Neden sohbet konuları belli bir zaman sonra kilitleniyor?

Haruki Murakami

Hectopat
Makaleler
3
Yer
Muğla/Bodrum
Evet, son zamanlarda sıklıkla gördüğüm bir olay. Bir sohbet konusu açılıyor, belli bir zaman sonra da konuda hiçbir sorun olmamasına rağmen birden kilitleniyor. Mesela ben forumdaki samimi olduğum üyeler ile devamlı olarak konuşmak istiyorum, ama olmuyor. Adı üstünde sohbet konusu, bir konu hakkında konuşmuyoruz, herkes içini döküyor ve geyik yapıyoruz. Tabii bazı konularda iş sohbetten çok başka yerlere de gidebiliyor. Ama yine de normal bir sohbet konusunun kilitlenmemesi gerektiğini düşünüyorum.

Moderasyonun cevabını merak ettiğim gibi üyelerin cevaplarını da merak ediyorum.

Moderatörlük zamanımdaki moderasyon ekibi böyle konularda konu dışına çıkan mesajlar yüzünden konu kilitlemek yerine alakasız mesajları yeni bir konu olarak taşırdı. Üye hala konu dışında alakasız sorular sormak için ısrar ediyorsa da (teknik konular gibi) ceza alırdı. Taşınmayacak derecede saçma mesajlar silinir, gerekiyorsa ceza verilirdi.

Şimdi ise böyle yapılmak yerine gördüğüm kadarıyla kilit alıp geçiliyor. Üşenme diyebiliriz. Kilit atmak çok daha kolay çünkü.

NOT: Mesajım bir gözlemdir. Kimseyi suçladığım yok. Moderasyonun vermiş olduğu kararlar beni ilgilendirmiyor, forumun nasıl yönetildiğiyle de ilgilenmiyorum.

Aslında konu dışı kategorisinin mesaj sayısına etki etmemesi ile beraber sohbet konularının kilitlenmesi anlamsız geliyor bana.

Dediğinize uygun güncel konu paylaşabilir misiniz?

Ama hala konu dışı olmayan kategorilerde boş muhabbetler yapılıyor. Mesaj sayısı bu kadar önemseniyorsa onların kilitlenmesinde bir sakınca görmüyor hatta iyimser bakıyorum. Ama kilitlendiğini neredeyse hiç görmüyorum.

Örneğin müzik kategorisindeki müzik paylaşın, ne dinliyorsunuz konuları veya oyun tavsiyeleri konusunda ne oynuyorsunuz gibi konular.

Son düzenleme:
Moderatörlük zamanımdaki moderasyon ekibi böyle konularda konu dışına çıkan mesajlar yüzünden konu kilitlemek yerine alakasız mesajları yeni bir konu olarak taşırdı. Üye hala konu dışında alakasız sorular sormak için ısrar ediyorsa da (teknik konular gibi) ceza alırdı. Taşınmayacak derecede saçma mesajlar silinir, gerekiyorsa ceza verilirdi.

Şimdi ise böyle yapılmak yerine gördüğüm kadarıyla kilit alıp geçiliyor. Üşenme diyebiliriz. Kilit atmak çok daha kolay çünkü.

NOT: Mesajım bir gözlemdir. Kimseyi suçladığım yok. Moderasyonun vermiş olduğu kararlar beni ilgilendirmiyor, forumun nasıl yönetildiğiyle de ilgilenmiyorum.
Kesinlikle katılıyorum hocam. Orda mesela güzel muhabbet dönüyor, zevk alıyor insan. Bir bakmışsın konu kilitlenmiş, hem de hiçbir sebep yokken.
Her sohbet konusunun arasına Discord linki koyulmasa keşke bir de.
Bu da büyük bir sorun, ama dediğim gibi ortamın bozulmasına izin vermemek açısından o üye ban yiyebilir ya da mesajı taşınabilir. Direk konuyu kapatıp masum insanların hevesi de kaçırılıyor.
Aslında konu dışı kategorisinin mesaj sayısına etki etmemesi ile beraber sohbet konularının kilitlenmesi anlamsız geliyor bana.

Dediğinize uygun güncel konu paylaşabilir misiniz?

Ama hala konu dışı olmayan kategorilerde boş muhabbetler yapılıyor. Mesaj sayısı bu kadar önemseniyorsa onların kilitlenmesinde bir sakınca görmüyor hatta iyimser bakıyorum.

Örneğin müzik kategorisindeki müzik paylaşın, ne dinliyorsunuz konuları veya oyun tavsiyeleri konusunda ne oynuyorsunuz gibi konular.
Hocam anlamadım, ben dediklerinize uygun bir konu mu açayım?

Hocam anlamadım, ben dediklerinize uygun bir konu mu açayım?
Yok. Konuyu paylaştınız (sonradan fark ettim, siz paylaşmamışsınız) istediğim buydu. Kabaca baktığımda evet, başlıktan ve ilk sayfadan sapmış olsa da konu dışı, mesaja sayılmıyor, bu yüzden bir zararı yok gözüyle bakıyorum ben.

Yok. Konuyu paylaştınız (sonradan fark ettim, siz paylaşmamışsınız) istediğim buydu. Kabaca baktığımda evet, başlıktan ve ilk sayfadan sapmış olsa da konu dışı, mesaja sayılmıyor, bu yüzden bir zararı yok gözüyle bakıyorum ben.
Bence de hocam, bir de mesela haftanız nasıl geçiyor konusunda konu dışına ne anlamda çıkılabilir ki? En fazla olay sohbet muhabbete döner. Ki bunda da bir sorun göremiyorum. Ama mesela hadwiger hocamın açtığı konu da çok büyük ilgi gördü, ama en son herkes DC paylaştığı için kapatıldı, bunda bir sorun yok zaten. Ama düz sohbet konularının kapatılması gerçekten saçma. Yani her şey hakkında konuşabiliriz, sohbet konusu çünkü. Her şey hakkında derken teknik destekten bahsetmiyorum, dümdüz boş yapabileceğimiz gibi evrim hakkında da konuşabiliriz mesela.

Bence de hocam, bir de mesela haftanız nasıl geçiyor konusunda konu dışına ne anlamda çıkılabilir ki? En fazla olay sohbet muhabbete döner. Ki bunda da bir sorun göremiyorum. Ama mesela hadwiger hocamın açtığı konu da çok büyük ilgi gördü, ama en son herkes DC paylaştığı için kapatıldı, bunda bir sorun yok zaten. Ama düz sohbet konularının kapatılması gerçekten saçma. Yani her şey hakkında konuşabiliriz, sohbet konusu çünkü. Her şey hakkında derken teknik destekten bahsetmiyorum, dümdüz boş yapabileceğimiz gibi evrim hakkında da konuşabiliriz mesela.
Bunu dile getirdim, sağ olsunlar geri dönüş yaptılar;

Geri
Yukarı