Steam No Rest for the Wicked MENA'ya özel 18 dolara Steam'de çıktı!

Corizeo

Picopat
Makaleler
1
Zaten yaptıkları duyuruda bölgesel fiyatlandırma yapacaklarını söylemişlerdi ve yaptılar da. Böyle bir oyun için fiyatı çok iyi bence. Oyunun yurtdışı fiyatı 36 dolar, yani bize tam olarak yarı fiyatına satıyorlar. Oyun şu anda sadece Steam'de var. Ayrıca oyun Early Access olarak çıktı ve full çıkışında oyunun fiyatı da artacakmış.

Oyunun Linki: https://store.steampowered.com/app/1371980/No_Rest_for_the_Wicked/

1713456341531.png

1713456333569.png

Dolar bazında yapmaları gerekeni yapmışlar.Bu kadar iyi gözüken bir oyun için 18 dolar ideal.Ancak tabi TL'ye çevirince oluşan tablo yüzünden ben ve birçok kişi yine de pas geçecektir.Kusura bakmayın Moon Studios... Sorun sizde değil bizde.

Dolar bazında yapmaları gerekeni yapmışlar.Bu kadar iyi gözüken bir oyun için 18 dolar ideal.Ancak tabi TL'ye çevirince oluşan tablo yüzünden ben ve birçok kişi yine de pas geçecektir.Kusura bakmayın Moon Studios... Sorun sizde değil bizde.
Aslında genele baktığımızda oyunun fiyatı iyi, bazıları için tabii pahalı gelebilir ama 2 saatlik bir sinema bileti bile 200-300 TL. Bu oyun early access'de olmasına rağmen 15-20+ saatlik bir deneyim sunuyor, daha bir sürü içerik de eklenecek.

2D Souls ve Metroidvania türlerini oynarken "bu oyunlar daha farklı şekilde yapılabilir" dediğimiz zamanlar olur. İşte bu o oyunlardan biri sanırım. Uzun zamandır da takip ediyorum.

Umarım rogue-like değil souls-like'a daha yakın olur. Bakacağız..

Aslında genele baktığımızda oyunun fiyatı iyi, bazıları için tabii pahalı gelebilir ama 2 saatlik bir sinema bileti bile 200-300 TL. Bu oyun early access'de olmasına rağmen 15-20+ saatlik bir deneyim sunuyor, daha bir sürü içerik de eklenecek.
Oyun sektörü içerisinde f/p olarak fena olmayabilir ama sinema gibi bir aktiviteyle bunun karşılaştırılmasını doğru bulmuyorum.Sinemada elektrik, çalışan gibi sürekli ve giderek artan giderler söz konusu.Oyun geliştirici ise Türkiye'ye ne satarsak kâr gözüyle bakıyor ve herhangi bir dil desteği bile vermemesine rağmen oyunun bu fiyattan satın alınmasını bekliyor.Ayrıca sinema sosyal bir etkinlik sayıldığı için yine karşılaştırmayı mantıklı bulmuyorum.

Sinemada elektrik, çalışan gibi sürekli ve giderek artan giderler söz konusu.
Oyun geliştiricileri de galiba bizden farklı bir boyutta çalışıyor, şirketin çalışanlarının maaşları, kiraladıkları binalar, elektrik, ekipmanlar, extra lisans ücretleri vb. gibi sürekli giderek artan giderler yok sanırım 😁

Oyun geliştirici ise Türkiye'ye ne satarsak kâr gözüyle bakıyor ve herhangi bir dil desteği bile vermemesine rağmen oyunun bu fiyattan satın alınmasını bekliyor.
Böyle bir genelleme yapmak bence hiç mantıklı değil, özellikle indie oyunları için. Hemen art niyet aramak sağlıklı değil, dediğiniz şey EA, Ubisoft gibi şirketler için geçerli olabilir ama bu oyun için hiç de öyle değil. Üstüne bir de adamlar zaten bölgesel fiyatlandırmanın ne kadar önemli olduğunu kendileri söylediler.

1713464887012.png

Ayrıca sinema sosyal bir etkinlik sayıldığı için yine karşılaştırmayı mantıklı bulmuyorum.
Sizin fikriniz, saygı duyuyorum fakat ikisi de günün sonunda bir hobi aracı ve aradaki fiyat farkı ortada. Hatta sinemaya patlamış mısır, içecek, atıştırmalık gibi ürünlerin de fiyatı girince daha da pahalı olmaya başlıyor.

Son düzenleme:
Oyun geliştiricileri de galiba bizden farklı bir boyutta çalışıyor, şirketin çalışanlarının maaşları, kiraladıkları binalar, elektrik, ekipman, extra lisans ücretleri vb. gibi sürekli giderek artan giderler yok sanırım 😁
Dediğim gibi,Türkiye'den gelecek 18 dolara güvenerek değil, Avrupa satışlarına güvenerek başlıyorlar bu projelere.Ayrıca, bahsettiğimiz ülkelerde sürekli bir artış olmadığına emin olabilirsiniz 🙂.
Böyle bir genelleme yapmak bence hiç mantıklı değil, özellikle indie oyunları için. Hemen art niyet aramak sağlıklı değil, dediğiniz şey EA, Ubisoft gibi şirketler için geçerli olabilir ama bu oyun için hiç de öyle değil. Üstüne bir de adamlar zaten bölgesel fiyatlandırmanın ne kadar önemli olduğunu kendileri söylediler.
Çeviri masrafı inanın böyle projeler için hiçbir şey.Ayrıca MENA bölgesi yalnızca Türkiye'den oluşmuyor.Arap ülkelerinden gelecek satışları da düşünerek bu fiyatlandırmayı yapıyorlar.
Sizin fikriniz, saygı duyuyorum fakat ikisi de günün sonunda bir hobi aracı ve aradaki fiyat farkı ortada. Hatta sinemaya patlamış mısır, içecek, atıştırmalık gibi ürünlerin de fiyatı girince daha da pahalı olmaya başlıyor.
Oyunlarda'da DLC veya Soundtrack gibi ek içerikler dahil edilebilir öyle durumlarda :). Yanlış anlaşılmasın,bende bir oyuncuyum ama bazı şeylerin ayrılması gerektiği kanaatindeyim.

Geri
Yukarı