuluyla, mevcutta bir işletmede çalışanlar veya işletmede çalışmayıp mesleki eğitim almak isteyen adaylar kimlik bilgileriyle birlikte en yakın mesleki eğitim merkezine veya mesleki ve teknik Anadolu lisesine bizzat müracaat edebilir.
  • Herhangi bir İşletmede çalışmayanlar; mesleki eğitim merkezleri tarafından meslek seçimi ve işletme bulma konusunda rehberlik ve yönlendirme hizmeti alabilirler.
  • Mesleki eğitim merkezine kayıt; okul, işletme ve öğrenci/veli arasında "işletmelerde mesleki eğitim sözleşmesinin" imzalanmasıyla başlar.
  • Öğrenci e-MESEM sistemine okul tarafından kaydedilir.
  • Öğrenci kayıt olduğu andan itibaren meslek hastalıkları, iş kazalarına karşı sigortası ile maaşı başlar, öğrenim süresi boyunca devam eder.
Kaynak: MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ (MESEM) NEDİR

Ülkemizin nitelikli iş gücü ihtiyacı çerçevesinde öğrencilerin, ilgi, istek, yetenek ve kişilik özelliklerinin ortaya çıkarılması, başarılı ve mutlu olabilecekleri bir mesleği seçmeleri için meslekler hakkında bilgilendirilmeleri, eğitim sistemi ile çalışma hayatı arasındaki ilişkinin güçlendirilmesi, ülkemiz insan kaynağının geliştirilmesi açısından büyük önem arz etmektedir. Buna istinaden bu bünyeye kayıt olabilirsiniz. Ayrıca mesleki eğitim merkezi öğrencileri haftada 1 gün okulda teorik eğitim, 4 gün işletmelerde pratik eğitim alırlar.

kayıt şartları:
  • En az ortaokul veya imam hatip ortaokulunu bitirmiş olmak.
  • Sağlık durumu ilgili mesleğin öğrenimine elverişli olmak. Bu durum gerektiğinde sağlık/sağlık kurulu raporuyla belgelendirilir.
  • Kayıt olacağı meslek dalı ile ilgili bir iş yeriyle sözleşme imzalamak (sözleşme imzalanacak iş yerinde "usta öğreticilik belgesine" sahip bir usta bulunması gerekir).
  • Kayıt için yaş sınırı yoktur.
  • Öğrenci kayıtları yıl boyu devam eder.
nasıl başvurabilirsin:
  • Başvuru şartlarını taşımak koşuluyla, mevcutta bir işletmede çalışanlar veya işletmede çalışmayıp mesleki eğitim almak isteyen adaylar kimlik bilgileriyle birlikte en yakın mesleki eğitim merkezine veya mesleki ve teknik Anadolu lisesine bizzat müracaat edebilir.
  • Herhangi bir işletmede çalışmayanlar; mesleki eğitim merkezleri tarafından meslek seçimi ve işletme bulma konusunda rehberlik ve yönlendirme hizmeti alabilirler.
  • Mesleki eğitim merkezine kayıt; okul, işletme ve öğrenci/veli arasında "işletmelerde mesleki eğitim sözleşmesinin" imzalanmasıyla başlar.
  • Öğrenci e-MESEM sistemine okul tarafından kaydedilir.
  • Öğrenci kayıt olduğu andan itibaren meslek hastalıkları, iş kazalarına karşı sigortası ile maaşı başlar, öğrenim süresi boyunca devam eder.
Kaynak: MESLEKİ EĞİTİM MERKEZİ (MESEM) NEDİR

Teşekkürler hocam ama benim öğretmen MESEM merkezine git demistide.

Teşekkürler hocam ama benim öğretmen MESEM merkezine git demistide.
Hayır, illa ana merkezine gitmene gerek yok. Sana en yakın mesleki eğitim merkezine ya da mesleki ve teknik anadolu liselerine başvuruda bulunabilirsin. Ardından merkezde bir sözleşme imzalaman gerekiyor. Sonrasında kayıt tamamlanıyor.

Hayır, illa ana merkezine gitmene gerek yok. Sana en yakın mesleki eğitim merkezine ya da mesleki ve teknik Anadolu liselerine başvuruda bulunabilirsin. Ardından merkezde bir sözleşme imzalaman gerekiyor. Sonrasında kayıt tamamlanıyor.

Sağ olun hocam peki usta mi bize maaş veriyor yoksa merkez mi? Yani ustayı ikna etmek var bir de.

Son düzenleyen: Moderatör:

Geri
Yukarı