Milli piyango tuttuğunda ne yapardınız?

İlk olarak yaklaşık 2 yıldır hayal ettiğim ve planladığım gaming room projemi gerçekleştirirdim. İleride kazanacağım çok fazla olmayan para ile hesapladığım zaman bana 50.000 lira bir masraf çıkarıyordu ortalama. Tabi bu projeye çok üst düzey ve bir gamer için gereksiz donanımlar eklememiştim. Ama tabii ki büyük parayla oluşturacağım sistem çok büyük ihtimalle Ryzen 2990WX ve RTX 1080 Ti donanımları ve en üst düzey parçalarla oluşur. Herhalde 200.000 lira oraya gider. Abime kendime son model spor arabalar çeker ve buraya sığdıramayacağım şeyler yaparım. Bu kadar yeter, çıksın da sonra konuşuruz. :)

İhracat beni bekler.
En azından küçük ölçekli bir fabrika açıp sadece yurtdışına satış yapardım içe satış eşittir batış diyebilirim.

Geçen sene 61 milyon TL'ymiş büyük ikramiye, 10 milyon dolar eder yaklaşık. Sanırım doğaya kaçardım, güzel bir evim ve kitaplar olsun yeterli. Yatırımla falan hiç uğraşmazdım zaten hayatım boyunca yetecek bir para niye kendimi daha çok para hırsıyla yıpratayım ki?

Çıkan paranın %10'si ile birikim hesabı oluşturup ilerde çocuğum için sağlam bir geleceğin temellerini atardım.
%10'unu kötü gün dostu olarak eşimle ortak bir hesap oluşturup ikimizin onayı olmadan çekilemeyecek şekilde imzayı basardım.
%50'si ile bir iş kurardım. Tutara göre bu %30'lara düşebilir.
Eğer alabiliyorsam, tutarın %20'si ile ev alırdım. Tutara göre düşebilir ama artamaz.
%5'i ile bir araba alırdım. Ne kadar tutarsa tutsun %5'den fazla vereceğimi sanmam gereksiz.
%10'unu aileme- eşimin ailesine destek sağlardım. Rahat etsinler bu yaştan sonra.
Bunlardan önce max. %10'u ile Dünya turu iyi olur.
E geri kalan %5 de büyük ihtimal bu aşamalarda kaybolur zaten :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı