Neden Herkes Fenerbahçe Karşıtı?

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Fatih Toprak

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Türkiye
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Sizden bahsetmiyorum ama ülkemizde iki tip taraftar var. Birincisi Fenerbahçe taraftarı, ikincisi Fenerbahçe karşıtı taraftar. Öyle arkadaşlarım oldu ki Avrupa'da bile Fenerbahçe'nin rakibini destekliyorlardı. Ligimize gelirsek 3 büyük kulüp taraftarına sorsanız (BJK, GS, TS) biz şampiyon olalım, eğer olamazsak Fenerbahçe olmasın diye cevap verirler. Bu Fenerbahçe karşıtlığı neden? Hiçbir anlam veremiyorum...

Son düzenleyen: Moderatör:
Taraftar konusunda çoğu insan 2 fikire sahiptir. Kendi takımını tutmak ve rakip takımları tutmamak. Bu her takın için böyle. Açıkçası Avrupada Türk takımını tutmayan taraftar değildir. Hatta Türk bile değildir bence.

Besiktasliyim her Türk takımın taraftarı değerlidir. Fenerbahçe takımındada yönetim değişirse daha sempatik bir takım olur diye düşünüyorum.

Büyük ihtimalle Fenerbahçe'lisiniz. Şunu size temin ederim ki. Öyle bir şey yok. Yukarıda ki arkadaş çok güzel açıklamış. Kendi takımı başarılı, diğer takımlar başarısız olsun kafasında çoğu kişi. Bu Fenerbahçe'ye ait bir şey değil. Dediniz ya Avrupa'da ki maçlarda bile rakibi tutuyorlar diye. Bu hem Galatasaray hem de Beşiktaş için geçerli. Kimse de şampiyonluk konusunda "Fenerbahçe olmasın da kim olursa olsun" tarzında cevap vermez. Fazla bencilce bir yaklaşım bu. Bu kadar önemsemeyin Fenerbahçe'yi. Sadece onun üstünden dönmüyor olaylar. Kimsenin Fenerbahçe'ye karşı bir garezi falan yok yani.

En önemli sebebi zamanında rakipleriyle aralarındaki açık şampiyonluk sayıları farkı sebebiyle oluşmuş biz hep en iyisiyiz gibisinden kibir duygusudur. Bu durum 103 gollü sezon sonrası iyice ayyuka çıkmıştır.

Daha sonraki yıllar Beşiktaş ve Galatasaray şampiyonluklar kazandıkça aradaki şampiyonluk farkı eriyip üstüne bir geçilince kibir duygusuna ek olarak rakipler ile uğraşma, işlerine çomak sokmak, başarılı olanı aşağıya çekme kıskançlığı, kendini tüm rakiplerden soyutlama gibi şeyler eklendi.

Başka bir sebepte medyanın onlarla diğer rakiplerine nazaran daha fazla haşır neşir olması sebebi yüzündendir. Galatasaray taraftarı olarak FB'nin her zaman medya tarafından iyi kötü daha çok haberinin yapıldığını söyleyebilirim. Üstelik ortalığı kasıp kavurduğumuz 96-2000 arası dahi ne olacak bu FB'nin hali diyen medya, GS'nin başarıları kadar FB'nin ne zaman tekrar ligin en iyisi olacağını da tartışıp durmuştur.

Üçüncü sebep seçtikleri Ali Şen ve Aziz Yıldırım gibi iki sevimsiz, geçimsiz, küçük dünyaları ben yarattım modunda takılan kişilerin yıllardır sonuç ne olursa olsun takımın başında olması yüzündendir. Ne zaman rakiplerini statların da ışıkları kapatmadan kupa almasını hazmederlerse antipatiklikleri benim nazarımda azalır.

Son düzenleyen: Moderatör:
En önemli sebebi zamanın da rakipleriyle aralarında ki açık şampiyonluk sayıları farkı sebebiyle oluşmuş biz hep en iyisiyiz gibisinden kibir duygusudur. Bu durum 103 gollü sezon sonrası iyice ayyuka çıkmıştır.

Daha sonra ki yıllar Beşiktaş ve Galatasaray şampiyonluklar kazandıkça aradaki şampiyonluk farkı eriyip üstüne bir geçilince kibir duygusuna ek olarak rakipler ile uğraşma, işlerine çomak sokmak, başarılı olanı aşağıya çekme kıskançlığı, kendini tüm rakiplerden soyutlama gibi şeyler eklendi.

Başka bir sebepte medyanın onlarla diğer rakiplerine nazaran daha fazla haşır neşir olması sebebi yüzündendir. Galatasaray taraftarı olarak FB'nin her zaman medya tarafından iyi kötü daha çok haberinin yapıldığını söyleyebilirim. Üstelik ortalığı kasıp kavurduğumuz 96-2000 arası dahi ne olacak bu FB'nin hali diyen medya, GS'ın başarıları kadar FB'nin ne zaman tekrar ligin en iyisi olacağını da tartışıp durmuştur.

Üçüncü sebep seçtikleri Ali Şen ve Aziz Yıldırım gibi iki sevimsiz, geçimsiz, küçük dünyaları ben yarattım modunda takılan kişilerin yıllardır sonuç ne olursa olsun takımın başında olması yüzündendir. Ne zaman rakiplerini statların da ışıkları kapatmadan kupa almasını hazmederlerse antipatiklikleri benim nazarımda azalır.
Kesinlikle. Ne zaman bir Fenerbahçeli taraftarla konuşsam bir türlü anlaşamıyorum futbol konusunda arkadaş.

Hocam sen ne ettin ?
Öyle arkadaşlarım oldu ki Avrupa'da bile Fenerbahçe'nin rakibini destekliyorlardı.
Sanırım diğer takım taraftarlarının Galatasaray'ın rakibi kim olursa onlardan yana olduğunu unuttun. Bayrak sallamalar, Atkılar, Pankartlar ohooo daha alacak çok yolunuz var diğer taraftarları eleştirmeden önce.

Açıkçası Avrupada Türk takımını tutmayan taraftar değildir. Hatta Türk bile değildir bence.

Bunlar boş milliyetçi lafları. Türk takımlarını tutmak için hiçbir sebep yok. Oynadıkları çöp futbol ve kavga gürültü haricinde ortada bir şey göremiyorum.

Milli takım haricinde kimse umrumda değil.

Gerçi milli takım'ın durumu da ortada.

Ben Borussia taraftarıyım. Fenerbahçe taraftarı az kibir değil ama :).

Bunlar boş milliyetçi lafları. Türk takımlarını tutmak için hiçbir sebep yok. Oynadıkları çöp futbol ve kavga gürültü haricinde ortada bir şey göremiyorum.

Milli takım haricinde kimse umrumda değil.

Gerçi milli takım'ın durumu da ortada.
Ne demek hiçbir sebep yok? Onlar oraya gidip Türkiye'yi temsil edecekler ve siz Türkiye'yi temsil edenleri desteklemeyip elin yabancısını mı destekleyeceksiniz? Hadi bunu boşverin. Ülke puanımız da var bu işin içinde. Yani tuttuğunuz takım dışında avrupaya gidecek takımlarımız mağlubiyetler alıp ülke puanını düşürürse şampiyon takım bile UCL'ye doğrudan katılamayabilir. Bu tip davranışları Türk insanına yakıştıramıyorum...

@Barış Tolon Siz böyle bir şey yok diyorsunuz ama bence var. Yaşadığım çevrede Fenerbahçe dışında bir takımı destekleyen taraftara sorsanız konunun başında bahsettiğim şeyleri söyler. Okulumda da bu durum var. Özellikle Galatasaraylılar bunu yapıyor. Sınıfta sürekli "ha ha ha sizin 3 yıldızınız var bizim 4, ha ha ha bizim uefa kupamız var sizin yok, şikebahçe" gibi muhabbetler var. Bakın şu küçücük çocuk bile o havalara girmiş. Bir de saygı baskılı formayla çıkıyor...
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

@ilker.uludaq
Keşke her taraftar sizin gibi olabilse.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı