MSI Vector RTX 4080 vs ASUS ROG STRIX G16 RTX 4080

Ella Freya

Megapat
Sosyal Tayfı
Makaleler
15
Yer
Ötüken

ASUS artıları: Üretim ve malzeme kalitesi, ekran paneli, şarj aleti görünümü, RGB ışıklandırma, 0.4" daha büyük ekran vs.

MSI artıları: 13700HX, daha iyi soğutma %5 civarı, üst metal kapak, daha stabil MSI Center.

Arkadaşlar arada kaldım, son iki modeli kafaya koydum. MSI'daki panel çok iğrendiriyor. 70 bin lira verip o paneli almayı kazıklanmak gibi hissediyorum. Ayrıca şarj aletinin görünümü acayip kötü. 10 bin liralık iGPU laptopların bile daha iyi şarj aleti görünümü var. Evet şarj aletine bakıyorum çünkü az para vermiyorum başta. ASUS TUF serisine bile güzel adaptör koyabiliyorken o modem adaptörü ne?

ASUS'a da kızıyorum çünkü 13700HX koysa bu konuyu bile açmadan laptopu alırdım. Youtube'da bu iki bilgisayarın düzgün bir incelemesi bile yok, hep 4060 modellerinin var.

İkisi arasından MSI tercih ederdim. Bence bu bütçede ROG STRIX G16 kasa tercih edilmemeli.

Ancak bu paraları vermişken FHD cihaz almak hakaret gibi bence. Ekranı fazla büyük gelmeyecekse bütçeyi biraz arttırıp HP Omen 17 almak daha mantıklı. Bu modeli bizzat yakından incelemiş biri olarak verdiği premium hissiyatını muadil laptopların hiçbirinde görmedim. Omen 17 modellerdeki limit durumu nedir bilmiyorum ancak QHD ve 32 GB RAM olması aradaki performans farkına kesinlikle değer.

İkisi arasından MSI tercih ederdim. Bence bu bütçede ROG STRIX G16 kasa tercih edilmemeli.

Ancak bu paraları vermişken FHD cihaz almak hakaret gibi bence. Ekranı fazla büyük gelmeyecekse bütçeyi biraz arttırıp HP Omen 17 almak daha mantıklı. Bu modeli bizzat yakından incelemiş biri olarak verdiği premium hissiyatını muadil laptopların hiçbirinde görmedim. Omen 17 modellerdeki limit durumu nedir bilmiyorum ancak QHD ve 32 GB RAM olması aradaki performans farkına kesinlikle değer.

İşlemcisi limitli bu aletin. 157 değil 100W ve undervolt yok.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Omen 17 alana modem hediyeymiş,

@T21 @Xevanior @BerkayZ87

Son düzenleme:

PL1 100W PL2 130W performans modunda, balanced modda 55W PL1 130W PL2 limiti bulunuyor. 18k R23 puanı vermesi kadar komik bir durum yok. MSI cihazın güç limiti 220 PL1 ve 220 pl2.

MSI cihaz 13900HX Omen cihazın işlemcisiyle aynı R23 puanına sahip, 26k her ikisi de. Yüksek segmentlerde HP tercih edilmemeli.

Vector'un panelinin sizi rahatsız edeceğini düşünmüyorum, panel konusunda pek iyi olmasa da tatmin edeceğini düşünüyorum.

Soğutma konusunda ROG'u ikiye katlayabilecek bir cihaz, önceki konunuzda da söyledim zaten. Şarj aletini de o kadar kafaya takmanıza gerek yok cihazı sık taşımayacaksanız. MSI'in Advanced BIOS olayı da çok büyük bir artı, sizi tamamen özgür bırakıyor, neredeyse istediğiniz her şeyi ayarlayabiliyorsunuz BIOS üzerinden.

Vector'un fiyatı da bayağı çokomelliymiş. Bu fiyata kaçmaz. Daha geçen 75k gibi bir şeydi fiyatı.

Yüksek segmentlerde HP tercih edilmemeli.
HP Omen - 19.5K
MSI VECTOR - 22K

Stok halde farklar bu şekilde. Cihazda limit olduğu bariz ancak dediğiniz kadar fark yok. Zaten alan kişi rekabetçi oyunlar oynamadığı sürece "Oyun performansı" olarak farkı hissetmeyecektir bile.

Atılan MSI'da güzel modeldir özellikle kullanıcıyı performans anlamında özgür bırakması bir artı ancak geniş yelpazeden baktığınızda 2x8 GB RAM olması, FHD ve bu paralara yakışmayan bir panele sahip olması benim gözümde büyük eksi.
Konu sahibi arkadaş gibi öncelik maksimum performans ise tabiiki de kesinlikle MSI VECTOR tercih edilmeli ancak bu paraları verdiğinizde RTX 4080'in yanına HP Omen 17 modeldeki kaliteli kasa, panel, 240 Hz QHD ekran ve 2X16 RAM daha çok yakışır. Omen serisini fazla hor görüyorsunuz her malın bir fiyatı vardır. Bu fiyata bu özellikleri sunuyorsa performanstan kısıp neden tercih edilmesin ?

HP Omen - 19.5K
MSI VECTOR - 22K

Stok halde farklar bu şekilde. Cihazda limit olduğu bariz ancak dediğiniz kadar fark yok. Zaten alan kişi rekabetçi oyunlar oynamadığı sürece "Oyun performansı" olarak farkı hissetmeyecektir bile.

Omen cihazdaki limit kaldırılamıyor ec olduğu için. MSI cihaza güzel ayarlar yapılınca performans farkı çok fazla oluyor. Limitlenmesi oyun için
Stutter sebebidir.

@erengore BIOS üzerinden yapılacak ayarları ben ise Windows üzerinden yapılacak ayarları gösteririz. Ek olarak HP cihazda undervolt bulunmuyor sorun yaratır.

HP Omen - 19.5K
MSI VECTOR - 22K

Atılan MSI'da güzel modeldir özellikle kullanıcıyı performans anlamında özgür bırakması bir artı ancak geniş yelpazeden baktığınızda 2x8 GB RAM olması, FHD ve bu paralara yakışmayan bir panele sahip olması benim gözümde büyük eksi.
Konu sahibi arkadaş gibi öncelik maksimum performans ise tabii ki de kesinlikle MSI Vector tercih edilmeli ancak bu paraları verdiğinizde RTX 4080'in yanına HP Omen 17 modeldeki kaliteli kasa, panel, 240 Hz QHD ekran ve 2x16 RAM daha çok yakışır. Omen serisini fazla hor görüyorsunuz her malın bir fiyatı vardır. Bu fiyata bu özellikleri sunuyorsa performanstan kısıp neden tercih edilmesin?

Omen'da kaliteli kasa mı var? Güldürme beni. Geçtiğimiz haftalarda bir Omen kullanıcısı cihazın ızgara kısmında bulunan plastiğin sıcaklıktan dolayı zamanla yamulduğunu ve ekrana sürttüğünü belirtti bir konuda. Cihaz daha 9 aylıkmış. Omen modellere doğru düzgün UV bile yapılmıyor, HP sağ olsun. ThrottleStop çalışmıyor. Ekran kartı da 150W diye biliyorum. Vector'den geride kalıyor.

Konu sahibi r6s oynadığı için farkı hissedecektir her türlü :)

Omen'da kaliteli kasa mı var? Güldürme beni. Geçtiğimiz haftalarda bir Omen kullanıcısı cihazın ızgara kısmında bulunan plastiğin sıcaklıktan dolayı zamanla yamulduğunu ve ekrana sürttüğünü belirtti bir konuda. Omen modellere doğru düzgün UV bile yapılmıyor, HP sağ olsun. ThrottleStop çalışmıyor. Ekran kartı da 150W diye biliyorum. Vector'den geride kalıyor.

Bu modelde direkt UV kilitli, açık olanlarda bile sadece Core birimine yapılabiliyor ama etkisi çok az.

Yeni konular

Geri
Yukarı