Müstakil eve Türk Telekom fiber altyapı çektirme işlemi

rtx4090alacagim

Picopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, İzmir'de müstakil evlerin olduğu bir muhitte yaşıyorum. Evimden 240 metre uzaklıkta cadde tarafında bir otobüs durağına yakın Türk Telekom fiber altyapı kutusu var. (benzer görseli aşağıya ekliyorum.)

1714468382343.png

Buradan evime fiber hat çektirmek istiyorum. Nasıl bir yol izlemeliyim?

Arkadaşlar merhaba, İzmir'de müstakil evlerin olduğu bir muhitte yaşıyorum. Evimden 240 metre uzaklıkta cadde tarafında bir otobüs durağına yakın Türk Telekom fiber altyapı kutusu var. (benzer görseli aşağıya ekliyorum.)

Eki Görüntüle 2182435

Türk Telekom bölge müdürlüğüne gidip dilekçe vereceksin yeterli talep olunca çekerler muhtemelen yeterli talep yoksa ücret karşılığında da çekiyorlar diye biliyorum onlarla görüşmenlazım.

Eki Görüntüle 2182435

Bu fiber kutusu olmuyor bu arkadaş saha dolabı oluyor, eskinin santrali gibi düşünebilirsin. Buradan binalara bakır kablo ile dağıtıyorlar telefon ve interneti.

Daireye fiberde bina altına farklı bir cihaz koyuyorlar.

Kapımın önünde var (ki yan binaya da bağlandı), 1 seneyi geçti en fazla 3 metre hat için halen uğraşmaktayım. İnşallah sizinki erken çözülür.
Müdürlüğe gittim, isterseniz dilekçe yazın ama sonuçlanmaz dediler geçtiler.

Bu fiber kutusu olmuyor bu arkadaş saha dolabı oluyor, eskinin santrali gibi düşünebilirsin. Buradan binalara bakır kablo ile dağıtıyorlar telefon ve interneti.

Daireye fiberde bina altına farklı bir cihaz koyuyorlar.
Aslında kutu bu değil, eve 240 metre uzaklıkta olan kutunun üstünde "Türk Telekom Fiber Dijital altyapısı ile burada" diye ibare var.

Dilekçeyi de baştan savarlar müdürlükte baştan savmış bizde işler böyle herkes işinin başında ama herkes başından savıyor ve hiç kimsenin işi çözülmüyor.

Aslında kutu bu değil, eve 240 metre uzaklıkta olan kutunun üstünde "Türk Telekom Fiber Dijital altyapısı ile burada" diye ibare var.

TTNET'in fiber dediği her şey fiber değil kelime oyunu yapıyorlar. Bu resim attığın kutular da fiber ama yarı fiber. Santralden fiber o kutuya geliyor oradan bakır kablo ile dağıtılıyor öyle çalışıyor. Bu cihazların farklı şekilde çalışabilme durumu yok.

Senin muhtemelen istediğin 1gb olan gigafiber onda dediğim gibi bunla aynı mantık santralden fiber kabloyu kapının önüne getirip cihaza ekliyorlar oradan da dairene bina içi kullanılan fiber kablolarla dairene getiriyorlar tamamen farklı bir şey.

Bu cihaz ile bağlanıyorsan ve evinize gelen bakır tesisat kablosu sağlamsa 100mb'e kadar alabilirsin bunda da.

Dilekçeyi de baştan savarlar müdürlükte baştan savmış bizde işler böyle herkes işinin başında ama herkes başından savıyor ve hiç kimsenin işi çözülmüyor.
Aynen dediğin gibi oluyor. Hiç bir işe yaramadı gitmek.
TTNET'in fiber dediği her şey fiber değil kelime oyunu yapıyorlar. Bu resim attığın kutular da fiber ama yarı fiber. Santralden fiber o kutuya geliyor oradan bakır kablo ile dağıtılıyor öyle çalışıyor. Bu cihazların farklı şekilde çalışabilme durumu yok.

Senin muhtemelen istediğin 1gb olan gigafiber onda dediğim gibi bunla aynı mantık santralden fiber kabloyu kapının önüne getirip cihaza ekliyorlar oradan da dairene bina içi kullanılan fiber kablolarla dairene getiriyorlar tamamen farklı bir şey.

Bu cihaz ile bağlanıyorsan ve evinize gelen bakır tesisat kablosu sağlamsa 100mb'e kadar alabilirsin bunda da.
Bilgi için teşekkürler. O zaman metronet veya farklı firmayla şansımı deneyeceğim. Aylık yaklaşık 1TB upload işim oluyor bazen onu da aşıyorum şu an hız bu şekilde çok zorlanıyorum VDSL ile
1714498822143.png

Eki Görüntüle 2182435

Hocam bu fotoğraftaki erişim kabini FTTC sisteme ait senin başvuru yapman gereken sistemin adı FTTH olarak geçiyor. Kendim de bizzat Türk Telekom Saha Operasyonları Teknikeri olarak sana şunu öneriyi verebilirim. Evin müstakil olduğu için Havai OFDK kurulumu daha uygun olur. Muhtemelen evinin önünde telefon direği mevcut olup, internet hizmetin de ADSL veya VDSL altyapıdan çalışıyordur. İnternet dağıtım kutun yani ankastre kutun bakır altyapı için tasarlanan ana local kutusu veya tampon kutudur. Bu kutunun fiber dağıtım kutusu olarak değişimini talep etmen ve gerekirse çevredeki diğer müstakil evlerden imza toplamanın ardından, bir kişinin de vekalet etmesiyle bulunduğun bölgedeki Türk Telekom İlçe Müdürlüğü'ne dilekçeyi vermen yeterli olacaktır. Daha sonra ilgili birimlere dilekçen yönlendirilip uygun görüldüğü takdirde altyapı hazırlıkları için çalışmalar başlayacaktır.
Dipnot: Dilekçeye olumlu geri dönüş yapılma ihtimalini arttırmak adına Türk Telekom'un Yatırım Departmanı'nın talep ettiği müşteri oranı başvuran sayısının en az %60'ı olarak belirlenmiş durumdadır. Yani mevcut imza sayısının %60'ının Türk Telekom'dan internet hizmeti alması gerekmektedir.

Eki Görüntüle 2182435

Dilekçe vermen lazım bölge müdürlüğüne ama işin zor ne kadar cok müşteri olursa anca o zaman baglıyorlar. Ben 7senedir baglatamadım

Yeni konular

Geri
Yukarı