Meslek Liseleri ve Anadolu Liseleri Hakkında?

Mustafa Tanis

Hectopat
Yer
Adana
Daha fazla  
Meslek
Lise Öğrencisi
Merhaba arkadaşlar. Ben şuan Meslek Lisesi'nde okumaktayım. Okuduğum okul özel bir okul. Ben gelecekte iyi bir üniversite ve iyi bir mesleğe sahip olmak istiyorum. Okulda sınıf birincisi, okulda 12.yim. Meslek liselerinin eğitiminden tereddütlüyüm. İyi bir geleceğe sahip olmak için Anadolu lisesi'ne geçiş yapmalı mıyım?
Meslekler konusunda kafam çok karışık. Hangi mesleği seçeceğimi dahi bilmiyorum. Bana biraz bilgi verirseniz teşekkür ederim. Şuan da kafamda bir okul var. 2 de boş yer bulunmakta cevaplarınıza bakarak hemen nakil isteyeceğim. Şimdiden teşekkürler.
( Birden çok konu açtım bu konuya benzer kusuruma bakmayın. Kafam çok karışık.)

Meslek lisesinde ki bölümünden memnun musun? Bölümün ne? Şahsen ben meslek lisesinden anadolu lisesine sonra fen lisesine nakilimi aldırdım. Arada dağlar kadar fark var. Anadolu lisesine gitmelisin. Meslek lisesinde meslek üzerine eğitim veriyorlar. Derslerde zorlamıyorlar. Anadolu lisesinde herşey tıkırında. Ama meslek liselerinde 2 yıl üniversite garanti. Tabi okuduğun bölümü istiyorsan.

Çoğu Avrupa ülkelerinde eğer meslek lisesi okumamış iseniz ya da fen lisesi, anadolu lisesi tarzında bir üniversiteden mezun değilseniz üniversite yolu kapalı. Bu meslek liselerinde üniversite düzeyinde eğitimler veriliyor. Üniversiteye gittiğiniz zaman sadece işin uygulama kısmı kalıyor. Mesela doktor olmak istiyorsunuz sağlık meslek lisesini bitirip, fen lisesi yada anadolu lisesi denginde bir okul bitirmeniz gerekiyor.

Ülkemizde bu durum böyle mi ? Tabiki değil. Bir meslek lisesi öğretmeni olarak her ne kadar öğretmenlik yapmasamda,staj yaptığım için durumu biliyorum. Meslek liseleri puan alamayan öğrencilerin aileleri tarafından en azından bir meslek sahibi olur gibi düşünceyle gönderiliyor. Sözüm kendi isteği ile giden öğencilerin dışında. Oraya gidip seçtiği bölümü gerçekten severek okuyanlarda var.

Eğer okuduğun bölümü sevmiyorsan bence naklini aldır. İstemediğin bir okul 4 seneni alır belki ama yanlış meslek seçimi bir insanın hayatından 45-50 sene alır.

Düz liselrin hepsi anadolu lisesi olduğu için hedefini anadolu lisesi olarak belirleme, fen liselerinin kalitesinin düştüğünü sanmıyorum hedefini fen liseli düzeyinde tut. Sadece bizim görüşlerimize değil kaliteli bir rehber hoca bulursan çekinmeden git danış sonuçta senin geleceğin.

Meslek lisesinden fen lisesine nasil gecis olacak. O puani alsaydi zaten sinavda fen lisesini anadolu lisesini kazanabilirdi. Gerci sistem degisti sinavlar degisti. Oyle bir gecis hakki soz konusu mu ? Fen liselerinin coguna belli bir capta derece yapan ogrenciler giriyor.

Ketumda dogru demis bir rehber ogretmeni ile konusmak daha iyi burada herkes kendi gorusunu soyluyor. Bana kalirsa universitede sayisal okuyacaksan saglam bir anadolu teknik lisesinede gecis yapabilirsin. Suan katsayi engelide yok zaten. Hem Anadolu lisesi duzeyinde egitim verir hemde meslek sahibi olursun. Suan ki bazi anadolu teknik liselerinin egitimi normal anadolu liselerinin egitiminden daha iyi. Cunku cogu duz lise anadolu lisesi oldu. Benim zamanimda kat sayi engeli vardi. Ben ogretmen olabildim ama kardesim ayni liseden mezun oldu ve suan muhendislik fakultesinde. Tuzla Anadolu Teknik ve Haydarpasa Anadolu Teknik Istanbul'un en iyileri suanda

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı